Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Запобігання шахрайству на ринку нерухомості в регіонах: Київ, Рівне, Івано-Франківськ, Суми

ппомрЗ 2020 року кількість шахрайських угод на вторинному ринку нерухомості Києва скоротилася на 70%

За останній рік кількість шахрайських угод на вторинному ринку нерухомості Києва скоротилася на 70%.

Про це на XXV Міжнародній конференції “Ринок нерухомості: передова практика” повідомила Олена Гайдамаха, голова Київського міського відділення АФНУ.

Експертка зазначила, що зниження злочинів на ринку нерухомості у 2020 році певною мірою пов’язане з наслідками пандемії, що призвела до скорочення кількості угод.
“Кількість угод на вторинному ринку в сегментах купівлі-продажу та оренди квартир в період весняного локдауну 2020 року скоротилося в середньому на 30-40%. Крім цього, потенційні клієнти дедалі були більш пильними і розважливими, що унеможливлювало злочини”, - розповіла вона.

За даними Олени Гайдамахи, понад 80% всіх випадків шахрайства на ринку нерухомості Києва припадає на сегмент оренди. З них майже 100% стали наслідком відмови громадян від рієлторських послуг або ж діяльністю непрофесійних осіб, що вважають себе рієлторами. За її словами, в Києві кількість сертифікованих рієлторів становить трохи більше 1/5 від загальної кількості осіб, що намагаються надавати ці послуги. Проте за останні 2 роки кількість сертифікованих фахівців зросла майже на 35%.

“Ми спостерігаємо тенденцію “природного добору”: люди, що всерйоз намагаються займатися рієлторською діяльністю, все більше звертають увагу на важливість отримання фахової освіти, необхідних знань і вмінь для роботи з нерухомістю”, - повідомила експертка.

На її погляд, ще однією причиною зменшення шахрайства на ринку нерухомості є інформаційна робота професійних рієлторів через засоби масової інформації, соцмережі тощо. Також, на думку Олени Гайдамахи, клієнти все більше звертаються саме до сертифікованих фахівців з нерухомості, що значно знижує ризики втрати квартири чи грошей.

“Боротьба з шахрайством - це частина роботи професійних рієлторів. Наразі ринок позбавлений будь-яких, в тому числі й дискримінаційних, обмежень для роботи. Водночас існує велика потреба в реформуванні рієлторського ринку саме в частині фахової підготовки спеціалістів та захисту клієнтів”, - наголосила Олена Гайдамаха.

Експертка повідомила, що Київське відділення АФНУ активно займається розробкою кваліфікаційних норм і положень для ринку рієлторських послуг, що стане частиною нового альтернативного законопроєкту “Про рієлторські послуги”.

“Український ринок здатен ізсередини напрацювати законодавчі механізми, які б стали основою справжньої реформи галузі. Захист прав споживачів, чіткі критерії відповідальності та необхідні кваліфікаційні критерії для фахівця з нерухомості, алгоритм співпраці кваліфікованих рієлторів з державними органами, зокрема з Міністерством внутрішніх справ України, мають стати основними, базовими положеннями рієлторського законопроєкту”, - підсумувала Олена Гайдамаха.

РІВНЕ


З усіх угод з продажу та оренди житла випадки шахрайства в Рівному становлять 3%

З усіх угод з продажу та оренди житла випадки шахрайства в Рівному становлять не більше 3%.

Про це на XXV Міжнародній конференції “Ринок нерухомості: передова практика” повідомила Ірина Радько, голова Рівненського регіонального відділення АФНУ.
За словами експертки, на сьогодні в Рівному найрозповсюдженішим є шахрайство з орендою квартир. За її словами, головною “схемою” є пропонування квартири в центрі міста за ціною на 30-40% нижче її ринкової вартості та проханням перерахувати аванс на банківську картку.  

“Найголовніше в цій схемі - це те, що шахраї всіляко намагаються уникати контактів з професійними рієлторами. В своїх оголошеннях вони категорично заперечують можливу участь фахівців з нерухомості в процесі здачі квартири в оренду”, - сказала вона.

Фахівчиня також розповіла про інші шахрайські випадки в Рівному: 1) злодій представляється власником житла, отримуючи аванс за квартиру, що йому не належить і повторює це кілька разів з іншими потенційними клієнтами, 2) шахраї під виглядом орендарів виносять з квартири меблі, техніку.

На її погляд, щоб запобігти шахрайству на вторинному ринку, необхідно, аби рієлтори в обов’язковому порядку пройшли відповідне навчання та отримали професійний Сертифікат.
Вона повідомила, що кількість сертифікованих рієлторів в Рівному складає всього 1/9 від усієї кількості осіб, що займаються цим бізнесом. Проте кількість сертифікованих рієлторів за 3 останні роки зросла майже на 25%.

За даними експертки, кількість шахрайських угод за участю так званих “рієлторів" - випадкових, без фахової підготовки людей - незначна. При цьому понад 90% таких угод припадає на сегмент оренди. 

