Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Оксана Ситник: «Будівельна сфера — це чотири успішних покоління нашої родини»

photo 2021 11 22 10 28 05«Будівництво оточувало мене зі всіх боків із самого
дитинства, — посміхаючись, розповідає Оксана Ситник,
директор компанії «Укрекспертиза Груп». Освоювати
професію вона почала ще студенткою, а сьогодні очолює
організацію з експертизи проєктів об’єктів будівництва.
Докладніше про кар’єру захопленої своєю справою лю-
дини — в інтерв’ю журналу Prof Build.

Пані Оксано, вже майже рік, як ви працюєте директором у компанії «Укрекспертиза Груп».
Розкажіть трішки про себе. Чому обрали цю компанію та які особливості вашої роботи?


— Ви знаєте, найцікавіше те, що компанію обрала не я, а вона мене. Якось дуже несподівано надійшла пропозиція спробувати свої сили в експертній організації. Про себе можу сказати, що в будівельній галузі я дуже давно, здається, навіть довше, ніж можу собі це уявити, дивлячись на моє коріння.
У повоєнні часи будівництво було дуже актуальною темою, оскільки потрібно було відбудовувати та відновлювати міста і села, а також стрімко розвивалася промислова галузь. Тож мої предки займалися розвитком будівельної галузі в науці та проєктуванням об’єктів будівництва.
Коли мені запропонували очолити експертну організацію, я зовсім не вагалася щодо рішення. Про експертизу проєктів чула і раніше від своєї мами: як складно пройти її, і яке це щастя, коли твій проєкт отримує позитивний експертний звіт з першого разу.

Будівництво оточувало мене зі всіх боків із самого дитинства. Будівельна історія моєї родини почалася з прадіда Ситника Івана Пантелеймоновича, який усе життя присвятив цій важливій сфері. Бабуся Ситник Таїсія Федотівна все життя присвятила ДПІ «Київський Промбудпроект», була головним
спеціалістом, керівником проєктного відділу та розробила багато цікавих проєктів.
Мої дідусі були кандидатами технічних наук. Ситник Віталій Іванович присвятив себе вивченню, розробці та впровадженню новітніх будівельних матеріалів на основі пластмас. Ситник Микола Іванович керував лабораторією в НДІБКу з розробки унікальних бетонів.
Мої батьки — інженери-проєктувальники. Тато, Ситник Артем Віталійович, довгий час працював інженером-проєктувальником в Інституті Стальконструкції ім. Шимановського, а згодом, коли будівельна галузь почала прокидатися після застою 1990-х років, почав займатися девелоперством. У нього це дуже добре виходило, і на сьогодні, я певна, він займав би провідні позиції на будівельному ринку, але, на жаль, досить рано пішов із життя. Мама, Ситник Любов Василівна, — дуже грамотний спеціаліст і наразі є провідним експертом з питань міцності й надійності.
Мені нічого іншого не залишилось, як у пам’ять про моїх предків продовжувати започаткований ними шлях.
Я закінчила КНУБА, певний час працювала у ДПІ «Київський Промбудпроект», навчалася азам проєктування у бабусі, а далі перейшла помічником до табору девелоперів, де і проходила свої інститути. Тож моя теперішня діяльність є цілком логічним продовженням.


Розкажіть про діяльність «Укрекспертиза Груп». Які послуги вона надає та хто є основними замовниками?


— Наша компанія надає повний спектр послуг, пов’язаний з експертизою проєктів, зокрема щодоphoto 2021 11 18 14 28 46 комплексної експертизи проєктів, проєктнкошторисної експертизи, експертної оцінки проєкту та кошторисів тощо. Завдяки професійному та досвідченому складу експертів «Укрекспертизи груп» нам по силах проєкти будь-якої складності. Наші експерти свого часу займали провідні посади в установах місцевого та державного рівня на своїх професійних нивах.
Основними замовниками виступають потужні забудовники, архітектурно-проєктні компанії, легендарні архітектори, а також компанії, які виконують роботи із залучення бюджетного фінансування.

Мені дуже імпонує те, що всі, хто з нами вже мав справу, повертаються до нас із новими проєктами, новими ідеями і навіть просто за порадою. А взагалі, ми раді всім і кожному. До нас звертаються за аналізом проєктнокошторисної документації або просто задля аналізу прийнятих конструктивних рішень у приватному порядку, коли є сумніви у замовника будівництва, наприклад, невеликого приватного будинку. Людину без досвіду, яка вирішила побудувати собі будинок або зробити ремонт «під ключ», досить легко ввести в оману, а наша команда приділяє увагу і таким питанням та забудовам.


