Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Розвиток індустріального будівництва може стати рушієм економічного зростання країни

IMG 005617 вересня в приміщенні інноваційного парку UNIT.City «Український клуб нерухомості» (UREClub) організував II щорічну конференцію з розвитку індустріального будівництва (ІБ) «Industrial 2.0/second edition». Інвестиції в індустріальне будівництво можуть перевищити 3,5–4 млрд доларів на рік, адже спеціалісти пов’язують розвиток потужностей економіки з відбудовою індустріальних парків. Експерти обговорили ключові проекти, тенденції та потенціал будівництва промислових, інфраструктурних, складських та логістичних об’єктів.

 

На ринку ІБ спостерігається попит на логістичні комплекси, але є проблеми…

Індустріальний парк порівнюють із бізнесом у нерухомості. За показниками минулого року, в Україні налічується 35 зареєстрованих індустріальних парків. Завдяки успішній реалізації 71проектів зі створення індустріальних парків Україна в перспективі може залучити до 2 млрд доларів прямих іноземних інвестицій, але за умови політичної волі держави в питаннях забезпечення відповідних гарантій інвесторам на місцях.

Представники Міністерства економічного розвитку України, Торгово-промислової палати України, Офісу національної інвестиційної ради, Конфедерації будівельників України, бізнесу, консалтингових та девелоперських компаній під час панельних дискусій «Industrial 2.0/second edition» максимально актуалізували проблематику галузі та її потужності.

Посилаючись на дані Держстату, голова Конфедерації будівельників України Олександр Ротов звернув увагу на те, що за 7 місяців 2019 року обсяг будівельних робіт становив майже 82 млрд грн. При цьому в будівлі промислової та складської нерухомості інвестовано 6,4 млрд грн, а в комплексні промислові споруди вкладено 18,7 млрд грн. Тобто кожна третя «будівельна» гривня спрямовується на створення промислових об’єктів. Поки що розвитку цього сегмента індустріального будівництва в Україні недостатньо пільг та стимулів.

IMG 0027«Наша спільна мета з новим складом Верховної Ради та уряду – досягти більш ефективних умов для індустріальних парків задля стимулювання як внутрішніх, так і зовнішніх інвестицій у створення нових виробництв», – зауважив пан Ротов.

З розвитком e-commerce та зростанням потреби на оренду площ логістичні оператори спостерігають попит на логістичні комплекси. Втім, кількість заводів залишається незначною. Більшість старих заводів перебувають в орендній власності, однак їхні потужності переважно використовуються частково – на площі лише 1000-2000 м2. За словами керівника департаменту ринків капіталу CBRE Ukraine Ярослава Горбушка, деякі з них можуть бути реконструйовані, переформатовані відповідно до сучасних потреб.

За умови збільшення фінансування індустріальних та промислових парків Державним фондом регіонального розвитку (ДФРР) та залучення приватного інвестування їх кількість може зростати. Це дасть змогу Україні конкурувати з іншими країнами, зокрема Словаччиною та Угорщиною, за можливість стати одним із центрів Східної Європи з розвитку індустріального будівництва.

Часи величезних заводів далеко в минулому

Майбутнє за новими підприємствами – невеликими та компактними з високим ступенем енергоефективності. Найбільш перспективними для залучення в індустріальні парки є виробництво тканин (легка промисловість), а також переробна промисловість для сільгосппродукції.

IMG 9975Найбільш перспективними сегментами індустріального будівництва є машинобудування, хімічна промисловість, сегмент медичних та біотехнологій, ІТ і телекомунікацій, а також сфера продукування сучасних будматеріалів. Водночас в Україні на достатньому рівні представлені лише кілька з них: сфера автомобілебудування, машинобудування та заводи з виготовлення будівельних матеріалів.

З огляду на географічне розташування заступник міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе вбачає перспективними сегментами індустріального будівництва центральні області України, зокрема Київську та Дніпропетровську. Адже існує нагальна потреба у новому підході щодо залучення іноземних інвестицій з боку держави.

Заохочення державою розвитку індустріальних парків сприятиме привабливості українського інвестиційного клімату для закордонних інвесторів. Вони потребують низки преференцій щодо питань, пов’язаних із процесом оформлення дозвільної документації на будівництво.

Що заважає розвитку індустріального будівництва? Виходи і шляхи вирішення

Існує низка проблем, які заважають створенню індустріальних парків. Серед головних – непрофесійний вибір ділянки під ІП, корупційна складова, відсутність фінансової підтримки від держави та світових фінансових фондів, відсутність державної технічної підтримки. Варто зазначити, що наявні преференції для ініціаторів та резидентів індустріальних парків представлені недостатньо привабливо.

За словами уповноваженої представниці Fidic в Україні Яни Щигурової, у нас замала кількість професійних девелоперських компаній, що здатні керувати проектами ІП. Існує потреба в прозорій дозвільній системі, яка б дала змогу девелоперам відстежувати стан розгляду їхніх заяв та дозвільних документів. Незалежний моніторинг мають здійснювати неупереджені експерти. За підтримкою можна звернутися до кваліфікованих осіб, зокрема інженерів-консультантів міжнародної платформи Fidic.

26“З розвитком економічних потужностей та залученням інвестицій існує гостра потреба у відбудові дорожньої інфраструктури та автошляхів. У бюджет 2020 р. уряд заклав безпрецедентну суму на їх будівництво — 75 млрд грн. Це стане чудовим підґрунтям для реалізації нарощення показника ВВП до 40 %, анонсованого прем’єр-міністром України”, – зазначив віце-президент Всеукраїнської дорожньої асоціації Вадим Олійник.

Уже спостерігаються певні зрушення ситуації, зокрема 2 вересня 2019 року Держархбудінспекція та Фонд «Євразія» розпочали тестування системи «Електронний кабінет», що запровадить автоматичність ухвалення рішень у будівництві та допоможе усунути вплив людського чинника, мінімізує виникнення корупційних ризиків між девелоперами та органами контролю.

Як ефективно залучити іноземні і вітчизняні інвестиції в розвиток індустріального будівництва в Україні? За словами експерта CEOEVON Development Валерія Кирилка, існує нагальна потреба в ефективному «міксі» державних та приватних інтересів у створенні ІП. На державному рівні варто затвердити програму цільового фінансування інфраструктури та підготовчих робіт по кожній ділянці під ІП.

«Інвестиції у створення промислових об’єктів дають змогу залучити близько 10 гривень у суміжних галузях. Кожна третя «будівельна» гривня спрямовуватиметься на створення промислових об’єктів», – зазначив Голова ради директорів Конфедерації будівельників України Олександр Ротов.

«Іноземні інвестиції в індустріальне будівництво можуть перевищити 3,5-4 млрд доларів щорічно. Саме розвиток індустріального будівництва може стати рушієм економічного зростання країни», – підсумувала співзасновниця «Українського клубу нерухомості» Ольга Соловей.

Створення індустріальних парків сприятиме залученню інвестицій в економіку міста, забезпечить умови для функціонування та розвитку промислових підприємств. Індустріальні парки здатні значно поліпшити інвестиційний імідж міста та країни, сприяти економічному розвитку та підвищити конкурентоспроможність території, дають поштовх до розвитку сучасної виробничої та ринкової інфраструктури.

Список Статей