Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Понад 70% українців вважають, що рівний доступ до житла не забезпечується

p 2910945% опитаних українців вважають єОселю недоступною, а найбільш ефективними способами розв’язати житлове питання в країні вважають соціальну оренду з правом викупу та компенсацію частини вартості державою.


Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк, спираючись на результати соціологічного дослідження, проведеного наприкінці червня 2024 року компанією «Active Group», пише РrofВuild. 


Опитування показало, що 71,5% респондентів вважають, що рівний доступ до житла, обов‘язковість якого прописана на рівні Конституції, не забезпечується.


«Найбільше в цьому переконані, громадяни, яким довелося змінювати місце проживання, зокрема ВПО, які мешкають в орендованих квартирах або соціальному житлі, які не відповідають їхнім очікуванням. Придатне, зокрема з точки зору ціни, знайти може незначний відсоток громадян, в топі причин: дорога вартість оренди та незахищеність орендарів. При цьому, це здебільшого люди, яким від 33 до 55 років – таких майже 80% опитаних», – зазначила вона.


Водночас парламентарка підкреслила, що серед усіх можливих інструментів вирішення житлового питання найменше довіри у українців до фінансового лізингу – за нього проголосувало тільки 15% опитаних.


Щодо державної програми «єОселя», лише 3,2% респондентів вважають її доступною, а більше ніж чверть опитаних взагалі про неї не знають. Частково доступною програму вважають 24,9% респондентів, а 45% вважають, що вона взагалі недоступна.


«Майже 60% респондентів підтримують можливий перегляд умов кредитування єОселі для ВПО, який передбачає зменшення ставки та першого внеску», – повідомила Олена Шуляк.


При цьому тільки 6% вважають, що повністю вирішити житлове питання можна буде за допомогою соціальної оренди, у тому числі, соціальної оренди з правом викупу, а п‘ята частина українців взагалі не вірять у її ефективність. А майже 43% українців вважають, що соціальна оренда житла з правом його викупу вирішить житлове питання хоча б частково.


«Це свідчить про недостатнє розуміння українцями поняття соціальної оренди», – зауважила голова Комітету містобудування.


Щодо різних механізмів розв’язання житлового питання, які може надати держава, пріоритети, за результатами дослідження, розподілилися наступним чином. Компенсація частки вартості житла – найпопулярніший механізм з результатом 38,4%. Соціальна оренда з правом викупу – другий за популярністю варіант з результатом 37,2%.

Соціальні спеціальні програми купівлі житла від органів місцевого самоврядування отримали підтримку у 30,4% респондентів. Розширення програми «єОселя» та перегляд її умов для широкого загалу громадян підтримало 27,2%.


Загалом, до найбільших проблем ринку оренди житла українці відносять його тотальну тінізацію, відсутність державних програм оренди та незахищеність орендарів. Відсутність регулювання та належного адміністрування орендного ринку призводить до зменшених надходжень податків до міського та державного бюджету.

Ще нове на сайті: