Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Розвиток ринку рієлторських послуг: Україна, Київ, Житомир, Тернопіль, Одеса

rieltorsky poslugyЗа даними Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України, з початку року попит на професійні рієлторські послуги зріс в середньому на 15%.

Юрій Піта, президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України, зауважив, що наразі кількість звернень до рієлторів від покупців і продавців знаходяться на збалансованому рівні. За його даними, зростання кількості звернень від покупців викликана, насамперед, запровадженою програмою “Доступна іпотека”, адже існує нагальна потреба у виборі належного об’єкта нерухомості під конкретну суму коштів. Окрім того, як зауважив експерт, почастішали звернення від потенційних покупців, що націлені придбати житло на первинному ринку.
Що стосується продавців, то відкриття ринку землі, а також запроваджений Фондом держмайна України модуль оцінки об’єктів нерухомості, також змушує їх шукати високопрофесійних фахівців-консультантів, обізнаних в особливостях ринку, юридичних тонкощах нововведень, здатних надати якісну консультацію з багатьох питань.
“Зростання кількості звернень до професійних фахівців з нерухомості в 2021 році зумовлена ще й до певної міри змінами економічної ситуації в Україні, подальшому перебігу пандемії. За таких умов користувачі рієлторських послуг більш зважено і грунтовно ставляться до вибору рієлтора, який би надав вичерпну і фахову консультацію”, - наголосив Юрій Піта.

За словами експерта, у 2021 році значно зріс запит саме на якісні послуги.
“наразі від рієлтора вимагається знання ринку: обізнаність з ціновою кон’юнктурою, основними тенденціями, вмінням вибудовувати аргументовані прогнози, націленість на економію часу клієнта, а також статус фахівця з нерухомості - чи належить він до тієї чи іншої професійної спільноти, чи має відповідних Сертифікат тощо”, - розповів Юрій Піта.

Експерт зазначив, що до кінця року кількість звернень покупців та продавців нерухомості за фаховою допомогою рієлторів може зрости в межах 5%. В той же час, на його думку, затребуваність рієлторських послуг багато в чому залежатиме від законодавчих змін, а саме можливого прийняття законопроєкту 5600 про оподаткування об’єктів нерухомості, що продаються, законопроєкту, що регулюватиме діяльність фахівців з нерухомості, запровадження нових пільгових іпотечних і лізингових програм. Якщо дані зміни стануться до кінця 2021 року, то цілком імовірно, що потреба в професійному рієлторському обслуговуванні угод на ринку нерухомості може суттєво зрости.
“У 2022 році ринок розвиватиметься відповідно до потреб клієнтів. Чи буде це “ринок продавця” чи “ринок покупця”, залежить насамперед від рівня попиту і пропозиції. Наявний баланс між продавцями і покупцями позитивно впливає на ринок рієлторських послуг. Він дає змогу покращувати навички фахівців з нерухомості. Проте для вдосконалення роботи рієлторів необхідно впровадити законодавче регулювання рієлторської діяльності, яке б утвердило загальні правила роботи, професійні стандарти, а сам алгоритм діяльності повинен реалізовуватися за принципами свободи підприємницької діяльності. Створення жорсткого та водночас цивілізованого ринку, з одного боку, сприятиме “очищенню” професії від непрофесіоналів, а з іншого - суттєво збільшить довіру громадян до рієлторської спільноти”, - підсумував Юрій Піта.        

 

Київ

В 2021 році в Києві покупці житла складають 60% попиту на рієлторські послуги. Про це розповіла Олена Гайдамаха, голова Київського міського відділення АФНУ.

За її словами, ще на початку року можна було говорити про певний баланс на рієлторські послуги з боку продавців і покупців. Однак вже із середини квітня стало зрозуміло, що в цьому році через тимчасове скорочення пропозиції та запуск іпотечної програми “Доступне житло” під 7% послугами рієлторів користуватимуться більше покупців, ніж продавців.

“Цьогоріч у Києві попит на вторинному ринку вже на 10% вищий за пропозицію. Саме цей фактор впливає на затребуваність тих чи інших послуг рієлтора”, - зазначила експертка.

