Наши контакты: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Бетон, залізобетон: основні тенденції та особливості ринку

img 681924 березня в рамках виставки InterBuildExpo-2016 у ВЦ «КиївЕкспоПлаза» відбулась конференція «Бетон, залізобетон: основні тенденції та особливості розвитку ринку». Захід став ефективним майданчиком для озвучення основних проблем та перспектив галузі, ознайомлення з новими енергоефективними технологіями будівництва із бетону та залізобетону, обговорення якості продукції та переходу на європейські стандарти тощо. Організатор конференції журнал Prof Build за сприяння Будівельної палати України та виставки InterBuildExpo.

 

 Будівельній галузі є куди рости

Конференція розпочалася з привітання та доповіді президента Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів, віце-президента Будівельної палати України Івана Салія. Іван Миколайович охарактеризував стан та перспективи вітчизняної будівельної галузі й навів цифри, які свідчать про низькі темпи її розвитку. Так, у 2014 та 2015 роках зведено лише 0,22 кв. м житла на людину, а потрібно як мінімум уп’ятеро більше — 0,50,7 кв. м. До того ж обсяги будівництва житлових будинків 2015-го знизились на 3,3% порівняно з 2014-м (з 9539 до 9 227 тис. кв. м будівель, введених в експлуатацію). Скорочується й виробництво будівельних матеріалів. Так, 2015-го, порівняно з 2014 роком, на 4,4% зменшився випуск цегли, на 4% готових бетонних сумішей, на 8% сухих будівельних сумішей, на 25% виробів з гіпсу. Водночас виробництво блоків та цегли з цементу, штучного каменю та бетону, навпаки, зросло на 19%.

Іван Салій окреслив ще одну проблему будівельного сектора. На жаль, так і не розпочалася термомодернізація приміщень, за винятком деяких пілотних проектів. Та попри все, вважає Іван Миколайович, у нашій багатій на ресурси країні будіндустрії є куди рости.

 Проблеми та потреби ринку

Фахівці будівельної галузі наголошують, що попит на житлові та комерційні будівлі скорочується. Тому виробники бетону та ЗБВ працюють на мінімальних потужностях. Як зазначив головний технолог «ДБК-4» Василь Омельчук, за радянського періоду в Україні працювало близько 80 домобудівних комбінатів, нині ж лише 10, та й то на 3040% потужності.

img 9216Щоб вийти на зовнішні ринки, вітчизняна продукція має бути сертифікована за європейськими стандартами та мати відповідне маркування. «Жоден український виробник цементу без маркування не зможе взяти участь у міжнародних тендерах», наголосила начальник управління науково-технічної і юридичної інформації Асоціації «Укрцемент» Людмила Кріпка. За її словами, маркування дозволить також уникнути «сірого» ринку, фальсифікатів та поліпшити якість продукції. Учасники «Укрцементу» розробили та затвердили ідентичні європейським національні стандарти для цементної галузі, які почнуть діяти 1 липня поточного року.

Однією з потреб ринку є також впровадження спеціальних лабораторій бетонних виробництв для роботи за європейськими стандартами. У цьому напрямі активно працює ТОВ «Елліс», що пропонує сучасне лабораторне устаткування для контролю якості будівельних матеріалів. «Наша компанія є ексклюзивним дистриб’ютором італійського холдингу CONTROLS – одного зі світових лідерів виробництва обладнання для будівельної галузі, що пропонує понад 4 тис. одиниць продукції», – розповів заступник директора ТОВ «Елліс» Ігор Заєць. Він зазначив, що обладнання CONTROLS використовувалося у лабораторіях, задіяних під час будівництва інфраструктурних об’єктів для «Євро-2012»: аеропортів, стадіонів, доріг.

