Сьогодні український бізнес демонструє неймовірну стійкість та здатність адаптуватися до викликів, які виникають через війну, постійні обстріли, енергетичну кризу та мобілізаційні процеси. Він продовжує працювати, демонструючи надзвичайну здатність до відновлення та інновацій. Це сприяє успішному майбутньому країни та її стійкості перед будь-якими викликами.
Про основні виклики і ключові завдання будівельної галузі та найближчі плани Конфедерації будівельників України (КБУ), яка є найбільшим галузевим будівельним об’єднанням, в інтерв’ю Prof Build розповів Лев Парцхаладзе, президент КБУ.
Відбудова України триває: що вже зроблено, які пріоритети, як відбудувати в той час, коли ще триває війна?
— До початку серпня 2024 року росіяни знищили понад 220 тисяч українських об’єктів загальною вартістю 157,2 млрд дол., зокрема, це:
● 200 тисяч житлових будинків;
● понад 2 тисячі шкіл;
● більше ніж 1,5 тисячі лікарень;
● близько 1,5 тисячі закладів культури;
● більше ніж 1,5 тисячі мостів та інших дорожніх об’єктів.
І доки війна триває, ці цифри продовжують зростати. Але відбудова в Україні вже відбувається там, де це можливо. Наразі розроблено десятки проєктів для відновлення як окремих об’єктів, так і цілих населених пунктів. Архітектори та інженери активно працюють над створенням проєктів, які враховують сучасні вимоги до будівництва, інфраструктури та екології. Вони охоплюють відновлення житлових будинків, шкіл, лікарень, комунальних служб і транспортної інфраструктури.
Важливим аспектом є інтеграція новітніх технологій та матеріалів, що дозволяють будувати більш енергоефективні та стійкі до зовнішніх впливів будівлі. Наприклад, використання швидкомонтованих модульних конструкцій дає змогу суттєво прискорити процес відбудови, а також зменшити витрати. Крім того, увага приділяється створенню комфортних умов для проживання та роботи.
Також відновлення супроводжується залученням міжнародних партнерів та інвесторів, що надають фінансову й технічну підтримку. За попередніми даними, станом на початок серпня 2024 року вже було відновлено:
● понад 10% зруйнованих будинків;
● близько 30% закладів охорони здоров’я;
● близько 200 мостів та дорожніх об’єктів.
Конфедерація будівельників України безпосередньо співпрацює з деякими міжнародними партнерами для сприяння майбутній відбудові України. Зокрема, ведеться робота над розробкою типових проєктів закладів охорони здоров’я.
Також із фінськими партнерами реалізується ініціатива з розвитку спроможності розбудови/відновлення укриттів цивільного захисту в одному з регіонів України. У цілому КБУ планує реалізувати такі проєкти щодо навчальних закладів, дитячих садочків, центрів безпеки, амбулаторій, відділів поліції, сервісних центрів та іншої соціальної інфраструктури.
Які матеріали/ресурси є в наявності в Україні, скільки і чого потрібно?
— За оцінками Світового банку, протягом наступних десяти років для відбудови зруйнованої інфраструктури Україні необхідно буде щонайменше 486 млрд дол. Приміром, лише на будівельні матеріали потрібно понад 100 млрд дол.
90% необхідних будматеріалів можуть бути виготовлені в Україні: це буде коштувати країні дешевше, ніж імпорт, створить додаткові робочі місця та збільшить податки до держбюджету.
Наприклад, на один рік відбудови Україна потребуватиме 27 млн м² листового скла на загальну суму $165 млн. При цьому єдиний український завод, що виготовляв скло, був зруйнований у 2014 році. Також до списку будівельних матеріалів, необхідних для відбудови України, у яких відчувається найбільший дефіцит, входять: електророзподільні щити, бетон, цемент, листовий шифер, мінеральна вата та ПВХ-профілі.
Наразі держава усіляко намагається стимулювати розвиток будівельного виробництва в Україні. Зокрема, з’явився новий закон про індустріальні парки, в яких може розташовуватись виробництво будівельних матеріалів. Він надає безліч пільг і робить виробництво ще привабливішим, наприклад:
● несплата ввізного мита та ПДВ на обладнання;
● несплата податку на прибуток впродовж 10 років за умови реінвестування;
● пільгова ставка податку на нерухомість та землю.
Це допоможе залучити іноземних інвесторів і стане додатковим джерелом у відновленні української економіки.
Говорячи про дефіцит кадрів, яких спеціалістів зараз бракує найбільше та як цю проблему долають компанії?
— Нині в Україні спостерігається значний дефіцит кадрів, у тому числі і в будівельній галузі. Для порівняння, у 2021 році у цій сфері працювали 690 тисяч осіб, проте за останні два роки кількість працівників зменшилася приблизно на 40%. Це призвело до суттєвих проблем, зокрема до уповільнення темпів відбудови інфраструктури та житлового фонду. Переважно нестача кадрів пов’язана з мобілізаційними процесами, адже близько 1 мільйона чоловіків вступили до лав Збройних Сил України. Також близько 6 мільйонів українців стали вимушеними переселенцями і виїхали за кордон.
За прогнозованими очікуваннями, у період відбудови Україна зіткнеться з потребою в десятикратному збільшенні обсягів будівництва. Відповідно, це робить питання забезпечення достатньої кількості працівників надзвичайно важливим.