Вона повідомила, що станом на початок вересня понад 60% звернень до рієлторів Києва стосуються купівлі / продажу малогабаритних квартир площею 35-50 м2 у вдало розташованих будинках радянської забудови. Близько 20% - запит на приватні будинки та земельні ділянки в найближчому передмісті Києва (на відстані 10-15 км від столиці). 15% - це об’єкти первинного ринку житла столиці та передмістя (переважно класів комфорт+ та бізнес), близько 5% - об’єкти елітної нерухомості.

“Затребуваність тих чи інших послуг професійних фахівців з нерухомості залежить від попиту на певний вид нерухомості. Тому у 2021 році робота професійних рієлторів була зосереджена переважно на придбанні чи продажу 1,-2-кімнатних квартир”, - підкреслила фахівчиня.

За її даними, у 2020 році в Києві понад 60% всіх звернень були спрямовані до сертифікованих фахівців з нерухомості, натомість у 2021 році таких звернень вже більше 60%.

“Покупці та продавці більш ретельно обирають агентство чи фахівця, якому б вони довірили пошук і реалізацію об’єкта, звертаючи увагу не лише на його досвід роботи та професійні навички, а ще й на наявність Сертифікату якості надаваних послуг.   Клієнти потребують послуг високої якості”, - підкреслила вона.

На думку експертки, в 2022 році може зберегтися тенденція високої затребуваності рієлторських послуг саме у покупців нерухомості.

“Попит на житло в столиці переважає пропозицію, адже фактично немає інших дієвих способів зберегти та примножити свої статки. Така тенденція спостерігатиметься і в 2022 році, - покупці формуватимуть ринок рієлторських послуг. Проте до літа 2022 року зростання вартості житлової нерухомості майже припиниться: коливання цін можливі в межах 1%”, - резюмувала Олена Гайдамаха.

Житомир

У Житомирі кількість звернень до професійних рієлторів з боку покупців житла на 35% більша, ніж від продавців.

Про це розповіла Наталія Мелай, голова Житомирського регіонального відділення АФНУ.

За її словами, на кон’юнктуру звернень громадян до професійних фахівців з нерухомості вплинула пандемія. Експертка зазначила, що понад 60% квартир купувалися саме з метою інвестування (збереження) коштів.
“В березні 2021 року порівняно із січнем попит зріс майже на 40%, проте він був меншим 22%, ніж в кінці лютого 2020 року - до оголошення першого локдауну. Саме високий рівень попиту призвів до частих звернень до рієлторів саме покупців житла, переважна більшість з яких мають на меті вкладання коштів в матеріальні активи, якими є об’єкти нерухомості”, - пояснила Наталія Мелай.
Вона розповіла, що найчастіше до послуг рієлторів звертаються ті, хто цінує свій час, готовий працювати прозоро. В основному, за її словами, клієнтами є молодь віком від 30 років, що вимагають швидкої та якісної роботи фахівця з нерухомості.
“Клієнтам потрібен повний супровід майбутньої угоди: від телефонного дзвінка з метою підбору об’єктів для першого показу, до консультацій з відкриття особових рахунків та навіть підписання декларацій з лікарем. Як продавці, так і покупці від послуги рієлтора перш за все очікують якість, чіткість і злагодженість в діях на всіх ланках процесу оформлення угоди”, - підкреслила фахівчиня.
За її прогнозом, у 2022-2023 роках попит на якісні рієлторські послуги зросте щонайменше на 30%.
“Вплив пандемії на життя, подальший розвиток технічних засобів суттєво збільшать вимоги клієнтів до рієлторських послуг. Клієнт все частіше вимагає якості на всіх етапах роботи. До того ж рієлтор має добре орієнтуватися в законодавстві, в “іпотечних” питаннях, знати стан ринку новобудов, відчувати валютні коливання на ринку тощо. Враховуючи досвід минулого року, можна сказати, що попит на послуги саме сертифікованих рієлторів з кожним роком зростає на 10-15%”, - резюмувала Наталія Мелай.

Тернопіль

Упродовж 2021 років попит на рієлторські послуги в Тернополі зріс майже на 10%.

Про це розповіла Наталія Свистун, голова Тернопільського регіонального відділення АФНУ.