 Розвиток виробництва та нові технології

Цементно-бетонна галузь дуже перспективна, тому виробники намагаються підвищити якість та розширити асортимент продукції. Зі своїми інноваціями у виробництві конструктивного залізобетону та його застосуванні в сучасному будівництві ознайомив гостей та учасників заходу Сергій Дурицький, головний технолог ТОВ «Бетон Комплекс», що входить до складу ПБГ «Ковальська». Як поінформував доповідач, «Ковальська» має 5 заводів залізобетонних виробів. 2014 року відкрито проектно-технічний відділ, проводяться кошторисні розрахунки, працює система логістики. «Універсальна опалубка та нові технології дозволяють постійно розширювати номенклатуру продукції: елементи фундаментів, колон, головні та другорядні балки, перекриття та покриття, плити балконні, цокольні панелі тощо. Особливу увагу приділяємо великогабаритним виробам завдовжки понад 18 м. Завдяки таким конструкціям можна збільшувати розмір колон та робити прольоти до 30 м. Ретельно підібрані рецептури бетонних сумішей перебувають під постійним контролем лабораторій, що дозволяє відвантажувати залізобетонні вироби фактично на наступну добу після формовки», наголосив Сергій Дурицький.
Великий інтерес в учасників та гостей конференції викликав виступ керівника відділу  компанії «Грін Партс» Максима Дрофи про грецький бренд VIMATEC, що виробляє сухі будівельні розчини й будівельну хімію для поліпшення властивостей бетону та інше. Експерт, зокрема, підкреслив важливість використання модифікованих добавок у бетон. «Вони можуть застосовуватися на етапі заливки бетону для отримання необхідних фізичних та хімічних характеристик, еластифікації, поліпшення гідроізоляційних властивостей, стійкості до агресивного середовища, наприклад, нафтопродуктів тощо. Такі добавки на етапі підготовки бетону обійдуться дешевше, ніж роботи з відновлення», – розповів Максим Дрофа. 

 Високу ефективність демонструє на нашому ринку й німецька компанія з виготовлення бетонних сумішей  Dyckerhoff, яка 2000 року придбала «Волиньцемент» і «Югцемент». Як зазначив директор з виробництва ТОВ «Дікергофф/Україна» Юрій Перекопський, їхні фахівці працюють над удосконаленням продукції, зокрема, відслідковують поведінку бетонів в агресивних умовах, перевіряють їхню сульфатостійкість. «За 16 років діяльності нами було використано близько 1500 марок бетонів. Завдяки двом лабораторіям, які тісно співпрацюють між собою, ми маємо можливість виробляти бетон, що відповідає усім вимогам. Протягом року такі бетони набирають від 10 до 30 % міцності», розповів Юрій Перекопський. Він, зокрема, зазначив, що компанія прагне поєднати досвід, традиційну німецьку якість, стабільність та надійність Dyckerhoff із потенціалом і майстерністю українських цементників.

 Фахівці бетонної галузі представили свої енергоефективні технології будівництва. Зокрема, комерційний директор вертикально-інтегрованої групи Royal House Олексій Білоконь розповів про унікальну розробку компанії енергоефективний стіновий модуль, який складається з несучої залізобетонної панелі, армованої пінополістиролом, металопластикових вікон та системи фасадного оздоблення – клінкерної плитки й декоративно-архітектурних елементів. У складі Royal House діє завод стінових модулів, потужність якого 140 кв. м на рік. Візитівку компанії ЖК «Британський квартал» побудовано саме з таких модулів. За словами Олексія Білоконя, їхня технологія зведення житла дає можливість суттєво скоротити вартість, терміни будівництва, а також кількість робочої сили. Для прикладу, 9-поверховий будинок на 150 квартир монтується на готовому фундаменті бригадою із 9 чоловік.

«Нашим партнерам ми пропонуємо вигідну бізнес-модель співпраці. Вона базується на постачанні готових стінових модулів ТМ Royal House та наданні послуги шеф-монтажу», – наголосив експерт. 

Свою енергоефективну модульну систему будівництва презентував і директор компанії «Домокомплект» Дмитро Ковганич. Це адаптована до українських реалій канадська технологія виготовлення SIP-панелей, що є повноцінними несучими конструкціями: ОСБ-плита, пінополістирол, армований дерев’яним каркасом. «У термін до трьох місяців ми можемо отримати повноцінний мультифункціональний будинок із повним енергозберігаючим замкненим контуром. Фундамент із сендвіч-панелей, стіни та покрівля потовщені за європейськими стандартами. Вартість такого будинку, враховуючи покрівлю, 90118 дол./1 кв. м», розповів Дмитро Ковганич.

 Конференція «Бетон, залізобетон: основні тенденції та особливості розвитку ринку» зібрала суціль схвальні відгуки спеціалістів. Висока відвідуваність, підняті теми та дискусії довкола них засвідчили актуальність заходу та потребу в його неодноразовому повторенні. З огляду на це організатори вирішили зробити конференцію щорічною, до того ж міжнародною. Вітчизняний досвід, збагачений іноземним, у поєднанні з політично-економічними зрушеннями, безперечно, пришвидшить темпи розвитку будівельної галузі.  

             Світлана Заславська

Список Статей