Конфедерація будівельників України провела опитування щодо нестачі спеціалістів у будівельній галузі. Згідно з результатами опитування, наразі у найбільшому дефіциті серед працівників — водії, оскільки раніше цю посаду займали саме чоловіки. Також у компаніях не вистачає керівників проєктів, прорабів, монтажників, монолітників, фасадників, мулярів, електриків, технологів, арматурників, токарів, операторів станків, інженерів, лаборантів, комірників, штампувальників, слюсарів, каменярів, зварювальників, штукатурників, плиточників, кранівників тощо. Зрозуміло, що така нестача кадрів суттєво впливає на строки реалізації проєктів та завдає великих збитків компаніям.
На жаль, аби компенсувати нестачу працівників, більше половини українських компаній перекладають обов’язки дефіцитних спеціалістів на інших співробітників. Також часто здійснюють заміну будівельних бригад, однак рідше користуються послугами аутстафінгу або організації навчання з метою підвищення кваліфікації працівників.
10% опитуваних розглядають можливість залучення іноземних спеціалістів для покриття дефіциту представників деяких професій, однак поки що таке рішення є лише у перспективі, і його реалізація є поодиноким явищем.
Наскільки збільшився попит на працівниць-жінок у будівельній галузі?
— Результати нашого дослідження засвідчили значне зростання ролі жінок у сучасній будівельній галузі. Майже 90% опитаних компаній відзначили помітне збільшення кількості жінок серед своїх працівників.
Сьогодні жінки успішно опановують близько половини посад, які раніше займали чоловіки. У 40% компаній близько половини співробітників — це жінки (40-60%). 20% компаній зазначили, що відсоток жінок на їхніх підприємствах становить менше 10%.
Уряд України вже почав реалізацію деяких програм навчання будівельних професій для жінок. Вони є важливим кроком у напрямку подолання дефіциту кадрів у будівельній галузі та підвищення її конкурентоспроможності. Запуск програм з підготовки фахівців забезпечує якісну підготовку кадрів та розширює можливості працевлаштування для жінок. Важливим аспектом успіху цих програм є тісна співпраця держави з приватним сектором.
Довідка:
До складу Конфедерації будівельників України входять понад 800 членів. Вона має представництва у всіх регіонах країни. КБУ спрямовує свою діяльність на захист інтересів ринку та консолідує зусилля українських, іноземних будівельних компаній і міжнародних фінансових інституцій задля відбудови України, долучається до напрацювання нормативно-правових змін щодо спрощення процедур та покращення інвестиційного клімату для післявоєнної відбудови України.
КБУ — єдиний представник від України у Федерації Європейської будівельної промисловості (FIEC), до складу якої входять 32 національні федерації-члени з 27 європейських країн. З ініціативи КБУ в рамках Task Force FIEC – EIC «Ukraine» — робочої групи, яка об’єднує весь європейський будівельний бізнес для майбутньої відбудови нашої держави, — були напрацьовані Recommendations for the Future Reconstruction of Ukraine.
Які проєкти/співпраця потрібні, щоб ефективно сприяти відбудові?
— Для успішної відбудови та розвитку України вже сьогодні необхідно зосередитися на кількох ключових напрямах:
1. Кваліфіковані спеціалісти: підготовка та перепідготовка кадрів є важливою умовою для відновлення інфраструктури.
2. Нові сучасні технології будівництва: розробка та впровадження типових проєктів з використанням новітніх технологій дозволять значно прискорити процес будівництва і підвищити його якість. Це передбачає використання енергоефективних матеріалів та технологій, а також автоматизацію будівельних процесів.
3. Виробництво будівельних матеріалів: створення локальних виробничих потужностей для випуску будівельних матеріалів знизить залежність від імпорту, зменшить вартість будівництва та сприятиме економічному розвитку регіонів.
4. Ресайклінг (переробка будівельних відходів): впровадження системи переробки будівельних відходів допоможе зменшити негативний вплив на довкілля, а також забезпечить додаткові ресурси для будівництва. Це передбачає створення центрів ресайклінгу та розвиток технологій для повторного використання матеріалів.
5. Спеціальне будівельне обладнання: інвестиції в сучасне будівельне обладнання підвищать ефективність будівельних робіт та зменшать їх вартість. Це передбачає як великі будівельні машини, так і інноваційні інструменти для дрібних робіт.
Ці кроки дозволять Україні забезпечити стійке та швидке відновлення після руйнувань, а також створити основу для довгострокового розвитку будівельної галузі.
На завершення хотілось би підкреслити, що у ці непрості часи підтримка та розвиток бізнесу є необхідною складовою для зміцнення української економіки. Збереження робочих місць, стимулювання інновацій, розвиток малого та середнього підприємництва є важливими аспектами, які сприяють стійкості економіки.
Після перемоги будівельна галузь буде основною у процесі відбудови, тому надзвичайно важливо вже зараз працювати над розробкою проєктів відновлення та проводити переговори з міжнародними партнерами. Я вірю, що завдяки спільним зусиллям ми зможемо відбудувати нову, сучасну Україну за принципом Build Back Better — краще, ніж було, і створимо ще сильнішу, незалежну і процвітаючу державу.