Як ви можете охарактеризувати вітчизняний ринок експертизи проєктно-кошторисної документації та споруд? Які є проблеми з містобудуванням та архітектурою? Що, на вашу думку, заважає повноцінній роботі компаній?


— На сьогодні, якщо я не помиляюся, у реєстрі Мінрегіону зазначено 55 експертних організацій, які відповідають критеріям. Було б непогано, якби всі з перелічених були порядними, якісними та чесними організаціями, які б діяли у рамках чинного законодавства. Тому наш Уряд ухвалив досить влучне та вдале, на мою думку, рішення щодо вектора на цифровізацію. Так, відсіються всі ті, хто грає не за правилами, порушуючи норми, або ж взагалі видає експертні звіти без розгляду проєкту. Це насамперед небезпечно для споживача.
Наша компанія слідкує за процесом діджиталізації та становлення ЄДЕССБ. Для удосконалення системи ми організовували на платформі КБУ connect club дискусійну панель «E-construction: інструкція до застосування» з менеджером проєкту Олександром Гончаренком. Долучитися запрошували всіх охочих.
Ще дуже хотілося б підвищити прозорість та чесність участі в тендерних закупівлях. Без демпінгу та незрозумілих схем, де б усі були рівні та вигравали завдяки своїм перевагам. У нас, як в експертної організації, проблем із містобудуванням та архітектурою не може бути. Із цими питаннями, як правило, зіштовхується безпосередньо власник земельної ділянки, який повинен погодити свої наміри на забудову ділянки з місцевим органом містобудування й архітектури.

Після погодження замовник отримує Містобудівні умови й обмеження, складає завдання на проєктування і розпочинає розроблення проєкту. А експертиза є завершальним етапом розроблення проєктної документації, яка перевіряє проєкт на дотримання та відповідність усім нормативним вимогам, у тому числі й обмеженням МБУ.

 

Які цікаві проєкти вам найбільше запам’яталися?


— Кожен проєкт, особливо коли йдеться про житлові комплекси або ж навіть мікрорайони, — дуже особливий і цікавий. Цікаво поринати в ідею автора. У таких масштабних проєктах дуже часто губляться елементарні або ж нормативні зручність та безпека експлуатації, і коли нам вдається донести нашу думку до замовника і при цьому досягається загальний консенсус — це велика перемога. 

Лозунг нашої компанії — «Ми слідкуємо за якістю ваших ідей», і це одна з основних рис «Укрекспертизи груп». З кожним проєктом ми проживаємо ідею автора, особливо близько це сприймають наші архітектори. Основне наше завдання — правильно вписати кожну думку, кожну ідею в рамки
Державних будівельних норм, щоб не було порушень.

 15 листопада в КНУБА відбулося закладання «Алеї видатних будівельників», ви там теж були присутні. Чим зацікавила вас ця подія?


IMG 7445— На «Алеї видатних будівельників» ми посадили дерево на честь нашого прадіда. Мені пощастило народитися в родині, яка зробила досить потужний науковий внесок у розвиток будівельної галузі. Саме мій прадід, професор Ситник Іван Пантелеймонович, присвятив своє життя розвитку організації будівництва, вивів галузеві графіки ходу будівництва, які актуальні й досі. Він значну частину життя пропрацював у Київському будівельному інституті, на той час був завідувачем кафедри з організації будівництва. Його запршували до Китаю на викладацьку роботу, де він провів 5 років з метою обміну досвідом. Як кажуть його колеги: «Іван Пантелеймонович уже давно пішов із життя, а справа його живе…».
Хочу висловити глибоку вдячність ректору КНУБА Петру Мойсейовичу Кулікову та президенту Будівельної палати України, Герою України Петру Степановичу Шилюку за цей неймовірний проєкт і за те, що ім’я нашого прадіда знайшло у ньому своє місце. Це дуже важливо для нашої родини, адже «ми живі, допоки нас пам’ятатимуть…». А я, своєю чергою, продовжуватиму розпочату справу.

 

IMG 7469

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Петро Куліков, ректор Київського національного університету будівництва і архітектури

Я пам’ятаю Івана Пантелеймоновича як добру людину, але із загостреним почуттям справедливості. Він справляв враження
суворого та авторитетного викладача, бо був вимогливий до студентів. При ньому не проходила робота впівсили. Якщо
студент безвідповідально ставився до навчання або Ситник бачив, що має місце лінь, тоді не варто було розраховувати на якісь поблажки. Але ті,
хто здобував знання сумлінно (а я якраз із їх числа), підтвердять, що Ситник був висококваліфікованим викладачем і професором. Після нього залишився скарб — підручники та посібники його авторства.

 

 

 

 

 

Список Інтерв'ю