Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Сухі будівельні суміші: Енергоефективність, якість, різномаїття. Стан та захист внутрішнього ринку

zavod sss 25 березня 2019 року відбувся круглий стіл «Сухі будівельні суміші України, енергоефективність та якість будівництва, експортні перспективи та протидія недобросовісній конкуренції», який організувала Всеукраїнська спілка виробників будівельних матеріалів. Про що там говорили та які проблеми вирішували виробники і представники науки – далі в статті.

Основні показники ринку та умови його існування

Вітчизняний ринок сухих будівельних сумішей сьогодні продовжує відновлюватися після кризи 2013 року. При цьому тут відбуваються якісні зміни – зростає культура споживання, що підтверджується збільшенням попиту на продукцію середнього цінового сегмента кінцевим покупцем. Також на ринку більш відчутна зацікавленість в екологічних матеріалах та спостерігається підвищення попиту на спеціальні продукти (великоформатна плитка, теплі підлоги, суміші для утеплення).

Але передусім вітчизняний ринок СБС залежний від показників будівництва загалом та обсягів введеного в експлуатацію житла зокрема. Саме на цих моментах більш детально зупинився у своєму виступі Президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Іван Салій, відкриваючи багатопланову дискусію за участю відомих науковців та керівників провідних підприємств – виробників сучасних будівельних матеріалів. Зокрема, Іван Миколайович зазначив, що всього по Україні у 2018 році було введено в експлуатацію 8191 тис. м2 житла, без урахування житла, введеного відповідно до Тимчасового порядку. Для порівняння, за 2017 рік цей показник становив 10 206 тис. м2 загальної площі. Звичайно, будівельна галузь розвивається не такими темпами, як хотілося б, але все ж таки рухається вперед. Тим паче, що актуальним драйвером розвитку ринку СБС стало відновлення приватного житлового будівництва. Саме цей факт, за словами керівника департаменту технічного сервісу клієнтів фірми «Хенкель Баутехнік (Україна)» Олександра Яменка, допоміг ринку сухих будівельних сумішей утримати свої обсяги. Окрім цього, доповідач звернув увагу присутніх на той факт, що провідні позиції на ринку сьогодні зберігають три найбільші компанії – Knauf, Henkel, «Фомальгаут-Полімін»; частки інших виробників змінюються. Також підвищується середня ціна продуктів більше ніж на 10% за рік, а це вказує на те, що зростання ринкової вартості відбувається швидше, ніж зростання обсягів виробництва (інфляція).

Загалом, за оцінками Олександра Борисовича, обсяг ринку сухих будівельних сумішей згідно з результатами 2018 року становив 2,4 млн тонн, що на 5% більше порівняно з показниками аналогічного періоду 2017 року. Хоча, якщо поглянути на динаміку ринку у 2017 році, коли річне зростання щодо 2016 року становило +27,2%, то можна констатувати, що темпи уповільнюються.

Стосовно структури ринку за видами сумішей керівник департаменту технічного сервісу клієнтів фірми «Хенкель Баутехнік (Україна)» зазначив, що обсяг цементних сумішей значно більший, ніж гіпсових. Водночас є і тривожна тенденція на вітчизняному ринку СБС – дефіцит кваліфікованих будівельників, що негативно впливає на правильність використання матеріалів та інколи нівелює запланований ефект порівняно з отриманим.

Окрім оцінки ринку, ділова програма заходу передбачала й обговорення питання сертифікації та вимог ЄС до сухих сумішей, виробництво яких спрямовано на експорт, а також сприяння ЄБРР як стимулу до збільшення обсягів і розширення напрямів поставок за межі локального ринку. Про це розповів директор з міжнародного співробітництва Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Олександр Пєтушков.

 1Професор Науково-дослідного інституту в’яжучих речовин і матеріалів Київського національного університету будівництва та архітектури, доктор технічних наук Раїса Рунова запропонувала учасникам актуальну інформацію про новації нормативної бази України та розробки сучасних державних будівельних норм, а також аналіз ринку продуктів, випуск яких здійснюється відповідно до ДСТУ Б В.2.7-126:2011. Зокрема, доповідач зосередила увагу на тому, що всі СБС вітчизняного виробництва умовно можна об’єднати в кілька груп:

• адгезиви для керамічних плиток, які становлять близько 35% від загального обсягу продажів;

• матеріали для систем зовнішньої теплоізоляції – близько 30% від загального обсягу продажів;

• розчини та суміші для безшовних підлог – близько 15% від загального обсягу продажів;

• розчини будівельні для кладки (штукатурки) – близько 10% від загального обсягу продажів;

• системи для захисту й ремонту бетонних конструкцій – близько 10%

Констатуючи вище наведені дані, Раїса Федорівна зауважила, що приблизно такі ж продукти випускаються і в країнах Європейського Союзу, однак принцип стандартизації відрізняється від вітчизняного. Так, стратегія нормативних документів системи EN на сухі суміші полягає в тому, щоб максимально диференціювати продукти відповідним нормативним документом і дати достатньо конкретну характеристику матеріалів, у тому числі в частині пояснення сфери їх застосування. Наприклад, для клеїв наводяться дві групи властивостей:

• основні (адгезія і сповзання);

• додаткові (відкритий час, консистенція, водопоглинання та ін.), які «нарощуються» додаванням відповідного індексу в позначенні продукту.

22

При цьому особливу групу нормативів становлять стандарти на методи визначення властивостей продуктів.

З інтересом сприйняли присутні і презентацію заступника генерального директора ПАТ «Бетонмаш» (м. Слов’янськ) Олександра Звягінцева про сучасне обладнання для виробництва сухих сумішей.

Сергій Січний, керівник МЦ «Будівництво-сучасні технології» зупинився на питаннях системи ціноутворення для бюджетних кошторисів, зокрема на індивідуальних кошторисних нормах та СОУ РЕКН.

За словами Сергія Борисовича, якщо для будівельного матеріалу розроблено СОУ РЕКН, то виробник автоматично пропонує покупцю комплексне рішення «готове до промислового застосування»; визначає технологію і необхідні ресурси; задає оптимальне співвідношення «ціна/якість» – максимальний рівень продажів із гарантованою якістю робіт; займає позицію третейського судді між замовником та підрядником.

Закінчив першу частину круглого столу виступ заступника директора з наукових питань ДП Інженерний центр «Сушка», кандидата технічних наук Євгена Тельнікова на тему: «Енергоефективний промисловий тепловентилятор («пушка»), сушка та інфрачервоні обігрівачі на основі сучасних товстоплівкових нагрівальних елементів (економія електроенергії – 30%)».

Досвід та напрацювання

Наступним блоком дискусії стала тема «Пропозиції до спільних дій. Обговорення. Тенденції. Нові продукти на ринку сухих будівельних сумішей за сегментами: Утеплення. Мурування та влаштування підлог. Штукатурення та шпаклювання. Облицювання та заповнення швів. Гідроізоляційні суміші».

IMG 0124Іван Миколайович Салій виступив із доповіддю «Висока якість – чесна ціна» – маркування знаком Спілки як спосіб протидії недобросовісній конкуренції та контрафакту. Адже створення чесних правил гри надає можливість кінцевому споживачу отримати не тільки якісний товар, який у подальшому не зашкодить здоров’ю та навколишньому середовищу, а й сприятливі умови для ведення бізнесу локальними виробникам та залучення інвестицій ззовні.

Тим паче, що на сьогодні Всеукраїнська спілка виробників будматеріалів змогла об’єднати навколо себе провідні підприємства, які не лише використовують інноваційні технології, а й цінують свою репутацію понад усе.

Один із прикладів – ПрАТ «Термінал-М» (Промислово-Будівельна група «Ковальська), ТМ Siltek. Виробництво продукції тут здійснюється за фінською технологією на обладнанні провідних виробників Фінляндії, Німеччини, Норвегії та Іспанії. Виробнича потужність заводу становить 150 тис. тонн сухих і 10 тис. тонн рідких сумішей на рік. Про це та інше присутнім розповів Олексій Сидоровський, керівник проектів технічного відділу компанії.

IMG 1498Безумовно, великим плюсом є те, що в країні діють потужні та успішні виробничі майданчики. Але в країні з розвиненою економікою мають бути «на плаву» і більш дрібні компанії, так званий малий та середній бізнес. А з огляду на те, що ринковий контроль втрачено, на сьогодні внутрішній ринок опинився в умовах не тільки жорсткої конкуренції, а ще й недобросовісної як за ціною, так і за якістю. За словами Івана Салія, держава в таких умовах не лише не допомагає, а й шкодить. Особливо коли йдеться про дії Державної служби геології та надр, надумані зупинки виробничих ліній, будівельних кар’єрів, тотального пресингу перевіряльників тощо. Якщо це не припиниться, то ринок сухих будівельних сумішей болісно відчуватиме турбулентність і надалі.

Тим більше, що маємо велику проблему з адаптацією вітчизняних норм до європейських стандартів. Про те, як це позначається на будівельній галузі, присутнім розповів генеральний директор компанії «Глобал Сертифік» Сергій Рубальський. За його словами, насамперед потрібно враховувати, що Україні слід наприкінці 2020 року прийняти як закон 305-й Регламент. А в цьому «регламентному пакеті» – 560 гармонізованих «EN». Тобто ми повинні в такому разі відмінити вітчизняні ДСТУ, які працювали донині, і разом із цим законом прийняти 560 гармонізованих «EN». Якщо не підготуємося, не зробимо цього, буде катастрофа. Європа готувалася до переходу на 305-й Регламент упродовж 10 років. Україна ж повинна була розпочати таку підготовку з 2014 року. Адже законодавчо прописано, що 305-й Регламент приймається разом з усіма імплементаційними характеристиками, тобто має відбутися імплементація усіх механізмів щодо ринку. Підсумовуючи, Сергій Семенович загострив увагу на тому, що це ще один виклик для будівельної галузі, який потрібно долати лише спільними зусиллями. При цьому не створювати щось своє, незрозуміле, а користуватися загальноприйнятими міжнародними термінами і визначеннями. Фіналом ефективної та цікавої дискусії став виступ Івана Миколайовича Салія, який озвучив пропозицію щодо створення при Спілці науково-робочої групи з реалізації прийнятих рекомендацій та для організації розробки сучасних ДБН.

Список Статей