Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Відбудова пошкодженого житла в Україні під загрозою зупинення, - заява КБУ

2022 1231 14591500 2 1300x820 1 1200x675Підрядні організації, які уклали договори будівництва за рахунок коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, стикнулися з проблемами, які можуть заблокувати процес відбудови знищеного і пошкодженого житла. Про це повідомили у Конфедерації будівельників України.

На тлі збройної агресії рф в Україні, процеси відбудови вже тривають там, де це можливо. Задля цього, було створено Фонд ліквідації наслідків збройної агресії (далі - Фонд ліквідації), кошти якого спрямовуються, зокрема, на:
- нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт, розроблення проєктної (проєктно-кошторисно) документації будівель для забезпечення житлом внутрішньо-переміщених осіб та осіб, які втратили його внаслідок воєнних дій, спричинених збройною агресією рф;
- відновлення пошкоджених об’єктів житлового та громадського призначення (у тому числі дачних і садових будинків);
- нове будівництво об’єктів житлового призначення для осіб, які втратили житло внаслідок воєнних дій, спричинених
збройною агресією рф проти України, розроблення та експертизу проєктної документації на будівництво таких об’єктів.
Підрядні організації, які уклали договори будівництва за рахунок коштів Фонду ліквідації, почали стикатися з проблемами, пов’язаними з оподаткуванням проєктів нового будівництва, капітального ремонту та реконструкції через спроби нових трактувань окремих норм законодавства Державною податковою службою України.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (ПКУ) об'єктом оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) є операції платників з реалізації товарів/послуг, місце постачання яких знаходиться на митній території України.
Тобто, оскільки договори нового будівництва, капітального ремонту та реконструкції багатоквартирних житлових будинків при залученні коштів Фонду ліквідації, передбачають операції з реалізації послуг, місце постачання яких розташованена митній території України, такі операції є об'єктом оподаткування ПДВ.
Водночас, пунктом 197.15 статті 197 ПКУ визначено, що операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти, звільняються
від оподаткування ПДВ. Цей пункт ПКУ має власну історію, внесений до ПКУ під час світової фінансової кризи 2008 року, і застосовувався виключно при реалізації спеціальних державних цільових програм, про що свідчать різноманітні податкові консультації за 2012-2023 роки.
Натомість, у травні 2024 року Державна податкова служба України направила лист з власним новим тлумаченням законодавства, де фактично вказано, що Державна аудиторськаслужба України при перевірках має “знімати” ПДВ по раніше укладеним договорам з відновлення за рахунок коштів Фонду ліквідації. На підставі чого вимагатимуть повернення ПДВ від підрядників та будуть ставити питання щодо завдання шкоди керівниками замовників по всій країні.
Наслідок, який треба очікувати найближчим часом – повна зупинка процесу відбудови ісотні судових процесів.
Так, тільки у Київській області Служба відновлення та розвитку інфраструктури станом на червень 2024 року є замовником робіт по відновленню 48 об’єктів на орієнтовну загальну кошторисну вартість 3,936 млрд. грн. (34 об’єкти капітального ремонту та реконструкції багатоквартирних будинків; 7 об’єктів нового будівництва; 6 об’єктів будівель громадського призначення (адміністративні, освітні).
А Департамент регіонального розвитку Київської обласної військової адміністрації є замовником по 56 об’єктам відбудови за рахунок коштів Фонду ліквідації, роботи з відновлення 18 багатоквартирних будинків фінансуються в межах програми UNITED24 коштом благодійників, але формально це теж державні кошти, оскільки вони були передані в державний бюджет. Оціночна кількість людей, що очікують завершення робіт та поверненняв свої оселі тільки в одній області становить більше 14 тисяч. Відновлення триває по всій країни, побут десятків тисяч людей під загрозою.
Конфедерація будівельників України закликає терміново впорядкувати застосування пункту 197.15 статті 197 ПКУ.

Ми не можемо допустити зупинку процесу відбудови України та її дискредитацію в очах закордонних партнерів, що фактичноїї фінансують.
А тому, найближчим часом за ініціативи КБУ відбудеться круглий стіл «Вирішення проблеми ПДВ у питаннях будівництва житла за державні кошти».
До участі у круглому столі будуть залучені представники Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства фінансів України, Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, Державної аудиторської служби України, Державної податкової служби України, інших народних депутатів та представників будівельних підрядних компаній.

Ще нове на сайті: