Офісний ринок Києва продовжує демонструвати ознаки стабілізації. Так, збільшився рівень валового поглинання на 15%, а нова пропозиція зросла на 89%, склавши 25 тис. кв.м.
Про це свідчать результати огляду ринку офісної нерухомості Києва за перше півріччя 2024 року, який представила Анастасія Качан, старший консультант з офісної нерухомості CBRE Ukraine, на ексклюзивній панелі КБУ на тему «Аналітика українського ринку нерухомості: перше півріччя 2024 року», пише РrofВuild.
Також, пані Анастасія відзначила, що розрив між запитуваними ставками і ефективними зменшується, а відповідно ринки орендаря та орендодавця стають більш збалансовані. Хоча попит на офіси продовжує зростати, проте в структурі валового поглинання домінують невеликі угоди площею 200 - 500 кв.м. Окрім цього, майбутня пропозиція офісів залишається обмеженою, а темпи будівництва існуючих проєктів сповільнились.
Окремо, Анастасія Качан відзначила проблему, пов’язану з нестачею електроенергії.“Всі власники і орендодавці офісних центрів намагаються впоратися з відтоком клієнтів. Генератори не справляються, і така ситуація в кожному місті, де є споживачі. Зараз продовжують збільшувати потужності генераторів, адже постійно збільшуються потреби енергоживлення. Але ми розуміємо, що в цьому має бути також здорова межа. Ми не можемо безкінечно збільшувати кількість генераторів і палива”, - зазначила експертка.
Дмитро Калінічев, комерційний директор Dragon Capital Property Management, проінформував про актуальну ситуацію в Україні, а також прогнози по ринку складської і логістичної нерухомості та індустріальних парках. Як зазначив пан Дмитро, вакантність складських приміщень лишається стабільно низькою (менше 2%). В той же час, зберігається тенденція до росту орендних ставок, наприклад, станом на початок 2024 року середня ставка дорівнювала $4,9.