Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29

У Запоріжжі налагодили виробництво плитки, яку зняли з конвеєра у 1950-х

плитка запоріжжяУ Запоріжжі налагодили виробництво плитки Мелія, яка вироблялася близько 70 років тому і якою облицьовані будинки по проспекту Соборному, зокрема, будинок, який відновлюють після ракетного влучання, пише РrofВuild з посиланням на Укрінформ. 


Одним з головних завдань з відновлення будинку по проспекту Соборному, 151 було саме збереження фасаду, який є історичною спадщиною. Фасад оздоблено шамотною плиткою Мелія майже 80 років тому, відтоді така плитка в нашій державі не виготовляється. Окрім того, великою проблемою була сировина, яка є лише у Слов’янську та за кордоном.


Генпідрядник ТОВ “Українські інвестиційні технології” домовився про видобуток глини з єдиним в Україні виробником шамотних керамічних мас — підприємством “Керамічні маси Донбасу”.


“Везти сировину було дуже складно. Це десятки тонн керамічної маси. Машини вивозили сировину частинами. У нас були брикети з глиною, в яких траплялися уламки від снарядів. Підприємство постійно під обстрілами. Вони запустили виробництво на прохання генерального підрядника і виключно для відновлення запорізького будинку”, — розповів директор виробництва плитки Володимир Заставський.


Він запевнив, що плитка виробляється згідно з державними стандартами і вона точно така, як автентична. Так, згідно з державними стандартами плита має пісочний колір після опалу при температурі 1200 градусів. Плита виробляється з шамотної керамічної маси, яка має 27 компонентів (це складна суміш).


Також виробник зазначив, що шамот має пористу структуру і вбирає в себе пил, викиди та різні забруднення, тому плитка, якою було облицьовано будинки під час їхнього будівництва, має інший колір. За пару сезонів нова плитка буде такого самого кольору, як і покладена кілька десятиліть тому. Адже, проспект у 50-60-х роках був такого самого пісочного кольору, як нині нова плитка.


Автентична плитка виготовлялась конвеєрно, наразі це неможливо. Тож формування плитки робиться вручну. З жовтня 2023 року запорізькі керамісти зробили майже 2000 плиток, перебравши руками десятки тонн глини.


Наразі на будинку триває процес монтування плитки. Для якісного монтажу, а саме — для розчину, потрібна плюсова температура повітря. Тому підрядник облаштував “тепляки”, в які наганяють тепле повітря і фіксують плитку.


Будинок по проспекту Соборному, 151 є пам'яткою архітектури місцевого значення. Він частково зруйнований через влучання ракети в жовтні 2022 року. Наразі відновлювальні роботи завершені на понад 70%.