Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Міжнародний європейський культурний проєкт «UREHERIT. Архітектори за спадщину в Україні: відтворення ідентичності та пам’яті»

Copy of Facebook cover копія

Протягом трирічного проєкту європейські та українські фахівці зі спадщини, архітектори, проєктувальники, інженери, інші фахівці, службовці місцевих органів влади та громад українських міст через дослідження, семінари, публічні дискусії, заходи, постійний професійний розвиток та освітні програми для архітектури розберуть теми охорони й відновлення української культурної спадщини. Проєкт ініційовано Асоціацією архітекторів Литви, співфінансується програмою Європейського Союзу "Креативна Європа".

Це вперше, коли такий широкий міжнародний консорціум архітектурних організацій об’єднує зусилля для досягнення спільних результатів, спрямованих на збереження української спадщини та культури.

Проєкт розглядатиме спадщину як ресурс для сталого культурного, соціального, екологічного та економічного відновлення, одночасно вирішуючи проблеми збереження, перегляду та підкреслення національної і місцевої культурної ідентичності та відображення пам’яті у відбудові. Учасники проєкту поділяться своїми знаннями та досвідом, а також експериментуватимуть з метою формування компетенції щодо охорони спадщини, відновлення культурно значущих планів і проєктів та розширення можливостей місцевих громад як інструменту для побудови нової, демократичної та сталої України — унікальної, але з європейською культурною ДНК.

Проєкт реалізує Консорціум з 11 організацій: Асоціація архітекторів Литви (координатор проекту), Архітектори Швеції, Федеральна палата архітекторів та дипломованих інженерів Австрії (BKZT), Королівська Данська академія. Інститут технології та архітектури (IBT), Орден архітекторів Румунії, Національна рада архітекторів, планувальників, ландшафтних працівників та захисників природи (CNAPPC, Італія), Федеральна палата німецьких архітекторів (BAK), Естонська асоціація архітекторів, Національна спілка архітекторів України, Ro3kvit: Urban Coalition for Ukraine, Харківська школа архітектури та Рада архітекторів Європи як асоційований партнер.

"Цим проєктом ми хочемо сприяти відродженню мистецького сектору – архітектури, запрошуючи українських архітекторів (зокрема, фахівців з охорони спадщини) до співпраці з європейськими архітекторами на рівних: ділитися знаннями та досвідом і разом шукати нове, адаптувати до умов України методологію та шляхи збереження і відновлення української міської та архітектурної спадщини в стійкий та інклюзивний спосіб, – зазначила Рута Лейтанайте, ініціаторка та координаторка проєкту, членкиня Ради Асоціації архітекторів Литви. — Україна, як і будь-яке інше місце, потребує індивідуальних, а не копі-паст-рішень. Разом з іншими партнерами проєкту ми із самого початку домовилися дотримуватися принципу, що всі методології, рекомендації та пропозиції створюватимуться разом з українськими архітекторами, культурологами та спільнотами, намагаючись адаптувати найкращі європейські практики до унікального українського контексту".

Результатом проєкту стане набір рекомендацій щодо:

  • методики оцінки цінності спадщини та методики оцінки шкоди;
  • стратегії того, як відродити цінну спадщину в стійкий, економічний і культурно значущий спосіб;
  • комплексного оновлення радянського житла в Україні;
  • методології процесу участі в охороні спадщини: міські форуми та воркшопи "Зцілення через відновлення спадщини";
  • Архітектурних конкурсів: реалізація та фінансові поради
  • взаємозв'язку технологій та спадщини;
  • удосконалення освітніх програм архітектурних шкіл;
  • змісту, фінансування та організації програми CPD (безперервного професійного розвитку) щодо сталого відновлення спадщини.

Оскільки українські та європейські спеціалісти працюватимуть і творитимуть разом, проєкт надаватиме двосторонні знання (українці навчаються від європейців, європейці навчаються від українців). З іншого боку, партнери з ЄС, які беруть участь, через процес спільної творчості отримають інноваційні знання щодо збереження та відновлення сучасної спадщини, які можна було б використати деінде, не лише в Україні.

Проєкт започаткує платформу для довгострокової співпраці між архітекторами, урбаністами, ландшафтними архітекторами та антикварами з України та інших європейських країн для захисту й розвитку природи та спадщини як ресурсу для відновлення України.

Проєкт триватиме 36 місяців (до квітня 2026 року).

День старту проєкту відзначається публічною конференцією.

Збережіть дату: перша публічна подія – публічна конференція "UREHERIT: архітектори за спадщину в Україні", присвячена проєкту, відбудеться 13 жовтня 2023 року у Львові, Україна (готель "Банк", Україна, 79000, Львів, вул. Листопадового Чину, 8).

Під час конференції всі заходи будуть представлені партнерами Консорціуму, а також буде оголошено прийом заявок від українських учасників. У рамках конференції також відбудеться круглий стіл високого рівня за участю представників української влади, міжнародних архітектурних та пам’яткоохоронних організацій.

Участь у конференції безкоштовна та доступна для всіх, але потрібна реєстрація. Будь ласка, зареєструйтеся, натиснувши тут here.

Проєкт фінансується Європейським Союзом. Однак висловлені погляди та думки належать лише автору (авторам) і не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу чи EACEA. Ні Європейський Союз, ні орган, що надає гранти, не можуть нести за них відповідальності.