Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Електродугова металізація як спосіб антикорозійного захисту сталевих металоконструкцій

06Тема захисту будівельних металоконструкцій від дії корозії була актуальна завжди і не втрачає своєї актуальності і в наші дні. Постійне зростання обсягу виробництва сталевих конструкцій і підвищення вимог до їх надійності та довговічності потребує кардинальних рішень у питанні захисту металоконструкцій від корозійної дії.

За оцінками фахівців різних країн, втрати металу від корозії (з урахуванням маси металевих конструкцій, виробів, устаткування, що вийшли з ладу) становлять від 10 до 20% річного виробництва сталі.

Технологія захисту сталевих поверхонь шляхом нанесення сучасних лакофарбових покриттів різного складу дає змогу гарантувати експлуатацію металоконструкцій до першого ремонту впродовж 10 років (ISO 14713-1).

Безперечною альтернативою лакофарбовим матеріалам є нанесення на сталеві конструкції покриттів із металів, що мають більш високий електродний потенціал щодо сталі (цинк, алюміній, їх сплави). Висока надійність таких покриттів пояснюється їх подвійною функціональністю: окрім ізолюючих властивостей, покриття металізації працює як протектор, виконуючи функцію «жертовного» анода.

20161011 160900Одним із кращих способів нанесення захисних покриттів вважається електродугова металізація як один із різновидів газотермічного напилення. Цей метод відомий починаючи з 50-х років минулого століття і широко застосовується нині в розвинених промислових країнах Європи та Америки.

Електродугова металізація (ЕДМ) – це електродуговий процес напилення з використанням двох дротів, що розплавляються електричною дугою, яка горить між ними. Стиснений газ, найчастіше повітря, розпилює розплавлений метал дротів і подає частинки металу на поверхню деталі із швидкістю більш ніж 100 метрів на секунду, формуючи покриття. Завдяки комбінації високої температури і значної швидкості часток отримують покриття із спеціальними властивостями, високою міцністю зчеплення та щільністю. При цьому температура виробу в процесі напилення не перевищує 120 оС.

Найбільшою довговічністю вирізняються комбіновані металізаційно-лакофарбові покриття. Просочення металізаційних покриттів розчинами полімерних смол дає змогу уповільнити або навіть повністю запобігти електродним процесам між металом основи і покриттям. Це збільшує термін служби комбінованих покриттів у 2-3 рази порівняно з термінами служби окремо взятих металізаційних і лакофарбових покриттів.

Усі перераховані чинники дозволяють вважати металізаційні покриття найкращим вибором з урахуванням співвідношення ціна/якість для відповідальних металоконструкцій, схильних до корозійної дії.

В Україні виробником устаткування для електродугової металізації є «Науково-технологічний центр «Промавтосварка» (м. Маріуполь). Комплекс КЕМ-1 формується на базі зварювального устаткування, що серійно випускається різними виробниками (ESAB, Jasic) і комплектується металізатором власного виготовлення. Комплекс КЕМ-1 дає змогу працювати з дротами, як суцільного перерізу, так і порошковими, діаметром 1,2-2,0 мм.

Це устаткування можна успішно застосовувати для захисту антикорозійними покриттями з цинку та алюмінію різних об’ємних металевих конструкцій, таких як: несучі та огороджувальні елементи мостів, шлюзові затвори, газгольдери, опори високовольтних передач, будівельні конструкції, вантажопідйомні крани, градирні, палубне устаткування, заливні трюми, рефрижератори та ін.

Економічний ефект від застосування металізації для захисту багатьох металевих конструкцій досить високий, зважаючи на те, що термін експлуатації таких покриттів досягає 50 років.

Застусування технолгії електродугової металізації для антикорозійного захисту регламентоване численними державними і міжнародними стандартами:

• ДСТУ Б.В.2.6-193: 2013 Захист металевих конструкцій від корозії. Вимоги до проектування».

• ГОСТ 9.304-87 «Единая защита от коррозии и старения. Покрытия газотермические. Общие требо- вания и методы контроля.»

 

Автори: Крилов С.В. – канд. техн. наук

Шалашний А.Н. – інженер

 

«Науково-технологічний центр

«ПРОМАВТОСВАРКА»

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

www.promavtosvarka.com.ua

067-627-41-51;

098-126-37-42

Список Статей