Наши контакты: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Будинок майбутнього: енергоефективний, пасивний, автономний

img 0102

Яким має бути будинок майбутнього? Яким чином зробити свій дім енергоефективним, пасивним та автономним? Відповіді на ці запитання шукали французькі, німецькі та українські експерти, провідні фахівці галузі та представники профільних організацій під час конференції «Будинок майбутнього: енергоефективний, пасивний, автономний», що відбулася 11 квітня у місті Кам’янець-Подільський. Організатором заходу виступила Асоціація з енергоефективності та енергозбереження (AEE) за сприяння Посольства Франції в Україні, Кам’янець-Подільської міської ради та проекту «Енергоефективність в громадах», що впроваджується GIZ.

На конференції презентувалися кращі європейські, а також вітчизняні практики пасивного та енергоефективного проектування та будівництва, передові екологічні та енергоефективні технології, обладнання та матеріали. Участь у заході взяли: президент Асоціації з енергоефективності та енергозбереження (АЕЕ) Оксана Ремінська, голова Кам’янець-Подільської міської ради Михайло Сімашкевич, керівник економічного відділу Посольства Франції в Україні Вінсент Фалькоз, заступник директора проекту «Енергоефективність в громадах», що впроваджується GIZ, Іма Хренова-Шимкіна, начальник відділу Мінрегіону України Роман Радченко, очільники міст і багато інших французьких, німецьких та українських експертів та компаній-членів. На конференції були також представлені передові компанії в сфері енергоефективного будівництва: Архітектурна агенція ARC-MOE (Франція), «Хенкель Баутехнік Україна», ING+ARCH (Німеччина), «Архітектура та екологія» (Україна‒Німеччина); «ЗінКо Україна», ТОВ «РЕХАУ», UNISOLAR, «Неотепло», «БіоЕнергоХауз», Hempire, «Якір» ‒ офіційний представник компанії Icynene в Україні, ТОВ «Магма Індустрія», АІМ та інші.


Відкриваючи захід, президент АЕЕ Оксана Ремінська зазначила, що нині питання енергоефективного будівництва є одним із найголовніших з точки зору забезпечення комфортного проживання мешканців та економії енергоресурсів, ціна на які за останній рік стрімко зросла.

«У той час, коли європейці з турботою про довкілля та мешканців ставлять перед собою амбітні цілі щодо будівництва виключно пасивних та автономних будинків задля забезпечення власної енергонезалежності, Україна і далі продовжує латати хрущовки та будувати за старими звичками. Нові будівельні стандарти значно покращені, проте їх часто порушують та не дотримуються під час будівництва, що і призводить до проблем зі здоров’ям мешканців», ‒ наголосила експерт.

У рамках заходу відбулися дискусійні панелі, які охоплювали різні аспекти енергоефективності будинків. Зокрема, обговорювалися питання поєднання комфорту та новітніх трендів шляхом архітектурного проектування та впровадження проектів із застосуванням утеплювальних та оздоблювальних матеріалів, комунікацій в будинку тощо.  

img 0389Учасники конференції окреслили основні проблеми галузі: відсутність державної підтримки, програм та планів щодо стимуляції як населення, так і забудовників до переходу до енергоефективного та пасивного, автономного будівництва з використанням новітніх екологічних матеріалів. Особливо актуально та гостро постало питання будівництва ефективного житла для вимушених переселенців зі Сходу України та інших окупованих територій. Також учасники виокремили тенденцію, пов’язану з відсутністю будь-яких преференцій, державних фінансових стимулів для просування і популяризації пасивного та енергоефективного зведення житла. Це дало б змогу українцям ставати енергонезалежними вже сьогодні.

Проте доповідачі відмітили й позитивні зрушення в енергоефективності. Нині в Україні максимальна увага усіх гілок влади приділяється розвитку енергосервісу, адже обсяг українського ринку енергоефективності оцінюється у 55 млрд. євро, річний потенціал може сягати 2 млрд. євро та 100 тис. робочих місць. Також в Україні діє програма «теплих» кредитів, яка спрямована на підтримку реновації застарілого житла. Однак, з боку держави відсутня верифікація ефективності використання наданих «теплих» кредитів,  де часто через невірні підходи до термомодернізації рівень підвищення енергоефективності є дуже незначним та не виправдовує залучення коштів.

Ще однією суттєвою проблемою є те, що часто з неправильними заходами з термомодернізації погіршується загальний стан здоров’я мешканців через порушення норм комфортного перебування, відсутність ефективної системи вентиляції. Все це призводить до появи різних груп грибків, надмірної сухості повітря, неможливості забезпечення принципу «дихання стін» утеплювальними та будівельними матеріалами, які через свій хімічний склад та технічні характеристики не володіють необхідними властивостями.

Учасники дійшли висновку, що покращити ситуацію, яка склалася, можуть спеціальні просвітницькі програми. Вони спрямовані на збільшення поінформованості українського суспільства про правильні методи термомодернізації будівель та принципи їх сучасного будівництва задля забезпечення ощадного використання енергії та комфортного перебування мешканців. Також зарадити цій проблемі зможе поява інтегрованої платформи, на якій буде розміщено інформацію про різні види утеплювачів та обладнання з приведенням їхніх порівняльних характеристик для правильного вибору споживачами.

img 0431Учасники заходу відмітили практичну важливість зустрічі з точки зору обміну досвідом та інформацією про  нові технології, сучасні підходи та рішення у сфері енергоефективного, пасивного та автономного житла, а також домовилися про подальшу координацію своєї діяльності.

Після офіційної частини конференції за підтримки Кам’янець-Подільської міської ради відбулася виїзна екскурсія на завод з виробництва енергозберігаючих вікон ТМ «Вікно плюс». Фахівці вітчизняної компанії-виробника детально розповіли про основні етапи та процеси виробництва вікон. Також для учасників конференції організатори влаштували оглядову екскурсію по місту. img 0517


Список Статей