“Рієлторський бізнес потребує чистоти й прозорості. Крім суто професійних навичок і статусу сертифікованого фахівця, належності до професійної спільноти спеціаліст має вести свою діяльність згідно з чинним законодавством, сплачуючи податки”, - резюмувала Ірина Радько. 

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК


В Івано-Франківську частка шахрайських угод на вторинному ринку не перевищує 5%

В Івано-Франківську частка шахрайських угод на вторинному ринку не перевищує 5% від їхньої загальної кількості.

Про це на XXV Міжнародній конференції “Ринок нерухомості: передова практика” розповів Олександр Лахтіонов, віцепрезидент АФНУ. 

За його словами, найменш захищеним від шахрайських схем є оренда житла: так, понад 95% всіх випадків шахрайства припадає саме на цей сегмент. Експерт вважає, що причинами для вчинення злочинів є саме тло ринку: це значно менші суми, ніж за продажу квартир, короткостроковість угод, швидкоплинність процесу здачі в оренду, низький рівень обізнаності громадян в можливих шахрайських схемах.

“Шахраї “працюють” по різні боки процесу. Це може бути, як фейковий орендар-гастролер, так і “чорний” ріелтор чи “липовий” власник. Інколи трапляється, що це може бути одна особа чи злочинне угрупування”, - сказав Олександр Лахтіонов.

Експерт зауважив, що найпоширенішою шахрайською схемою в Івано-Франківську є так званий “терміновий завдаток”. 

“Квапливість та зайва метушня є головними інструментами в такій схемі. Низька поінформованість населення та часто-густо наївність у купі з бажанням зекономити - головні чинники, на які зважають шахраї”, - зазначив Олександр Лахтіонов.

Він звернув увагу на те, що професійні рієлтори Івано-Франківська вагому частку своєї роботи приділяють запобіганню будь-яких злочинних схем на вторинному ринку нерухомості.

“Попереджати будь-які негативні події значно легше і ґрунтовніше, ніж боротися з прикрими наслідками. Наразі одне із завдань Івано-Франківського відділення АФНУ полягає в тому, щоб не лише пильнувати і викривати злочинців, а й вести просвітницьку діяльність: ознайомлювати людей, надавати їм вичерпну інформацію про цінову ситуацію на ринку. Обізнані люди - озброєні люди, що меншою мірою будуть схильні до маніпулятивного впливу шахраїв”, - підкреслив Олександр Лахтіонов. 

На його погляд, для професійної роботи рієлтора в сучасних умовах є дуже вагомим постійне удосконалення фахових навичок та клієнтоорієнтованість. Крім цього він вважає, що на рівні професійних рієлторських об’єднань варто значно посилити відповідальність щодо якості надаваних послуг.

“Рієлтор має працювати на репутацію, а не на комісію. Кожен професіонал має бути націленим на задоволення потреб клієнта, тим самим збільшуючи довіру до всієї рієлторської спільноти. Професійним об’єднанням слід докласти зусиль і розробити “фаховий” законопроєкт, який би зробив ринок рієлторських послуг максимально прозорим”, - підсумував Олександр Лахтіонов. 

СУМИ

У Сумах 90% рієлторів об’єднані в один інформаційний простір

Щоб запобігти шахраям, Сумське відділення АСНУ об’єднало до 90% всіх рієлторів ринку в один інформаційний простір, де відбувається обмін інформацією навіть про наміри шахрайства, а також публікуються дані про зловмисників.
Про це на XXV Міжнародній конференції “Ринок нерухомості: передова практика” розповів Олександр Бортник, голова Сумського відділення АФНУ.

За його словами більшість випадків шахрайства трапляються, коли люди проводять угоди самостійно, не маючи професійної рієлторської підтримки. 

Експерт повідомив, що випадки шахрайства в Сумах не перевищують 2,5-4,5% від загальної кількості угод.

За даними експерта, найбільш поширеними злочинними схемами на ринку нерухомості міста є: 1) кілька завдатків на одну й ту саму квартиру, 2) махінації з документами на нерухомість, 3) вчинення шахрайських дій з власниками житла, 4) шахрайство з грошима при продажу, 5) приховування комунальних боргів та ін.

На погляд експерта, щоб запобігти обману та шахрайству, рієлторській спільноті, а саме сертифікованим фахівцям, необхідно надати доступ до деяких загальних реєстрів – демографічного, права власності, без перешкод отримувати інформацію щодо сплати комунальних послуг, наявних виконавчих проваджень тощо.
“Зараз рієлтори намагаються самотужки “дістати” необхідні відомості аби запобігти можливим злочинам з нерухомістю. Проте, щоб створити по-справжньому прозорий і професійний ринок рієлторських послуг, фахівці повинні мати прописані на законодавчому рівні підстави доступу до державної інформації”, - наголосив Олександр Бортник.