Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Ситуація на ринку нерухомості за 5 місяців 2021 року

      5d9fb475047761acb864f1b68c2ecc63                                                                                                      

З початку року київське житло подорожчало в середньому на 5-10%.

Про це повідомила Олена Гайдамаха, голова Київського міського відділення АФНУ.

Експертка зазначила, що січневий та квітневий локдауни майже не позначилися на ринку житлової нерухомості столиці. Так, із січня по травень на вторинному ринку столиці, залежно від локації, стану будинку, площі квартири, вартість квартир збільшилася на 3-7%.

“Під час локдаунів кількість угод з придбання житла скоротилася в середньому на 15% порівняно із груднем та березнем відповідно. Проте у 95% випадків продажі були не скасовані, а відтерміновані у часі”, - розповіла вона.

Фахівчиня розповіла, що впродовж 5 місяців на вторинному ринку Києва понад 70% попиту було зосереджено на квартирах площею 35-50 м2, з яких 35% припало на квартири радянської забудови, 25% на житло, зведене в період з 2000 по 2010 роки, а 40% - на квартири в будинках, побудованих після 2010 року.

“За великим рахунком, можна говорити про те, що більшість покупців на вторинному ринку Києва зацікавлена в придбанні малогабаритних квартир”, - підкреслила експерта.

Водночас Олена Гайдамаха звернула увагу на те, що найбільша цінова динаміка спостерігалася на первинному ринку столиці: за 5 місяців поточного року вартість квартир в новобудовах зросла в середньому на 7-12%.

“В окремих великих об’єктах, в яких зводяться другі й треті черги, вартість 1-, 2-кімнатних квартир була збільшена до 15%. Покупці розуміють, що від початку будівництва до введення в експлуатацію квартири на первинному ринку зростуть в ціні щонайменше на 30-40%. Тобто, вкладання коштів у будівництво є засобом їхнього збереження та примноження”, - вважає вона.

Експертка повідомила, що з початку 2021 року вартість об’єктів заміської нерухомості в сегменті малогабаритних квартир в уже зведених багатоквартирних будинках збільшилася в середньому на 5%, в багатоквартирних будинках, що зводяться, ціни зросли до 10%, в сегменті приватних садиб та таунхаусів ціни особливо не змінились. 

“Станом на кінець травня понад 45% попиту в перемісті зосереджено на невеликих за площею квартирах (до 50 м2) в багатоквартирних новобудовах, розташованих на відстані до 20 км від Києва. З них понад 40% - це прямі інвестиції покупців з метою збереження коштів”, - розповіла вона.

За її словами, в літній період спостерігатиметься відносна цінова стабільність майже в усіх сегментах житлової нерухомості в Києві та передмістя.

“У період з червня по серпень цінові коливання будуть точковими. Переважно це стосується новобудов у зв’язку з переходом до наступного етапу будівництва. Подорожчання таких об’єктів буде в межах 3-5%. В усіх інших сегментах, залежно від розташування та якості об’єкта нерухомості, ціни залишатимуться сталими - середні показники коливатимуться від -1,5% до +2%”, - підсумувала Олена Гайдамаха.

 

З початку 2021 року нерухомість у Рівному, залежно від сегменту, подорожчала в середньому на 7-10%.

 

За словами Ірини Радько, голови Рівненського регіонального відділення АФНУ, традиційно, високий попит - понад 50% - спостерігається на 1-, та 2-кімнатні квартири. В той же час, понад 30% потенційних покупців цікавляться квартирами комфорт- та бізнес-класу площею 50-60 м2. 

“1-, 2-кімнатні квартири купують, як для проживання, так і подальшої здачі в оренду. Водночас зростання попиту на більш якісні квартири пов’язане з тим, що клієнти стали більш вимогливими і готові платити саме за “рівень життя”, що відповідає їхнім вимогам”, - розповіла вона.

Ірина Радько звернула увагу на те, що за 5 місяців поточного року житло в новобудовах подорожчало в середньому на 7%. І попри збільшення цін, попит на квартири первинного ринку тільки зростає.

“Популярність житла на первинному ринку варто пов’язувати з покращенням умов кредитування, а також з лояльністю забудовників, що надають можливість придбати квартиру за допомогою розтермінування”, - наголосила експертка.

Вона повідомила, що дедалі зростає популярність котеджів і таунхаусів площею 70-100 м2, як проміжна ланка між життям в квартирі та у власному будинку.
“Популярність котеджів зросла на 15% і ця тенденція протримається щонайменше до кінця 2021 року”, - наголосила вона. 

У сегменті оренди, за даними Ірини Радько, ціни не зазнали суттєвих змін, адже на ринку Рівного з’явилося багато нових квартир. Крім цього подальше збільшення вартості комунальних послуг є вагомим фактором стримування зростання цін. 

“Наразі орендна пропозиція щонайменше на 10% перевищує попит. Як і раніше, орендарів найбільше цікавлять однокімнатні квартири з хорошою транспортною розв'язкою. Однак ближче до завершення літа вартість оренди може зрости на 3-5% через сезонні фактори, такі, як, наприклад, повернення студентів до міста”, - зазначила фахівчиня.

На її думку, вартість житла в Рівному надалі зростатиме. До кінця року ціни можуть збільшитися щонайменше на 3-5% на вторинному ринку і до 7% на первинному ринку.
“Подорожчання житла на первинному ринку в першу чергу пов’язане зі здорожчанням будівельних матеріалів, будівельно-монтажних робіт та енергоносіїв. Витрати на будівництво за підсумками року можуть перевищити 15-20%”, - резюмувала Ірина Радько. 

 

В Івано-Франківську попит на новобудови в 1,5 рази вище, ніж на квартири в старому житловому фонді

 

За словами віцепрезидента АФНУ Олександра Лахтіонова, за останні 3 роки, порівняно з 2018 роком, кількість новобудов у місті зросла більш як на 50%. Експерт підкреслив, що популярність первинного ринку викликана кількома чинниками, це: 1) лояльність забудовників у наданні розтермінування, 2) нові квартири не потребують додаткових капіталовкладень для створення необхідних для життя умов, 3) сучасні новобудови будуються з урахуванням потреб покупців у комфортному середовищі, в планувальних рішеннях, наявності інфраструктурного комплексу тощо.

“Івано-Франківськ “рясніє” новобудовами. Зростання обсягів будівництва наочно демонструє ситуацію з попитом на квартири”, - зауважив він.

Олександр Лахтіонов також зазначив, що з початку 2021 року вартість житла в новобудовах Івано-Франківська зросла в середньому на 10-15%. На його думку, таке зростання зумовлене передусім збільшенням собівартості будівництва та використанням нових інноваційних технологій в зведенні будинків.

“За 5 місяців будівельні матеріали зросли в ціні в середньому на 7-10%, а будівельно-монтажні роботи - до 15-18%. На будівельному ринку зараз досить високий дефіцит в підготовлених кадрах. Тому забудовники часто-густо, крім самої зарплатні, пропонують низку “заохочувальних” соціально-матеріальних умов, щоб уникнути відтоку робочої сили”, - розповів експерт.

Щодо ситуації на вторинному ринку, то Олександр Лахтіонов звернув увагу на те, що зараз спостерігається неабиякий дефіцит пропозиції в бюджетному сегменті (малогабаритні квартири), що призвело до зростання цін в середньому на 5-10% залежно від локації та стану будинку.

“Вторинний ринок Івано-Франківська порівняно з первинним ринком не такий багатий на варіативність і менш гнучкий до запитів потенційних клієнтів. Проте брак достатньої кількості 1-, 2-кімнатних квартир є головною причиною зростання цін”, - наголосив експерт.

Олександр Лахтіонов також зазначив, що наразі придбання нерухомості є чи не найголовнішою можливістю збереження коштів та інвестицій. Саме тому, на його думку, вартість квартир до 2022 року може зрости щонайменше на 10% на первинному та на 5% на вторинному ринках.

“За збереження тенденцій початку 2021 року та за умови економічної стабільності в Україні, очікується, що до кінця року попит на квартири, як на первинному, так і вторинному ринках зросте в середньому на 20-30%, що в свою чергу спонукатиме забудовників та власників житла збільшити ціни”, - підсумував експерт.З початку року вартість житла у Сумах зросла до 18%

З початку 2021 року ціни на первинному та вторинному ринках нерухомості Сум зросли в середньому на 15-18%. Основним каталізатором загального здорожчання квартир стало різке й значне лютневе підняття цін забудовниками.

Про це повідомив Олександр Бортник, голова Сумського відділення АФНУ. 

За словами експерта, в Сумах найбільш популярними є 1-кімнатні квартири, як в новобудовах, так і в сегменті “соціального житла”.

"Понад 40% попиту припадає саме на такі квартири", - розповів фахівець.

В той же час він звернув увагу на те, що, починаючи з кінця квітня, зросла кількість запитів і придбань квартир з двома і трьома спальними кімнатами площею від від 65 м2. 

“Великі квартири купують молоді сім'ї з дітьми. Таких квартир в новобудовах майже немає, тому покупці шукають їх саме на вторинному ринку. При цьому вартість 3-кімнатної квартири на “вторинці” майже тотожна ціні 1-кімнатної в новобудові”, - зазначив експерт.

За його даними, станом на травень 2021 року, середня вартість 1-кімнатної квартири на вторинному ринку склала 20,5 тис. дол, а найнижча ціна склала 13-17 тис. дол.

Олександр Бортник зазначив, що з початку року в Сумах попит на нове житло майже не змінився і залишається досить високим. В той же час вторинний ринок досі має ознаки “відкладеного попиту”. 

У найближчі місяці, за даними Сумського відділення АФНУ, можливе зростання попиту на великі за площею квартири на вторинному ринку з ремонтом. Експерт наголосив, що розвиток іпотечного кредитування дає змогу більшій кількості громадян придбати власне житло більшої площі.  

“Вартість будівельних матеріалів значно зросла. Тому більшість покупців намагатиметься придбати квартиру, в якій би відразу було можливим комфортне проживання без витрат часу і коштів на ремонт. Ми очікуємо зростання попиту саме на великі за площею квартири (50-120 м2) придатні для комфортного проживання”, - сказав він. 

За його даними, вперше за останні кілька років в сегменті оренди спостерігається значне перевищення пропозицій над попитом, що фактично тримає ціни на сталій позначці. Експерт пояснює це тим, що в Сумах досить багато успадкованого житла, яке нові власники не квапляться продавати в сподіванні на зростання ціни. Крім того, понад 30% квартир на первинному ринку здаються в оренду. 

“У Сумах немає значного приросту населення, а основні орендарі - це молоді сім'ї, або працівники за контрактом. Тому попит є на відремонтоване житло або на квартири в новобудовах з меблями. Ціна житла з якісним ремонтом в новобудовах площею до 50 м2 становить 5-8 тис. грн на місяць, а найдешевші малогабаритні квартири з косметичним ремонтом і прийнятним устаткуванням коштують 2,5-3,5 тис. грн на місяць.  Зараз орендарі мають багатий вибір квартир”, - резюмував Олександр Бортник.

Володимир Германов