Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Анна Левандовська: "Рішення для захисту і безпеки українців мають бути надійними, сучасними та комфортними"

2Наразі перед українським бізнесом стоять два найважливіші завдання: допомога нашим захисникам та підтримка промислового зростання як основи економічного розвитку країни. При цьому не менш важливо бути гнучким у прийнятті рішень та своєчасно реагувати на зміни й запити ринку. Яскравий приклад — завод «АБ Столичний», який запропонував одне з найкращих на сьогодні рішень щодо захисту населення — укриття із збірного залізобетону. Більш детально про розробку підприємства розповіла генеральна директорка ПрАТ «АБ Столичний» Анна Левандовська.

 

 

 

 

Prof Build: Завод «АБ Столичний» входить у ТОП-5 основних заводів Києва та області з виробництва асфальтобетону і продукції, яка використовується в дорожньому будівництві. Чи змінилися пріоритети сьогодні? 

— Як і раніше, ми зосереджені на дорожньому будівництві. Наші виробничі потужності дозволяють виготовляти до 3000-3500 т асфальтобетонної суміші за зміну. Також маємо похідні виробництва, наприклад виготовлення бітумної емульсії, яка є основним в’яжучим компонентом між шарами асфальтобетону та щебеневої основи при ремонті автомобільних доріг, мінерального порошку, який є однією зі складових асфальтобетонних сумішей, щебенево-мастичних і сухих будівельних сумішей.4

Окремою групою є випуск бетонних сумішей різного призначення. Маємо два бетонозмішувальні вузли, які забезпечують виготовлення 800 м3 бетонних сумішей за зміну. Традиційно є попит на залізобетонні та бетонні вироби , а саме: підпірні стінки, кільця, лотки інженерних мереж, теплокамери, бортові камери, зливоприймачі, фундаментні блоки, тротуарні та дорожні плити, плити паркану тощо. У 2023 році ми придбали та встановили два нові поворотні столи, тож наразі маємо змогу виготовляти залізобетонні конструкції для інженерного та цивільного будівництва.

Після повномасштабного вторгнення ми досить швидко відновили роботу і були єдиним заводом, який почав працювати з квітня 2022 року в межах Києва та області. Ми допомагали всім, чим могли: давали пісок, щебінь, ЗБ-вироби для ТРО, автопослуги та ін. Активно долучились до відновлення міста та області після деокупації, допомагали всій критичній інфраструктурі поновити мережі й забезпечували потрібними позиціями для лагодження та заміни комунікацій. Але новим напрямом для нас сьогодні є виготовлення та встановлення «під ключ» укриття із збірного залізобетону. 

3Prof Build: Це власна розробка заводу? 

— Так. Вважаю, такий крок був логічним, адже наш завод виробляє залізобетонні конструкції понад 50 років, тому з перших днів вторгнення ми почали думати над посиленням захисту й безпеки українців. Але пропонувати швидкі дешеві рішення не збиралися. Тому, проаналізувавши наявні укриття та заходи, що здійснюються в країні для захисту людей, вивчивши державні будівельні норми та заплановані зміни до них, спроєктували особливий залізобетон для будівництва сховища та складові залізобетонних конструкцій. Наразі проєкт уже пройшов експертизу та відповідає вимогам ДБН. 

Prof Build: У чому особливості конструкції?

— Це укриття відповідає всім нормам ДСТУ, враховуючи новий стандарт, який буде чинний з 1 листопада 2023 року: клас наслідків СС2, що здатне витримати ударну хвилю до 100 кПа, містить елементи інклюзивності, а саме — рівна підлога, широкі сходи, механізм для спуску візочків та відповідні санвузли для осіб із маломобільних груп населення. Його загальна площа — 85,5 кв. м., розраховане на комфортне розміщення 80-100 осіб. Стіни мають товщину 300-400 міліметрів, перекриття додатково бетонується.1

Споруда укриття може бути у двох варіантах залежно від комплектації інженерними системами: із захисними властивостями протирадіаційного укриття груп П-4, П-5, П-6 або як сховище класу А-IV. 

Це споруда подвійного призначення, яка в мирний період передбачена для розміщення побутових приміщень, приміщень ремонтних служб тощо. Укриття може бути напівзаглибленим чи повністю заглибленим, що дає змогу використовувати ділянку над укриттям. Проєктом передбачено не лише залізобетонний конструктив, а й повністю всю внутрішню інженерію (припливно-витяжна вентиляція, опалення, водопостачання, пожежна сигналізація, електрощитові тощо), у тому числі для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Для максимальної зручності укриття зі збірних залізобетонних виробів складається в готовий виріб на місці його розміщення. Конструкції з’єднуються між собою монолітними швами (це перевага над зварними чи гвинтовими з точки зору цілісності та ударостійкості), потім оздоблюються.

Сховище передбачає два виходи відповідно до вимог про безпеку. Група до 100 людей зможе постійно перебувати там до 48 годин. За необхідності можливе встановлення двоярусних ліжок, а продумане внутрішнє оздоблення сприяє комфортному тривалому перебуванню в приміщенні без вікон.

Узимку та влітку поточна протяжна вентиляція забезпечує комфортну температуру — до 18 градусів. А на випадок перебоїв з електропостачанням запроєктовано перемикання на дизельний генератор.

Звісно, така конструкція блокує зв’язок, коли людина всередині. Тому ми передбачили можливість проведення Wi-Fi. Щодо електропостачання та води, то вони підводяться від наявних мереж замовника, це його зона відповідальності. Також у приміщенні передбачені водонагрівачі, що гарантує наявність теплої води. Питна вода зберігається у великих ємностях до 300 літрів.

5 Prof Build: Чи є на сьогодні вже реалізовані проєкти та зацікавленість у подальших замовленнях? 

— Так, один із проєктів був реалізований для дитячого освітнього закладу одного із сіл Київської області. Загальні будівельні роботи виконав підрядник — наша групова компанія ТОВ «ТАС Євробуд». 

Щодо зацікавленості нашим проєктом — ми віримо в його майбутнє. Уже зараз у таких укриттях зацікавлені керівники підприємств, об’єднані територіальні громади, голови районів, директори навчальних закладів. А головне — це дійсно сховище, яке захищатиме і від обстрілів, і від радіації. На жаль, сучасних укриттів у місцевих громадах наразі немає. А пропозиції, які ми бачимо в тендерах на будівництво укриттів, у середньому коштують 26-37 мільйонів. Зі свого боку, ми пропонуємо сучасне, надійне, якісне, універсальне рішення за прийнятною ціною та з реальними строками зведення. Так, вартість сховища від ПрАТ «АБ Столичний» — близько 9 мільйонів «під ключ» залежно від призначення. На монтаж укриття, оздоблення та підключення інженерії потрібно два місяці. А якщо необхідно забезпечити захист більшої кількості людей, можна встановити додаткові укриття. І це точно безпечніше, ніж збирати в одному місці 200-1000 осіб. 

Prof Build: На Вашу думку, в чому основні переваги ПрАТ «АБ Столичний»?

— Підприємство входить у групу ТАС, де на перше місце ставлять якість і гарантію на роки. Окрім цього, гнучка цінова політика та індивідуальний підхід до клієнта дозволяють нашим партнерам будувати якісно і у встановлені терміни.

Список Інтерв'ю