Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29

Податок на розкіш: за яку нерухомість доведеться платити

податок на розкішНові квартири й будинки великої площі підпадають під окремий податок "на розкіш". У 2024 році для власників такого майна змінилися умови оподаткування, пише РrofВuild з посиланням на РБК-Україна. 


Податок на розкіш — це неофіційна назва майнового податку, який щорічно сплачують власники дорогих транспортних засобів та нерухомості великої площі. Кошти перераховуються у місцевих бюджетів, тобто, за місцем реєстрації майна.


До податку на розкіш відносять: транспортний податок і податок на нерухоме майно, відмінне від земляної ділянки — квартира, будинок, гараж та інша житлова чи нежитлова нерухомість.


Визначальним фактором для податку на нерухомість є її площа. Так, податок на розкіш мають сплатити власники квартир від 300 кв. м, та будинків від 500 кв. м загальної площі.


Водночас податок нараховується і за меншу площу:
- квартири, площа яких складає понад 60 кв. м;
- житлові будинки площею понад 120 кв. м;
- якщо у власності різні типи об'єктів житлової нерухомості – податок сплачується за умови перевищення загальної площі понад 180 кв. м.


В такому разі доведеться сплатити лише за "зайві" метри — понад вказані вище нормативи.


Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від типу об’єктів та їх місцезнаходження (за місцем реєстрації майна). Податок обчислюється з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року. Ставка оподаткування не може перевищувати 1,5 % від "мінімалки" за 1 кв. м.


Оскільки у 2024 році податок нараховується за звітний 2023 рік, то ставка податку розраховується виходячи із мінімальної зарплати на 1 січня 2023 (6 700 грн). Тобто максимальна ставка за метр квадратний не може перевищувати 100,5 грн.


Нагадаємо, що через повномасштабне вторгнення рф у Податковому кодексі було впроваджено низку критеріїв щодо сплати податку на нерухомість (розділ XX, підрозділ 10, пп. 69.22). Зокрема, якщо нерухоме майно внаслідок бойових дій, зазнало незначних пошкоджень, придатне для проживання/використання за призначенням та підлягає відновленню шляхом поточного ремонту, місцеві адміністрації мають право: встановлювати меншу ставку податку для власника і звільняти власника від сплати податку.


Відсоткову ставку можна перевірити на офіційних порталах сільських, селищних, міських рад за місцем реєстрації майна.