Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

РУСЛАНА ЛИЖИЧКО: УКРАЇНА НА ПОРОЗІ ФОРМУВАННЯ НОВОЇ КУЛЬТУРИ ЕНЕРГІЇ

IMG 8848 rСпівачка Руслана – перша українка, яка активно популяризує відновлювану енергетику і демонструє відповідальний та екологічний стиль життя, запроваджуючи новітні технології у власному побуті. Першою в Україні побудувала найсучасніший енергоефективний будинок, який генерує зелену енергію з простору: із землі, сонця та повітря. Минулого року у Шанхаї Руслану визнали як впливову селебріті у світовій альтернативній енергетиці – разом із голлівудським актором Леонардо Ді Капріо. Як живеться в енергоефективному будинку та скільки вартує такий етичний до природи стиль життя, відома українська співачка розповіла в інтерв’ю журналу Prof Build.

Ruslana house 4228 r— Ви побудували інноваційний енергозберігаючий будинок та студію, функціонування яких дбає про екологію навколишнього простору та економить витрати на енергоресурси. Як виникла ідея збудувати енергозберігаючий маєток?

— Крім нашого житла, двох студій, акустичної кімнати та двох технічних приміщень, поки ще нічого не функціонує. Інше приміщення в процесі будівництва. Реальна житлова площа, де ми живемо – не більше 90 кв. м. Усі задумки дуже дорогі, а тому наше будівництво триває вже майже 10 років. Попри мультизадачний функціонал нашого будинку, у нього ще є місія – берегти природу, жити в гармонії з землею, вітром та сонцем. І найважливіше – генерувати для життя екологічну, зелену енергію.

— Як розробляли проект житлового будинку та музичної студії?

— Над проектом мудрували багато. Сперечались, навіть сварились. Хотілося максимального мінімалізму та водночас зберегти рідну львівську постбарокову архітектурну традицію. Ці речі майже несумісні. Частково шукали компроміси, вдавалися до еклектики. Фасад будинку оформлений цілком у класичному стилі, а всередині панує суцільний мінімалізм. Нічого зайвого. Ергономіка. Розумні технології. Простір. Світло. Повітря. Перспектива.

Ruslana house 6530 r— Якими були початкові інвестиції в енергозберігаючий будинок?

— Ми взяли кредит на 400 тис. євро. Далі вже не рахували. Ми уповільнювали будівництво за цей час тричі, коли були просто не в змозі фінансувати певні роботи та рішення. Це було у кризові періоди: 2008, 2013 та 2014 роки. Щось перебудовували, багато експериментували, припускалися помилок, інколи не розраховували своїх можливостей... Але попри все – рухаємось вперед!

— Хто надихнув вас застосувати у своєму помешканні новітні ідеї енергозбереження? Чи потужна у вас команда?

— Без мого коханого тата, Степана Івановича Лижичка, мій будинок як проект ніколи би не відбувся. Він був одним із натхненників та авторів проекту. За освітою він теплотехнік, інженер, дослідник, винахідник. Татусь багато розповідав про новітні технології, революційні рішення, чисту енергію. Це нас дуже надихнуло, тому ми почали поступово запроваджувати технології сонячних колекторів, теплових помп, ще багато всього різного, цікавого та незвичного. Наш креативний тато зібрав команду зі своїх друзів і учнів та разом з нами втілює зелені технології у нашому будинку. Ми постійно шукаємо, тестуємо новітні технології та рішення.

— Які інновації відновлювальної енергетики втілені у вашій студії та будинку?

— Нашими принципами під час будівництва стали п’ять «еко»: екоенергія, екотепло, екохолод, ековода, екоповітря, екосвітло. Матеріали вже стали похідними від завдань. Ми прагнули наблизити кліматичні та технічні якості приміщень, архітектури, дизайну, освітлення та оточення до максимально безпечних для нас і природи, реалізували багато інновацій. Обігрівається будинок автоматизованим котлом на трісці, є ще два ручних піролізних котли, один з яких може утилізовувати сміття та виробляти з нього тепло. Також реалізований великий геотермальний проект на теплових помпах загальною тепловою потужністю понад 160 кВт. Ми отримуємо тепло з 26 геотермальних зондів-свердловин сукупною глибиною понад 2 км. Також у розробці теплові помпи «повітря-вода» та система сезонної акумуляції тепла у великому теплоізольованому підземному резервуарі.

Ruslana house 6237 r— Як не витрачати тепло під час провітрювання енергоефективного будинку? Чи використовуєте вентиляцію з рекуперацією та систему кондиціонування?

— Класичного кондиціонування, кондиціонерів ми взагалі не використовуємо, як і класичних радіаторів. У нас акцент на екотеплі та екоохолодженні, коли джерелом тепла та холоду виступають підлоги, стелі, стіни. Такі джерела є максимально екологічними, вони дозволяють користуватися невисоким температурним режимом, що надзвичайно екологічно та комфортно для людського здоров’я. І що важливо – економно! Такі системи нагадують капіляри кровоносної системи людини, але несуть тепло чи прохолоду в будівлю. Щодо вентиляції: ми обов’язково утилізуємо тепло з витяжного повітря за допомогою рекуперації, ще й намагаємося користуватися рекуператорами, які максимально зберігають вологість приміщення, не висушуючи його.

— На даху будинку розміщена вітрова електростанція. Яка її потужність, чи повністю забезпечує ваші потреби у електроенергії?

— Вітростанція розташована не тільки на даху гостьового будинку, але й є дві окремі щогли. Усього ми маємо номінально 12 кВт вітрової потужності. Вітри у Київській області низькі, тому виробіток нижче за номінал. Ми ще не знайшли якісних контролерів та інверторів для цієї системи, щоб вони працювали максимально ефективно з нашими вітрогенераторами. Ця система у нас підтримуюча, основна ж система енергозабезпечення – від сонця. Там ми маємо 25 кВт номіналу.

— Скільки електроенергії заощаджує «пасивний» дім?

— Наш будинок енергоактивний – виробляє енергію, вже загальний річний баланс позитивний. Енергоефективні рішення, новітня теплоізоляція, рекуперація енергії з витяжного повітря, енергозберігаючі вікна, низькотемпературний теплоносій в теплих підлогах і стінах, частотномодульовані помпи та двигуни, старт-системи розумного будинку – все це може зберегти від 30 до 60 відсотків енергії та заощадити кошти. Також маємо можливість заробляти на залишках згенерованої у мережу електроенергії. Влітку це до 15-20 тисяч гривень на місяць. Ми зараз беремо участь у тестуванні смарт-конвекторів та котлів. Це конвектори та котли, які самі своїми процесорами «заробляють гроші», а утилізоване тепло опалює будинок. І ця система може компенсувати вартість спожитої енергії.

— Як регулюється енергоефективний дім, коли вас немає вдома?

— У нашій оселі реалізується один із алгоритмів керування розумним будинком. Основними системами ми можемо керувати дистанційно – телефоном або з ноутбука. І програма, закладена в системі розумного будинку, сама аналізує та вимикає непотрібні системи енергоспоживання. Не все ще у нас із запланованого реалізоване, тому що іде будівництво, частина систем ще не узгоджена між собою, а деякі не працюють або працюють у тестовому режимі. Адже всі рішення закладаються одразу, інакше потім їх реалізувати значно дорожче.

IMG 9342 r— Чи можна вважати енергоефективне помешкання безпечним? Якось ви писали у соцмережах, що у ваш будинок влучила блискавка.

— Енергоефективне помешкання, якщо воно зроблене за всіма правилами та нормами, максимально безпечне та комфортне для життя. Блискавка, про яку ви говорите, влучила в один із вітрогенераторів. Вітрогенератори – це високонесучі конструкції, які повністю забезпечені відповідним захистом, бо блискавки часто у них влучають. Це був неприємний, але цілком безпечний інцидент, адже основний струм від блискавки, як і мав, пішов у землю.

— Які перешкоди вам довелося подолати на шляху до енергонезалежності?

— Ми на сьогодні вже є абсолютно енергонезалежними, у нас стоїть автономна акумуляторна система “сонячний острів” на 460,8 кВт-годин електроенергії. Поставили ми її досить давно, ще у 2011 році, у часи “клюєвщини”, коли зелений тариф просто так отримати було неможливо: його мали тільки олігархи, намагаючись монополізувати навіть сонце. Ми подали документи і не отримали дозвіл на зелений тариф. Вже маючи сонячну станцію, вимушені були поставити велику систему акумуляції електричної енергії.

З часом, коли акумуляція та зберігання електроенергії стануть по ціні дешевшими за тарифи монополістів, усі громадяни зможуть від’єднатись від центральної мережі. І вже не вони вам, а ви їм будете диктувати умови!

— Чи можуть пересічні громадяни собі дозволити інновації?

— Навіть сьогодні це достатньо дорого для пересічного споживача. Але ціни стрімко знижуються, і скоро на кожному помешканні будуть акумуляторні батареї, які зможуть забезпечувати енергією оселі, заряджати електромобілі та балансувати електромережу країни.

— За вашими прогнозами, чи будуть популярні екологічні інновації найближчим часом в Україні? Чи зміниться культура будівництва та проживання у помешканнях на ековідповідальну?

— Україна зараз на такому етапі розвитку, що без енергоефективних інновацій, нової культури Енергії, переходу на 100 відсотків відновлюваних джерел у неї, як у держави, не буде ні енергетичної, ні політичної незалежності, ні перспектив, ні майбутнього у новітньому світі. Я впевнена, що Україна не тільки наздожене Європу у питаннях генерації з відновлюваних джерел, а ще й стане одним із лідерів, зеленим хабом Європи!

Список Інтерв'ю