Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Про програму пільгового іпотечного кредитування під 3%

Юлія СвириденкоЮлія Свириденко, Перший віцепрем'єр-міністр України — Міністр економіки України для видання Мінфін розповіла детальніше про програму пільгового іпотечного кредитування під 3%, яку планують запустити з жовтня 2022 року.

?Програма «Доступна іпотека» була ініційована Президентом України Володимиром Зеленським ще до початку повномасштабної війни.

©️“Вже тоді ми чітко фіксували дефіцит житла серед українців. 40% громадян були незадоволені своїми житловими умовами, 35% осіб мали квадратних метрів менше за санітарну норму — 15,6 м² на особу. Відсутність власної домівки стримувала народжуваність, впливала на продуктивність праці та підштовхувала українців до еміграції”, - зазначила Юлія Свириденко.

Агресія росії ще більше поглибила проблему. Через обстріли зруйновано або пошкоджено десятки тисяч житлових будинків. Понад 5 млн українців стали внутрішніми переселенцями, 6 млн осіб виїхало за кордон. На думку Уряду, доступ до якісного житла — це ключова передумова збереження людського капіталу України.

?У першому етапі іпотечної програми насамперед йдеться про людей надзвичайно важливих професій — військових, правоохоронців, медиків, педагогів, науковців. На жаль, за минулі десятиліття зроблено дуже мало для того, аби задовольнити базову потребу в житлі цих категорій громадян. Тому пільгові умови іпотеки (кредит під 3% на 20 років із початковим внеском 20%) дають їм можливості отримати власне житло, а отже, зробити життя комфортним, а працю — продуктивною.

Щодо другого етапу програми «Доступна іпотека». Він стартує на початку 2023 року. Для військовослужбовців, педагогів, медиків, правоохоронців, науковців умови кредитування залишаться незмінними — 3%.

©️“Але також відкриємо доступ до позики для всіх інших українців, хто реально потребує покращення житлових умов, — вони зможуть взяти кредит на житло під 7%, тобто зробимо іпотеку масовою. Зазначу, що така масштабна програма в нашій країні буде реалізована вперше”, - зазначає Юлія Свириденко.

За її словами, на етапі масової іпотеки для усіх українців, професія яких не входить до надзвичайно важливих, це буде кредит під 7% річних. Важливо, що відсоткова ставка залишиться фіксованою протягом усього терміну кредиту. Такі умови будуть привабливими для громадян, які хочуть придбати власне житло, але раніше не мали для цього достатньо фінансових ресурсів.

?Про елітну нерухомість не йдеться. Головне завдання — сприяти вирішенню «квартирного» питання людям, які цього дійсно потребують.

«Протипоказання» для участі у програмі⤵️

Юлія Свириденко пояснює, що базова вимога банку при кредитуванні фізичних осіб — наявність стабільного джерела доходу у позичальника та термін працевлаштування зазвичай від 6 місяців. Тож громадяни, які тимчасово залишились без роботи, зможуть взяти участь у цій програмі після працевлаштування.

©️“Наше завдання — спростити людям пошук роботи, дати їм можливості фінансово забезпечувати свої родини, і в тому числі стати учасником програми «Доступна іпотека», якщо вони потребують власного житла”, - акцентує Перший віцепрем'єр-міністр України — Міністр економіки України.

Щодо участі в інших подібних державних програмах — це одна з підстав відмови у видачі пільгового кредиту. Якщо людина має подібну позику, то вона вже покращила свої житлові умови. І ефективніше використати державні кошти на користь тих, хто цього ще не зробив.

?Також будь-який банк, видаючи кредит, в першу чергу перевіряє платоспроможність клієнта. Це ключова умова, що визначає можливість позики. У випадку певних проблем з виплатами, вони вирішуються у форматі діалогу банк-позичальник. Як правило, банк йде назустріч, адже йому не потрібні квартири, йому потрібно повернути кошти. Тому банк пропонує певні програми реструктуризації кредиту, які дозволяють увійти позичальнику в графік, зберегти квартиру в своїй власності та виплатити кредит.

Окрім того, військовослужбовцям, правоохоронцям, медикам, педагогам і науковцям можуть допомогти роботодавці.


Програма дає їм можливість компенсувати позичальникам початковий внесок і частину тіла кредиту за рахунок бюджетних програм, місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством.

Про фінансування⤵️

До кінця поточного року планується видати близько 1 500 пільгових іпотечних кредитів під 3%. Перші місяці роботи програми дозволять скоригувати прогнози щодо попиту на пільгову іпотеку та врахувати ці дані на етапі, коли вона стане масовою.

?Іпотечне кредитування забезпечить ПрАТ «Укрфінжитло» через уповноважені банки. Компанія видаватиме кошти цим банкам під 3% річних, а ті, зі свого боку, забезпечать кредитами позичальників під 7%. Таким чином, співпраця буде вигідна як банкам, так і клієнтам. А держава зможе виконати свою соціальну функцію, зменшивши гостроту житлової проблеми.

©️“Водночас для людей стратегічно важливих професій (військові, правоохоронці, медики, педагоги, науковці) частину відсоткової ставки компенсуватиме Фонд розвитку підприємництва. Це дозволить їм платити не 7% річних, а лише 3%”, - акцентує пані Свириденко.

На сьогодні фінансування здійснюється за рахунок капіталу ПрАТ «Укрфінжитло». В подальшому планується докапіталізація компанії. Передбачається також залучення коштів від міжнародних партнерів і донорів.

?Коли компанія «Укрфінжитло» консолідує на своєму балансі достатній обсяг іпотечних кредитів, вони зможуть залучати кошти від інвесторів через інструменти сек’юритизації активів (спосіб залучення коштів від розміщення цінних паперів, — ред.).

Щодо перспектив, то «Доступна іпотека» може стати драйвером розвитку будівельного бізнесу. Наразі критерії віку житла, яке можна придбати за пільговий кредит, дуже широкі. Свідомо їх не обмежували, аби дати людям максимальний вибір. Але з часом їх можуть переглянути, зробивши ставку саме на новобудови або будівлі віком до 10 років не тільки в межах обласних центрів. Після цього у будівельників буде більше замовлень і ринок суттєво пожвавиться.

?Алгоритм дій потенційного позичальника для участі в програмі «Доступна іпотека» дуже простий. Це фактично чотири послідовних кроки.
Подати заявку через Дію (наразі Міністерство цифрової трансформації України створює для цього технічні можливості).
В Дії отримати відповіді від банків.
Обрати житло, яке плануєте придбати.
Укласти договір купівлі-продажу квартири та договори з банком.

©️“Диджиталізація процесу — одна з ключових передумов успіху доступної іпотеки. Жодних «обліків та черг», бюрократії, автоматична перевірка даних, швидка взаємодія клієнта з банком. Завдяки цьому зможемо охопити якнайширше коло бажаючих отримати пільгові кредити та допоможемо українцям здійснити мрію про власне житло”, - резюмувала Юлія Свириденко.

ℹ️Повне інтерв'ю за посиланням: https://minfin.com.ua/ua/realty/articles/yuliya-sviridenko/

ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!?
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!??
СЛАВА УКРАЇНІ!??

 

Пресслужба КБУ

Ще нове на сайті: