Наши контакты: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Працювати в шахтах стає безпечніше – Minova CarboTech

IMG 4549Сергій Володимирович Погребняк – гірник у третьому поколінні. За його плечима – тривалий досвід роботи в гірничодобувній галузі та кар’єрний зліт від прохідника до головного інженера. Зараз Сергій Володимирович працює заступником директора компанії «Мінова Україна». Проте досі навідується до колишніх колег – аби запропонувати їм рішення, які допоможуть зробити роботу в шахтах безпечнішою та результативнішою.

 

Сергію Володимировичу, як давно компанія Minova працює на ринку України? На чому вона спеціалізується?

Хочу зазначити, що «Мінова Україна» входить до Minova CarboTech, яка є частиною міжнародної групи Minova. Її виробничі потужності розташовані в Німеччині та Україні. Minova CarboTech спеціалізується на випуску й постачанні матеріалів і технологій для гірничодобувної галузі, тунелебудування та цивільного будівництва.

«Мінова Україна» розпочала свою діяльність на початку 2008 року. Першочерговим завданням компанії було підвищити ефективність та безпечність роботи на вугільних шахтах і при видобутку руди.

Компанія пропонує прогресивні рішення для гідроізоляції гірничих виробок, укріплення нестійких і зрушених гірських порід, зміцнення порід покрівлі по периметру в очисних і підготовчих забоях, тампонування гірського масиву для зменшення газопроникності, для зупинки води (протікання) в шахтах, інших підземних спорудах, гідроелектростанціях, водних резервуарах різного призначення.

Асортимент продукції надзвичайно широкий:

 ін’єкційні матеріали (поліуретанові та силікатні смоли, такі як КарбоСтоп 6029, комбінації Беведолу й Беведану, Геофлекс, КарбоФікс 2 та ін.);

 матеріали для заповнення пустот (Екофлекс, Карбофіл, Текфом та ін.);

 набризкувальні покриття (Капцем Р, Екопур LS/G та ін.);

 цементні суміші (Текхард, Текбленд, Дюрафам та ін.);

 анкерні системи;

 обладнання й комплектуючі (насоси, бурові установки та ін.).

 Наскільки важлива гідроізоляція при будівництві? Які ефективні рішення гідроізоляції, у т. ч. для шахт, пропонує компанія Minova?

Плануючи будівництво чи ремонтні роботи, слід пам’ятати про систему гідроізоляції бетонних конструкцій і ретельно вибирати матеріали, адже бетон легко пропускає вологу та може руйнуватися під дією агресивних чинників.

P9030464Наразі застосовують кілька видів гідроізоляції. Просочувальна гідроізоляція підходить для бетону, фундаменту, стін, підлоги та ін. Обмазувальна гідроізоляція призначена для антикорозійного захисту, використовується як штукатурка. Шви, з’єднання ізолюють за допомогою герметиків – акрилових, поліуретанових, тіоколових. Ін’єкційна гідроізоляція – метод вибору у разі тріщин.

Компанія Minova входить до числа світових лідерів із виробництва гідроізоляційних матеріалів. Що ми пропонуємо? Перш за все, торкрет-бетон. Його застосовують, щоб посилити й захистити бетонні конструкції в цивільному будівництві, а також у промислових шахтах.

Гідроізоляційні матеріали з торкретуванням використовують для укріплення поверхонь тонкостінних конструкцій в односторонній опалубці (купол, резервуари та ін.); для нанесення щільного й водонепроникного захисного шару в підземних спорудах; з метою замонолічування швів, усунення дефектів у бетоні; при ремонтно-відновних роботах і для посилення залізобетонних конструкцій.

Хочу підкреслити, що наявні 2 види торкрет-бетону. Для сухого застосування призначений Текхард Т, для вологого – Текхард. Де використовують гідроізоляційні цементно-мінеральні суміші Текхард? Це і зміцнювальні полоси у вугільних виробках, і облаштування ізоляції гірничих виробків від стікання води, і створення міцних гідроізоляційних перемичок, і ізоляція камер, сховищ, штреків. 

