У сучасному світі, де глобальні інвестиції набувають все більшого значення, процес будівництва в Україні відкриває нові можливості для розвитку інфраструктури та економіки.
Дуже важлива інтеграція з міжнародними практиками будівництва. Адаптація цих підходів може допомогти Україні залучити більше іноземних інвестицій, покращити інфраструктурні проєкти та стимулювати економічний розвиток.
На реальних прикладах розглянемо роль експертизи для досягнення цих цілей.
Міжнародний досвід на прикладі Франції
Прикладом високих стандартів у будівельній галузі можна навести Францію, завдяки законодавчо врегульованому процесу та значній ролі експертизи. Це не тільки підвищує безпеку та надійність будівельних проєктів, але й залучає значні інвестиції в економіку країни. Процес будівництва у Франції ретельно регламентований від моменту отримання дозволу до фінальної перевірки завершених проєктів, що забезпечує високі стандарти якості на кожному етапі. Це створює привабливе інвестиційне середовище, де чітка регламентованість та прозорість правил, екологічна відповідальність та інновації поєднуються з економічними та податковими стимулами, що приваблює інвесторів з усього світу. Франція демонструє, як всі ці складові працюють в синергії і яким є результат - економічне зростання та покращення інфраструктури.
Для прикладу, до Олімпійських ігор 2024 року, які відбудуться в Парижі, Франція розгорнула масштабну програму будівництва та модернізації інфраструктури. Один із ключових проєктів — Олімпійське селище, розташоване недалеко від Стад де Франс, площею 52 гектари і включає 82 будівлі, які містять 3 тисячі квартир. На його території розміщені ресторани та зони для відпочинку, а також 7,5 гектара зелених зон і прогулянкові доріжки берегом Сени.
Особливу увагу приділено екологічним стандартам та розвитку інфраструктури. Наприклад, у спорудженні Олімпійського селища використовувалися виключно матеріали, що відповідають найвищим стандартам енергоефективності та екологічної безпеки. Після Олімпіади комплекс планують перетворити на житловий район.
Експертиза та інспекції відіграли ключову роль у цьому процесі. Ще на стадії планування проводилася ретельна екологічна оцінка впливу, а під час будівництва здійснювалися постійні перевірки дотримання будівельних та екологічних норм. Це дозволило забезпечитите, щоб усі об’єкти не тільки відповідали потребам організаторів Олімпіади, але й сприяли сталому розвитку місцевої громади.
Варто зазначити про важливу роль експертизи на кожному етапі реалізації проєкту. Як результат - раціональне використання коштів, дотримання будівельних стандартів і норм та термінів завершення робіт.
В Україні мають працювати чесні та прозорі правила
Наступний приклад демонструє, що відбувається, коли нівелюється роль експертизи. Це - випадок при будівництві інфраструктурного об’єкта в Україні - обходу одного з міст на півночі нашої країни. Проєкт реконструкції дороги, що передбачав її розширення до чотирьох смуг довжиною 22,3 км, досягнення І-б технічної категорії, будівництво чотирьох транспортних розв’язок, реконструкцію трьох шляхопроводів, мосту через річку та двох пішохідних мостів. Проєкт також включає освітлення та сучасні заходи безпеки дорожнього руху.
На момент розірвання договору було виконано 50% робіт, хоча за графіком проєкту, який має державне значення, роботи вже мали бути виконані в повному обсязі. Порушення термінів виконання робіт спричинило серйозні затримки в реалізації цього важливого проєкту. Багато з робіт мали технічні порушення - руйнування цементобетонного покриття через неправильні методи роботи, зафіксовані компанією технагляду. Додатково, підрядник збудував власні цементобетонні заводи, але вироблений там матеріал не відповідав нормам якості, що спричинило дефекти в конструкціях. Виявлено також відсутність контролю якості на кожному етапі виробництва та використання цементобетону.
Після детального вивчення ситуації було прийнято рішення демонтувати та замінити всі дефектні конструкції, що вже збудовані на ділянці, протяжністю трохи більше 22 км, щоб забезпечити відповідність всіх елементів дороги необхідним нормам міцності.
У підсумку, відсутність чесної та прозорої експертизи призвело до втрати часу і коштів. При чому, державних коштів - платників податків.
Цілком очевидно, що ринок має запрацювати за чесними і прозорими правилами з дотриманням всіх законів та норм. Це - довіра інвесторів і нові інвестиції, розвиток громад та національної економіки.
Чому глобальні інвестори з острахом входять на ринок нерухомості?
Тому що відчувають страх через багато невідомих, включаючи корупційні ризики та нестабільність у процесі отримання дозволів.
Яким би міг бути ідеальний світ для інвесторів, і яка роль у цьому влади та експертизи?
У ідеальному світі для інвесторів влада має відігравати ключову роль у забезпеченні стабільного та прозорого правового середовища. Вона повинна розробляти та реалізовувати ефективні механізми для спрощення процесів отримання дозволів та забезпечення доступу до необхідних інфраструктурних мереж. Роль експертизи дуже важлива, перш за все, з точки зору, щоб інвестори могли швидко й ефективно адаптувати міжнародні стандарти до місцевих умов.
Візьмемо для прикладу Львівську область і змоделюємо як мають відбуватися усі процеси, щоб привабити інвесторів.
Створення будь-якого об’єкту починається з землі, а проєктування - з містобудівної документації.
Потенційно - це надзвичайно економічно вигідний регіон через близькість до ЄС, цікаву історію. Тут цікавими будуть логістичні об’єкти, різні підприємства з виробництва, є потенціал у рекреації.
Влада розробляє містобудівну документацію області з визначеними ділянками під майбутній функціонал - логістичні центри, промислові підприємства, курорти, котеджні містечка. І потенційний інвестор уже точно знає, що на конкретній ділянці можна будувати логістичний центр, площею, скажімо, 500 тисяч квадратних метрів. Ділянка має транспортну доступність та забезпечена 30 МВт електрики. Інвестор чітко розуміє, що зможе збудувати, скільки зможе заробити, і скільки має витратити на землю.
МУО і ТУ видаються автоматично, адже містобудівною документацією вже визначені потенційні наміри забудови та обмеження, мережі підведені. И всі процеси відбуваються чітко за планом - автоматичний дозвіл, будівництво, введення в експлуатацію. Нагадаю, що ми розглянули приклад, як цей механізм має працювати, куди нам потрібно рухатися. Погодьтеся, це - нескладне завдання, це - цілком реально.
Така модель сприяє залученню інвестицій до економіки країни, розвитку громад, створенню нових робочих місць та загальному економічному зростанню.
Поки інвестори не мають відповіді на ці питання, є ризик, що вони не стануть інвесторами.
EXPERTLINE: «Якісна експертиза - успішний проєкт»
На кожному етапі будівництва, від ідеї до реалізації, якість експертизи визначає успішність проєкту. Ми переконані, що детальний аналіз та глибоке дослідження кожної дрібниці будівельного процесу є ключем до вашого успіху. Завдяки багаторічному досвіду наших сертифікованих експертів, ми забезпечуємо найвищу якість експертизи, що допомагає нашим клієнтам уникнути помилок та знизити витрати, гарантуючи водночас високу ефективність та безпеку будівельних об’єктів. Обираючи нас, ви обираєте надійність та впевненість у кожному кроці на шляху реалізації вашого проєкту.
Автор: Тарас Лилик, СЕО EXPERTLINE