Загартоване майбутнє

00001«Протягом усього життя в мені працювали поет в інженері, інженер у поеті, і обидва в архітекторі». Слова видатного американського архітектора-новатора Френка Ллойда Райта якнайкраще описують сучасні тенденції в архітектурі. Ті принципи, що були сформовані у середині минулого століття, сьогодні отримали своє продовження завдяки стрімкому розвитку наукових і технічних досягнень. Актуальна архітектура дивує своїм різноманіттям: масштабом, формою, дизайном та синтезом різноманітних мистецтв. Наукові здобутки останніх десятиліть дозволяють архітекторам та конструкторам втілювати найдивовижніші образи споруд зокрема завдяки металевим конструкціям.

111111Серед діамантів інженерної думки та сучасної архітектурної естетики варто відзначити віадук Мійо, що протягнувся через долину річки Тарн у департаменті Аверон. Результат спільної роботи французького інженера Мішеля Вірложо та британського архітектора Нормана Фостера вразив світ висотою своєї головної опори - 341 метр, що є вище навіть за Ейфелеву вежу! Сталеві ванти, що тримають дорожнє полотно, швидко стали візитівкою південної Франції і приваблюють туристів, які прагнуть на власні очі подивитися на інженерне диво. Цієї ж участі удостоївся і Пекінський національний стадіон, який шанувальники літніх Олімпійських ігор-2008 краще знають як «Пташине гніздо». Швейцарське проектне бюро Херцег і де Мьорон створили дивовижне мереживо із металевих конструкцій, які втілюють образ пташиної домівки. Для будівництва стадіону в Китаї була розроблена нова марка сталі, яка відрізняється майже повною відсутністю сторонніх домішок. Це викликало певні ускладнення при зварюванні елементів, однак винахідливі китайці і тут дали собі раду. А результат перевершив усі сподівання! Серед найкращих взірців сучасної архітектурної думки не можна обійти стороною і будівлю музикального музею в Сієтлі, проект якого розробив знаменитий Френк Ґері. Натхненний формою улюбленої гітари Джимі Гендрікса, архітектор розробив чудернацькі форми музичного центру, які і досі вражають відвідувачів. Поєднання хвилястих сталевих конструкцій із різнобарвним обличкуванням із алюмінію за задумом автора являє собою втілення самої музики!

0000Сталевий аргумент

Вже давно ні для кого не є секретом, що практично всі знакові об’єкти з неординарною архітектурою виконані із застосуванням металу. Це є найбільш вагомим аргументом на користь сталевих конструкцій, оскільки унікальні архітектурні рішення будівлі практично неможливо виконати із застосуванням альтернативних металу конструкційних матеріалів. У цьому контексті підготовка молодих спеціалістів стає наріжним каменем. Адже, аби не тільки бігти навздогін за світовими прикладами інженерії та архітектури, але й випереджати іменитих конкурентів, потрібно уже закладати фундаменти в освіті вітчизняних митців. Таке нелегке завдання поставили перед собою організатори щорічного студентського конкурсу Steel Freedom ‒ Український центр стального будівництва. Генеральним партнером конкурсу виступила Група компаній «Метінвест», офіційним ‒ компанії Tekla/Trimble, GreenCoat/SSAB, AVEC, GRIFFON. Журнал ProfBuild забезпечив інформаційну підтримку творчого змагання серед студентів.

444Командна робота

Архітектурний фестиваль, який у 2016-мувідбувся вже втретє, об’єднав понад 450 гостей із України та світу. День був насичений чималою кількістю пізнавальних лекцій, розіграшів цінних призів, а ближче до вечора завершився урочистою церемонією нагородження переможців конкурсу. У змаганні могли брати участь лише колективи студентів, які мали координувати свої дії в архітектурі та інженерії. Це дає змогу практично підготувати спеціалістів до успішної роботи після отримання дипломів. У цьогорічному конкурсі зареєструвалося 80 команд із провідних будівельних вищих навчальних закладів. За підсумками презентацій фіналістів, члени журі, провідні українські архітектори та експерти ринку нерухомості могли їх оцінити за 10-ма критеріями, що і визначило переможців Steel Freedom-2016. «Конкурс охоплює учнів 4‒6 курсів 17-ти українських ВНЗ, а це близько 3 тис. студентів щорічно. Це майбутні архітектори і конструктори, які вже через 3-5 років будуть вирішувати долю міст, створювати знакові проекти, як в нашій країні, так і за кордоном», – зауважиладиректор з розвитку Українського центру стального будівництва Тетяна Колчанова. Варто відзначити, що контроль за дотриманням правил конкурсу протягом його проведення, а також обробку фінальних протоколів журі здійснювали фахівці міжнародної аудиторської компанії KPMG.

55522Тріумфує столиця

У номінації «Торгівельний центр» на перших двох рядках розташувалися команди із Київського національного університету будівництва і архітектури (КНУБА), а бронзу здобули студенти Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. А у категорії «Бізнес-центр» весь п’єдестал пошани окупували студенти КНУБА. «Ми бачимо в конкурсі чудову можливість зацікавити студентів напрямом сталевого будівництва, пояснити їм, що сталь – матеріал майбутнього, який дає можливість досягти більш високих темпів будівництва споруди, оптимізувати її функціональність, зменшити вартість будівництва, і, звичайно ж, створити видатний архітектурний об’єкт», – резюмувала експерт. Організатори Steel Freedom наголошують, що планують і надалі інвестувати свої кошти, час та ідеї, аби з кожним роком залучати більше студентів у проект, пропонувати їм нові можливості для самореалізації. Зокрема, у планах на наступний рік залучити до фестивалю представників девелоперських компаній, які не тільки матимуть змогу оцінювати студентські роботи у складі журі, а й зможуть втілити в життя проекти переможців конкурсу.

Ярослав Кучеренко, мистецтвознавець,

директор зі зв’язківіз громадськістю AIMM-GROUP