Характеризуючи лінійку продукції, Ви також згадали про анкерні системи…

Так, це надзвичайно важливий напрям нашої роботи. Коротко поясню, що являють собою анкерні системи. Це система закріплених у шпурах анкерів, що розташовані певним чином по периметру гірничої виробки в породах, які її оточують. Вони доповнюються підтримувальними елементами і призначені для укріплення масиву порід та підвищення стійкості до оголень. Досягають цього завдяки поєднанню різних за міцністю шарів або структурних блоків.

Я маю величезний досвід роботи з анкерними системами. Свого часу пройшов навчання в Центрі анкерного кріплення (м. Дніпро). Пам’ятаю, як під час роботи в ДТЕК керівництво дисциплінувало інженерів, не приймало програми гірничих робіт без анкерного кріплення. Використовую їх у практиці з 2000-х рр.

 На яких об’єктах/шахтах успішно застосовуються технології компанії Minova?

Казахстан, Киргизстан, Вірменія… Якщо говорити про Україну, працювали на шахтах ім. О.Ф. Засядька (там з бетону Teкхард створили ізоляційну збірну полосу), на всіх шахтах ДТЕК, на шахті «Межирічанська» ( ліквідували наслідки пожару сумішшю Дюрафам).

Займалися укріпленням найстарішого (1913 року) залізничного тунелю на Сході України, у м. Родакове на Луганщині. До речі, він також найбільший за довжиною – 2063 м. Ремонт здійснювався з використанням матеріалів, технологій та інженерної підтримки компанії «Мінова Україна».

На жаль, здебільшого до нас звертаються в екстрених ситуаціях, коли на підприємстві відбувся завал або трапилася пожежа. Ми починаємо екс периментувати, ризикувати, комбінувати підходи… Якщо вдається вирішити, здавалося б, нездоланні проблеми, працівники шахт висловлюють захоплення та більш охоче прислухаються до порад стосовно необхідності своєчасно займатися укріпленням породи. Та й взагалі найкращий спосіб переконати спеціалістів у доцільності використання анкерних систем, гідроізоляційних матеріалів – продемонструвати процес наочно; дати можливість оцінити їхні міцність, надійність; показати, що робота дійсно стає безпечнішою.

Пам’ятаю, як ми починали впроваджувати анкерні системи. Спочатку працівники суто психологічно не могли звикнути до виробки тільки з анкерним кріпленням. Уявіть: видно породу, сітка, анкер – і все. Щоб подолати психологічний бар’єр, кожні 8-10 м встановлювали 3 арки, називали їх «острівцями безпеки». Здійснювали цілодобовий нагляд, слідкували за станом гірських порід, робили знімки, відео, а потім показували їх робітникам. Деколи демонстрували «коронний номер»: на спеціальний ланцюг фіксували прохідницький комбайн масою 40 т, піднімали його у повітря; анкер при цьому залишався на місці. Так підтверджували надійність анкерного кріплення.

Одного разу ми побачили, як під час обідньої перерви в шахті працівники спокійно куштують домашні «тормозки». Зрозуміли: люди припинили боятися, страх минув. Нині ключова проблема, яка перешкоджає впровадженню нових технологій на шахтах, – дефіцит фінансування. Наприклад, на «Новодружеській» («Лисичанськвугілля») стався завал похилого ствола, шахта загазована. Проте ремонтні роботи виконуємо маленькими кроками, бо коштів катастрофічно бракує. Тільки досягаємо небезпечних ділянок – закінчується смола, доводиться зупинятися.

Чи й досі Україна має потенціал у гірничодобувній сфері?

Безперечно. Запасів у центральних районах Донбасу достатньо: коксівного вугілля – у Донецькій, антрациту – в Луганській області, пласти перспективні. Коли я працював на «Шахті ім. Героїв Космосу», річний видобуток вугілля становив 800 тис. т. І ці показники зустрічали оплесками.

Зараз тут видобувають 4 млн т вугілля щорічно, бо оновили оснащення, запровадили сучасні технології. І це не виняток! Подібний стрибок вдалося здійснити багатьом шахтам, комбінатам. Розвіданих запасів дуже багато. Головне – добувати їх ефективно.

Партнер в Україні ТОВ "ЦГіП"

cgip.com.uа

+38 (044) 351-12-74,

+38 (098)-300-03-10

Список Статей