Наши контакты: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

У Тернополі збудують унікальний інноваційно-екологічний простір з відходів повторного використання

246Міський центральний парк Тернополя незабаром перетвориться на нестандартний екологічний простір, для будівництва якого застосовуватимуть відходи та використані речі. А ще в ньому демонструватимуть, якою прекрасною та корисною може бути вторинна переробка вживаних речей або ресайклінг відходів.

На запити органів місцевого самоврядування на хакатон з урбаністики «Редизайн та інновація» надійшла низка запитів із мегаполісів України на оновлення громадського простору. Хакатон – прекрасне місце для розробки нестандартних рішень. Кращі уми в галузі урбаністики, архітектури, екології, комунікацій відвідують такі заходи і не просто щоб покреативити. А, насамперед, створити простір кайфовим, незвичним і корисним для життя громади. Територіальні громади у рамках децентралізації потребують редизайну, перегляду підходів до простору.

64789173 2373084976268690 7431294862424539136 nТак, архітектори Марія Токар, Євгенія Пашкова, еколог Дарина Антоненко, Senior Software Engeneer Михайло Шеремет , комунікаційник Валентина Білан, об’єднавшись у команду, розробили ідею унікального екопарку в Тернополі. Нестандартність інноваційного простору полягає у застосуванні на будівництві й оздобленні парку використаних речей. Сортування сміття, використання відходів, надання їм нового життя (ресайклінгу) застосовуватимуть з метою прищеплення людям естетичного та ціннісного сенсу простору.

Наразі органи місцевої влади Тернополя, за словами організаторки урбаністичного хакатону «Редизайну і інновації» Яни Кононової, готові до втілення креативних ідей та початку будівництва парку.

Ми вирішили дізнатися у розробників інноваційно-екологічного парку, яким він буде та скільки коштів і часу потрібно на його реалізацію. За словами еколога Дарини Антоненко, це буде дійсно незвичний парк для України. Благо, у Тернополі громада екологічно свідома, адже там сконцентровані унікальні не лише в Україні, а й у всьому світі еко-продукти і еко-стартапи.

«Наша мета – створити простір інтерактивної зони для відпочинку, роботи та проведення активного дозвілля містян. Тут важливо застосувати елементи рециклінгу (вторинної переробки) у будівництві», – зазначила архітектор Марія Токар.

За словами комунікаційниці Валентини Білан, для залучення максимальної кількості тернопільчан вкрай важливо максимально доступно донести поняття ресайклінгу людям – надання другого життя використаним речам, речі з яких дуже популяні у Європі. Це складові циркулярної економіки, які в усьому світі допомагають формувати у людей відповідальне ставлення до утилізації відходів.

Зацікавити жителів міста збирати та сортувати сміття – надмета парку. Але реалізувати її треба в легкій ігровій формі, а також проводити еко-просвітницьку діяльність.

245«Унікальність парку ще й у тому, що його будівництво містить ціннісні смисли. Це прийом та використання вторсировини, переробка вторинних відходів, наглядна демонстрація переробки, навчальний підхід, створення ландшафтного інтерактивного простору, арт-об’єкти із вторсировини, створення обладнання для парку», – говорить еколог Дарина Антоненко.

Створення таких об’єктів дозвілля має залучати і об’єднувати місцеві громади, суспільство.

Архітектор Євгенія Пашкова трохи відкрила завісу, як виглядатиме парк. Передбачається, що він поділятиметься на зони чи сегменти. Серед них буде дитячий простір – зона прийому пластику та дитячий майданчик. Також облаштують пункт прийому та переробки сміття. А ще – ЕКО-Хаб із меблями з вторинної сировини та схемою розташування за напрямами: освітній, комунікаційний, лекторій, комерційного призначення. Ну, і релакс-зона з арт-об’єктами та віртуальною інсталяцією.

І куди ж без інноваційних IT-фішок! Дмитро Шеремет, спеціаліст з IT-технологій, зазначив, що заплановано створити додаток доповненої реальності. Він відображатиме, як кожен крок впливає на майбутнє, екологію нашого Всесвіту. Цей інноваційно-екологічний парк має бути окупним. Його монетизація може згодом повернути витрати на будівництво: оренда еко-хабу, продаж вторинної сировини (сміття) або перероблених товарів Поки що орієнтовна сума на його будівництво складає близько 337 700 дол. США.

Список Статей