Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Бізнес-дні FIDIC в Україні

IMG 7585Вже другий рік поспіль в Києві пройшов професійний семінар «Бізнес-дні FIDIC в Україні». Ініціатором заходу виступила Асоціація Інженерів-Консультантів України (член Міжнародної федерації інженерів-консультантів FIDIC), під патронатом Комітету Верховної Ради з питань транспорту і за підтримки Міністерства інфраструктури України.

Захід такого рівня дозволяє зібрати на одному майданчику бізнес та представників влади, підрядників та замовників, а також іноземних спеціалістів На одному майданчику збираються бізнес та представники влади, підрядники та замовники, а також іноземні спеціалісти. Це гарна нагода спільними зусиллями покращити стандарти якості, удосконалити критерії, норми та положення у всіх сферах будівництва.

На сьогодні головними інвесторами України є міжнародні фінансові організації, одна з умов співпраці з якими — використання контрактів FIDIC під час реалізації інвестиційних проектів різного рівня та спрямування. Нагадаємо, в листопаді 2016 року Верховна Рада прийняла законопроект № 1764, який передбачає застосування стандартів FIDIC у дорожньому будівництві. Пізніше, 28 груд ня 2016 року, уряд прийняв постанову № 1065, якою закріпив контроль за будівництвом доріг за стандартами FIDIC. Якщо говорити детальніше, то цією постановою передбачено зобов’язати замовників робіт із будівництва, реконструкції та ремонту автомобільних доріг залучати незалежного інженера-консультанта для здійснення постійного технічного нагляду.

Що, у свою чергу, гарантує реалізацію інфраструктурних проектів відповідно до кращих світових стандартів, гарантуючи не тільки терміни і якість, а й високий рівень усіх організаційних і технологічних процесів.

DSC07613«10 років FIDIC в Україні»

Повноважним представником FIDIC в Україні виступає Асоціація Інженерів-Консультантів України. Діяльність Асоціації спрямована на підвищення ефективності інвестиційних проектів, безпеку об’єктів будівництва, підвищення пре стижу професії інженера, створення рівних умов для роботи на українському ринку для вітчизняних і зарубіжних інженерних консалтингових компаній, а також на підготовку українських інженерних консалтингових компаній для роботи на зарубіжних ринках; створення індустрії інженерного консультування в Україні та інтеграцію в глобальну індустрію інженерного консультування.

За час свого існування команда АІКУ змогла не тільки зібрати навколо себе провідних професіоналів, а й досягти визнання на міжнародному рівні. Одним із бар’єрів для адаптації проформ FIDIC в Україні була відсутність документів Міжнародної федерації інженерів-консультантів державною мовою. І саме завдяки діям Асоціації Інженерів-Консультантів України в рамках цьогорічних бізнес-днів була підписана двостороння угода на переклад, друк та розповсюдження контрактів FIDIC українською мовою.

З боку FIDIC договір підписав Керуючий Директор Енріко Вінк, з боку АІКУ – Президент Яна Щигурова. Рецензентами з перекладу, яких схвалили FIDIC та АІКУ, виступатимуть Роджер Рібейро (Франція) і Артем Кисельов (Україна).

Як зазначила Яна Щигурова: «Протягом цих 10 років ми обросли хорошим потенціалом. Наша Асоціація виросла, збільшилася кількість наших друзів, колег, людей, які нас підтримують. Ми чекали цього дня 10 років. Ми дуже щасливі, що ця подія нарешті відбулася. Ми всі знаємо, що документообіг в Україні має вестися державною мовою. Отримавши таку можливість, Україна зробила ще один великий крок до членства в Євросоюзі».

Водночас Енріко Вінк запевнив, що FIDIC завжди надавав і буде надавати всебічну підтримку АІКУ. «Українська національна Асоціація (АІКУ) має мою підтримку та довіру, а ліцензійна угода – це подарунок від FIDIC з нагоди десятиліття», – зазначив він.

Нові правила гри на ринку інфраструктурного будівництва

Перша сесія ділової програми заходу стосувалася розгляду та оцінки змін, що відбулися в країні за останній рік, та ролі незалежного інженера-консультанта FIDIC як ключової фігури будівельного бізнесу.

Одним із перших доповідачів був Андрій Майснер, замісник Голови Рахункової палати України. У своєму вітальному слові він наголосив на важливості експертизи згідно зі стандартами та принципами FIDIC, які здатні підсилити об’єктивність аудитів, щодо ефективності використання бюджетних коштів під час будівництва, реконструкції, капітальних та поточних ремонтів об’єктів інфраструктури.

«Незалежний контроль змусить підрядників здавати якісніші школи, дитсадки, аеропорти, морські та річкові порти, вокзали та інші об’єкти інфраструктури. А також ефективно використовувати на це бюджетні кошти. На експертну оцінку Асоціації ми розраховуємо також під час аудиту результатів ремонту доріг загальнодержавного значення. До речі, значна кількість таких аудитів відбудеться в цьому році», – підсумував Андрій Майснер.

Джіорджіана Текуче, головний консультант та куратор країн Східної Європи з FIDIC, і Кремона Котовелея, акредитований тренер та арбітр FIDIC, у своїх презентаціях провели паралелі між умовами роботи в Україні та на міжнародному ринку, а також розповіли про організацію Міжнародної федерації інженерів-консультантів та особливості кожної з книг («Білої», «Червоної», «Жовтої» і «Срібної»).

Роджер Рібейро, керуючий проектами, озвучив реформи проектів фінансової політики, де торкнувся питання державних закупівель та викликів для міжнародних фінансових установ у цьому процесі.

У продовження теми радник юридичної фірми Sayenko Kharenko Володимир Яремко на прикладі зарубіжної практики та українського досвіду розповів про ефективний менеджмент контрактів FIDIC.

Друга сесія мала дискусійний характер, і обговорили ведення інфраструктурних проектів та тендерних процедур в Україні. Серед спікерів були представники як держструктур, науково-дослідних інститутів, так і громадських та міжнародних організацій. Модератором виступив Артем Безуглий, в.о. директора ДержДорНДІ.

На завершення Адріана Спасова, глава правління Болгарського співтовариства будівельного права – член правління Європейського співтовариства будівельного права, акредитований тренер FIDIC, розповіла присутнім про практику арбітражу під час вирішення суперечок між сторонами в рамках контрактів FIDIC. А Максим Баранов, віце-президент АІКУ, топ-менеджер «АЛЬТКОМ», у свою чергу поділився досвідом українських підрядників у рамках реалізації проектів за контрактами FIDIC.

Окрім виступів доповідачів, присутні змогли взяти участь у кількох бліц-тренінгах та поділитися своїми напрацюваннями, розповівши про успішні проекти, реалізовані в Україні. Одним із таких виступів стала розповідь Євгена Хомина, директора і засновника компанії «Гал Інжиніринг Груп», яка розпочала свою діяльність у 2017 році і вже має у своєму складі атестованих національних інженерів-консультантів у сфері дорожнього будівництва

Список Статей