За її словами, така тенденція пояснюється тим, що попит на квартири та іншу нерухомість, незважаючи на карантинні обмеження, зріс приблизно на 7-8% у порівнянні з попереднім роком. До того ж, законодавчі зміни, що стосуються підготовки до продажу та нотаріального переоформлення майна значно посилюють ризики при самостійному проведенні уго.
“У зв’язку із законодавчими змінами у продавця/покупця виникають додаткові ризики натрапити на дилетантів та аферистів, коли проводиться угода самостійно. Тому все більше людей звертаються за допомогою до професійних фахівців з нерухомості”, - наголосила експертка.
Вона звернула увагу на те, що зараз понад 35-40% звернень до рієлторів поступає від громадян, які вже спробували самостійно продати або купити житло. Окрім цього, за її свідченнями, на тлі зростання вартості нерухомості, покупці, що вирішують самотужки придбати чи продати, приміром, квартиру, витрачають надто багато часу та зусиль на пошук об'єктів.
“Звернення до професійного фахівця з нерухомості - це сучасна необхідність для швидкого пошуку необхідного чи бажаного об’єкта, якості підготовки документів”, - підкреслила експертка.
За її свідченнями, зростання якості рієлторських послуг значно посилює довіру громадян до сертифікованих рієлторів, які спроможні надати фахові консультації з різних сфер, що здатні з максимальною ефективністю втілити потреби продавців і покупців нерухомості.
Експертка прогнозує, що в 2022-2023 роках попит на послуги фахових рієлторів може суттєво зрости, адже більшість громадян вже зараз орієнтована на те, щоб проводити угоди саме за участі фахівців з нерухомості.
“Найбільш безпечними є договір з рієлтором на ексклюзивний продаж / пошук нерухомості, який накладає певні зобов'язання на всіх учасників процесу, в тому числі і на фахівця з нерухомості. І рієлторська спільнота зацікавлена в подальшому покращенні та вдосконаленні свого професійного рівня, щоб вивести ринок надання рієлторських послуг послуг на безпечний, високоякісний та цивілізований рівень”, - підсумувала Наталія Свистун.

Одеса

З початку 2021 року в Одесі понад 60% звернень до професійних рієлторів надходить від потенційних покупців житла.

Про це розповіла Ольга Архипова, голова Одеського регіонального відділення АФНУ.

За її словами, найбільші зміни відбулися в ставленні громадян до якості надаваних послуг. Так потенційні клієнти все частіше вимагають від фахівця з нерухомості максимальне розуміння ринкових тенденцій, аналогових та конкурентних пропозицій, якісного консалтингу, вміння аналізувати ринок для формування найбільш вигідних пропозицій для інвестування. Такий запит передбачає, що рієлтор повинен мати відповідні знання і навички, вміти оперативно вирішувати питання будь-якої складності.
“Варто розуміти специфіку Одеси, як курортного міста. Можна сказати, що на первинному ринку понад 50% угод укладається з метою інвестицій (збереження коштів), на вторинному ринку таких угод понад 35%. Звісно, що громадяни вкладають кошти, розраховуючи на те, що їхня інвестиція буде принаймні надійно захищена, яку можна буде в подальшому вигідно реалізувати. І це цілком можливо, отримавши якісну професійну рієлторську послугу”, - наголосила експертка.
На її думку, для клієнтів дуже важливим є впевненість в кваліфікації фахівця з нерухомості, достовірності наданих ним даних, ексклюзивний (індивідуальний) підхід, клієнтоорієнтованість тощо.

“В умовах відсутності закону, що регулює рієлторську діяльність, на ринку поступово відбувається “самоочищення”: кількість звернень до професійних і сертифікованих фахівців зростає. Натомість зменшується кількість охочих звертатися до неперевірених рієлторів”, - підкреслила фахівчиня.

У найближчі 2 роки, як розказала експертка, на ринку рієлторських послуг Одеси варто очікувати зростання кількості інвестиційних угод в межах 10%.
“Ринок поволі стає орієнтованим на потреби покупця-інвестора. Це дуже важлива зміна, що відбувається по всій країні. Громадяни намагаються купувати житло, орієнтуючись не лише на ціну, а й на якість пропозиції, на можливий інвестиційний прибуток”, - резюмувала Ольга Архипова.

 

Володимир Германов