У Нью-Йорку, на П'ятій авеню, розташована будівля, що стала візитівкою міста – хмарочос Емпайр Стейт Білдінг, пише РrofВuild з посиланням на 24tv.ua.
На початку ХХ століття в Нью-Йорку розпочалося негласне змагання з будівництва найвищого хмарочоса. Серед висоток було будівництво 70-поверхового Волл-Стріт 40 та Крайслер Білдінг, який налічував 77 поверхів.
У той час розпочалося будівництво Емпайр Стейт Білдінг під керівництвом досвідченого архітектора Вільяма Лема. Архітектори та будівельники отримали надскладне завдання – збудувати найвищий у Нью-Йорку хмарочос у найкоротші терміни.
Земляні роботи розпочалися в січні 1930 року, а до зведення будівлі приступили 17 березня. Будівельні матеріали для хмарочоса доставляли з різних штатів і країн, а для безперешкодної доставки матеріалів було прокладено тимчасову дорогу.
На майданчику працювало понад 3,5 тисячі робітників. Рівень смертності був високим через майже відсутнє страхувальне обладнання. А щоб робітникам зайвий раз не доводилося спускатися вниз, на поверхах облаштували тимчасові кафе та провели тимчасовий водопровід.
Будівництво Емпайр Стейт Білдінг завершили 11 квітня 1931 року. Завдяки швидкісному будівництву вдалося зекономити запланований кошторис: замість 43 мільйонів зведення будівлі обійшлося інвесторам у 24,7 мільйона доларів. Будівництву найвищого хмарочоса не завадила найбільша в історії економічна криза – Велика депресія. Проте вона вплинула на подальшу долю будівлі: більшу частину офісних приміщень не вдавалося здати в оренду і хмарочос був збитковим до 1950 року.
Розміри будівлі вражали: 129 метрів уздовж Західних вулиць і 57 метрів уздовж П'ятої авеню, а також 443 метри заввишки, враховуючи шпиль. Загальна площа приміщень охоплювала 209 тисяч квадратних метрів. На 102 поверхах Емпайр Стейт Білдінг розташувалися офісні приміщення та три оглядові майданчики. На будівлі працює 73 ліфти, до найвищого поверху ведуть також сходи, які налічують 1860 сходинок.
Емпайр Стейт Білдінг настільки великий, що поштове відомство США присвоїло для нього окремий індекс.
Урочиста церемонія відкриття хмарочосу відбулася 1 травня. В ній взяли участь мер Нью-Йорк сіті Джиммі Вокер, губернатор штату Нью-Йорк Франклін Рузвельт і Президент США Герберт Гувер. Останній натиснув спеціальну кнопку, яка на відстані засвітила на хмарочосі вогні. Забарвлення підсвітки зазвичай приурочується до певної події чи дати: у День незалежності будівля освітлюється червоними, синіми та білими кольора державного прапора, у День святого Патріка сяє зеленим кольором, у День святого Валентина – червоним, білим і рожевим.
Одним із задумів архітекторів, якому не судилося здійснитися, була ідея використовувати хмарочос, як причальну щоглу для дирижаблів. Порожниста сталева щогла на вершині Емпайр Стейт Білдінг, висотою 48 метрів, була призначена для обслуговування цепелінів. З цією метою в ній обладнали ліфти, на 86 поверсі розташували квиткові каси, на 101 – зали очікування для пасажирів, а 102 поверх був призначений для посадки та висадки мандрівників.
Проте сильні пориви вітру і шпилі численних хмарочосів, які розташовані на Мангеттені зруйнували цей план. Окрім того, для злету цих повітряних суден було необхідно скидати баласт, що виявилося неможливим у такому густонаселеному районі.
Тож шпиль на Емпайр Стейт Білдінг переобладнали під велику антену, а найвищій будівлі міста встановили свої передавачі майже всі великі теле- і радіостанції Нью-Йорка.
У 1945 році в будівлі відбулася трагедія. 28 липня в північний фасад Емпайр Стейт Білдінг між 79 і 80 поверхами врізався бомбардувальник Військово-повітряних сил США. Нещастя трапилося через густий туман, який завадив пілотові розгледіти будівлю. Один з двигунів літака пробив башту наскрізь і впав на сусідній будинок. Інший – полетів прямо у шахту одного з ліфтів. Ліфт зірвався і впав з 75 поверху, але жінка, яка в ньому перебувала жінка, вижила.
Внаслідок катастрофи загинули 14 людей.
Нині оглядові майданчики на 86 та 102 поверхах – одні з найпопулярніших туристичних локацій міста. Продаж квитків приносить власникам хмарочосу дохід, який за рік сягає суми отриманої за оренду всіх офісних приміщень.
Емпайр Стейт Білдінг є найвідомішою архітектурною пам'яткою США та включений у список 7 чудес сучасного світу, за версією Американського товариства цивільних інженерів. У 1986 році хмарочос також отримав статус Національної історичної пам'ятки США.