Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Запуск доступної іпотеки – пріоритет на 2020

IMG 61477Нині в Україні на одну людину припадає 24 метри житла, а фактично 90 відсотків українців не можуть купити квартиру через її високу вартість. Які кроки мають зробити уряд та бізнес, щоб іпотека стала дієвим інструментом для вирішення житлового питання та зростання української економіки, як захистити інвесторів, кредиторів, спростити правила акредитації забудовників і зробити прості та зрозумілі правила отримання іпотечного кредиту для громадян – обговорювали представники влади, бізнесу та професійних організацій на форумі «Іпотека – інструмент швидкого розвитку економіки», що відбувся у Києві 4 березня, організованому Українським клубом нерухомості (URE Club), PRO.PROPERTY та конфедерацією будівельників України (КБУ).

Нинішня ситуація

«6 мільйонів потребують власного житла, а це майже кожен сьомий українець, - повідомив президент КБУ Лев Парцхаладзе, - 54% українців зараз живуть в перенаселеному житлі, тоді як у Великобританії, Франції, Німеччини цей показник становить в середньому 7%. Більш того, 70% житлового фонду в Україні - це застаріле житло, ще 7,5% (75 млн м2) - непридатні для проживання».

IMG 61433«Купівля квартири в Україні - це як, і раніше, велика розкіш. Більшість українців живуть в умовах обмеженого простору». - Такою інформацією поділилася заступник міністра розвитку громад та територій Валентина Москаленко, виступаючи на форумі. Вона назвала розвиток іпотечного кредитування в Україні важливим пріоритетом для розвитку економіки і заявила про готовність влади сприяти цьому процесу. Президент Володимир Зеленський вважає реальним завданням домогтися зниження ставки по іпотечних кредитах до 10% річних.

«Уряд і Національний банк вже працюють над зниженням процентної ставки. На вересень іпотека може бути 10%. Це дуже складне завдання, але вже реальне», – повідомив раніше глава держави в інтерв’ю інформагенції «Інтерфакс-Україна».

Президент України зазначив, що доступність іпотеки – це одне з двох основних завдань, яке ставиться, щоб допомогти розвитку сильного середнього класу в Україні і поверненню тих, хто виїхав з країни.

За відсутності доступної іпотеки забудовники пропону ють розтермінування виплат на невеликий термін та кредитування на довший період. Можливість кредитування надають лише 18% житлових комплексів.

«71% ЖК пропонують розтермінування, за умови розстрочки до року, вам доступні 50% житла, від трьох років — лише 7% житла», — повідомив представник ЛУН Андрій Міма, додавши, що якщо у покупця на перший внесок є лише 10% суми, йому доступні лише 5% пропонованого житла.

IMG 6146Таким чином, експерти дійшли висновку, що ті інструменти, які зараз пропонуються для придбання житла, не вирішують проблему. Забезпечити потребу українців у житлі під силу саме доступній іпотеці. Приміром, у Польщі майже половина угод із придбання нерухомості – це купівля в іпотеку.

Заступник голови правління Кредобанку Адам Патрик Свірський порівняв два ринки іпотеки у 2019 році: 104,1 млрд євро у Польщі та 1,23 млрд дол в Україні. Різниця — 85 разів. За його словами, частка іпотечних кредитів в угодах з купівлі нерухомості в Польщі становить 43%. В Україні ж цей показник - всього 3%. При цьому вартість метра квадратного житла в кінці минулого року в польській столиці, Варшаві, становила 2564 євро. В Україні ж метр квартири в іпотеку обходився в 883 євро.

Що заважає розвиватися іпотеці в Україні.

За словами Ігоря Ніконова, засновника компанії «КАН девеломпент», в Україні існує кілька реальних проблем з розвитку іпотеки:

• важка акредитація забудовників з точки зору регулювання;

• контроль доходів. В Україні існує поняття оцінки доходів населення, а треба оцінювати не доходи українців, а витрати;

• захист банків, що видають іпотеку;

• висока процентна ставка під 20% - українці не можуть її оплатити;

• відсутність проектів кредитування.

«В Україні не сформовано системи адекватного захисту інвестора житла, особливо, якщо він вкладає гроші на першому етапі будівництва», - додав Тимур Хромаєв, голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Представники комерційних банків вже почали спрощувати процедури отримання іпотечних кредитів та знижувати відсоткові ставки за ними. Так, представник Кредобанку Орися Юзвишин повідомила, що вже створені більш доступні умови отримання іпотеки для клієнта – зменшено пакет документів, що має надати клієнт, та скорочено час оформлення.

Що потрібно зробити:

Президент Конфедерації будівельників України (КБУ) Лев Парцхаладзе визначив потрібні механізми та інструменти, для запуску успішної іпотеки в Україні:

• зниження первинного іпотечного внеску з теперішніх 25% до 10%

; • страхування житлових об’єктів;

• відпрацювання механізму використання ЕСКРОУ рахунків;

• при отриманні іпотеки потрібно орієнтуватися на дохід всієї родини;

• створення умов захисту прав кредиторів, посиливши відповідальність боржників.

Що дасть запуск іпотечного кредитування:

«Під час Великої депресії у США будівництво стимулювало економіку. Будівництво стимулює роботу 20 суміжних галузей і має найвищий інвестиційний ефект», — каже народний депутат Олена Шуляк.

За її словами, у ЄС частка будівництва у структурі ВВП становить 5-6%, в Україні — лише 2%. «Українська економіка потребує «розігріву», — переконана вона.

Після запуску іпотеки під 9-10% обсяги будівництва в Україні збільшаться на 30-40%, вважає Лев Парцхаладзе а також – це:

• власне житло для 300 тисяч українців;

• 100 тисяч нових квартир,

• створення нових 200 тисяч робочих місць у будівельній галузі;

• кожна гривня, залучена в іпотечний проект, акумулює 11,28 грн в суміжних галузях - а це підтримає економіку України.

Висновок

Іпотечне кредитування має бути доступним в Україні «Іпотека потрібна звичайному українцю. І вона буде», - переконана засновниця URE Club Ольга Соловей.

Захід відбувся за підтримки ЛУН.ua, Київміськбуд, КАН Девелопмент, Кредобанк, та за сприяння: АСС, СУП, ТПП України та ФРУ, Red Community, AСНУ, m2 Poland.

Список Статей