Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Вітчизняний ринок будівельних сумішей: тенденції, показники та прогнози

 

1 21 site нпРозвиток ринку сучасних будівельних сумішей (СБС) прямо пов’язаний із ситуацією в будівельній галузі та загальним станом економіки в країні. На жаль, 2020 рік не продовжив тенденції активного росту, які спостерігалися у 2019-му. В підсумку жоден із сегментів будівельних сумішей не зміг перевищити показники попереднього періоду. Натомість загальне падіння споживання на ринку становило близько 11%.

 

Стан будівельної галузі: перші результати-2020


Серед факторів впливу на український ринок сухих будівельних сумішей найбільш значущими є показники обсягів будівельних робіт, рівень інвестицій у виробничі галузі, будівництво житла, динаміка ринку торговельної та комерційної нерухомості (будівництво нових торгових і торгово-розважальних центрів, бізнес-центрів, культурно-історичних закладів тощо) та фактори вартості виробництва — вартість енергоресурсів, впровадження енергоефективних технологій тощо.

За перші три квартали 2020 року зростання обсягу будівельних робіт становило 0,2% порівняно з аналогічним періодом 2019 року. Це відбулося внаслідок позитивної динаміки зведення інженерних споруд — зростання на 7,7% на тлі активного проведення дорожніх робіт. Але житлове будівництво, яке має прямий вплив на показники ринку будівельних сумішей, скоротило обсяги на 19,1%. Будівництво ж об’єктів соціальної інфраструктури, які входять до проєкту «Велике будівництво», дозволило наростити обсяги нежитлового будівництва до рівня минулого року.

Не менш важливим показником для розуміння ситуації в будівельній галузі є індекс капітальних інвестицій у будівництві. Так, за результатами першого півріччя 2020 року цей показник зменшився до 77% порівняно з аналогічним періодом попереднього року (105% у січні-червні 2019 року). Очікувано, що у структурі інвестицій за 6 місяців 2020 року відбулося падіння в житловому, нежитловому та інженерному будівництві на 18% до 0,6 млн дол. США, 23% до 0,9 млн дол. США та 18% до 1,4 млрд дол. США відповідно. З точки зору джерел фінансування зросла частка бюджетних коштів — 11,5% проти 9% за 6 місяців 2019 року. Загальний обсяг виробленої будівельної продукції за 9 місяців 2020 року аналогічно до відповідного періоду попереднього року становив 4,5 млрд дол. США. При цьому обсяг виробленої продукції у нежитловому будівництві скоротився на 2% до 1,2 млрд дол. США, у житловому будівництві відбулося скорочення на 18,1% до 0,8 млрд дол. США. Обсяг виробленої продукції в інженерному будівництві збільшився на 9% до 2,6 млрд дол. США.

Також триває зростання цін на будівельно-монтажні роботи. У січні-вересні 2020 року загалом у будівництві вони зросли на 2,2%, у нежитловому будівництві — на 0,2%, у житловому — 4,2%.

За підсумками 9 місяців 2020 року загальний обсяг кредитів будівельним компаніям скоротився на 27% до 24 млрд грн, у тому числі в нацвалюті на 11% до 21 млрд грн та інвалюті на 67% до 2,8 млрд грн. 

 

Нова реальність для споживачів та виробників

Як бачимо, ситуація, що склалася в галузі у 2020 році, не створила умов для зростання ємності ринку будівельних сумішей. Крім того, ситуацію ускладнили карантинні обмеження на тлі пандемії та призупинення роботи низки підприємств. Як результат — погіршення споживчих настроїв.
Згідно з даними досліджень компанії Kantar, на сьогодні 71% споживачів вважають, що відновлення економіки потребуватиме багато часу та матиме довгострокові наслідки, такі як втрата робочих місць і труднощі в роботі підприємств. Для порівняння, кількома місяцями раніше так думали 59% споживачів.

1 21 site 2оо 1 21 site к

Побоювання втратити постійний заробіток змушує людей притримувати заощадження і перечекати. Але як тільки знижуються споживчі настрої, ціна починає відігравати дедалі більшу роль у виборі брендів. Відповідно, акції стають ще більш популярним та важливим важелем для зростання продажів.

Що стосується змін у питанні вибору брендів та місць покупки, зростає кількість онлайн-покупців. Цей показник на сьогодні становить 79%. Нині пенетрація інтернету в Україні наближається до показника, середнього у Європі. Ті, хто звик купувати техніку онлайн, починають активніше переходити до купівлі таким способом інших категорій товарів, у тому числі будматеріалів.
Якщо поглянути на канали збуту суто будівельних матеріалів, то 5% споживачів купували лише офлайн, 8% — офлайн та онлайн, 21% — лише онлайн. При цьому, якщо ми говоримо про офлайн-покупців, то це частіше ті, хто робить ремонт на вторинному ринку житла, натомість онлайн — хто займається будівництвом або ремонтом нового житла для себе. Вони купують переважно на спеціалізованих ресурсах.

Говорячи про нові можливості збуту для виробників, варто звернути увагу на ТОП-5 бар’єрів, які впливають на споживача онлайн-покупок:
• немає можливості подивитися, помацати товар;
• важко переконатися в якості;
• небезпечно;
• недовіра до інтернет-магазинів;
• важко переконатися в справжності бренду.
Натомість до ТОП-5 драйверів онлайн-купівлі входять:
• безкоштовна доставка;
• можливість оплати банківською картою;
• низькі ціни;
• високоякісна продукція;
• короткі терміни доставки.

 1 21 site пркурфу

 

Тенденції та показники ринку будівельних сумішей


Один із позитивних моментів на ринку будівельних матеріалів сьогодні — скорочення частки імпорту. Нині в Україні виробляється вагома частина будматеріалів, необхідних для зведення будинку. Курсові коливання, які безпосередньо впливають на вартість імпортних матеріалів, а також сировини, змусили забудовників більш уважно придивитися до вітчизняного виробника. Як результат, локальні компанії почали нарощувати
обсяги своїх виробництв, при цьому не поступившись за якістю іноземним, але вигравши за ціною.

Ринок будівельних сумішей також повторив зазначену тенденцію, і перелік якісних, але більш доступних за цінником продуктів вітчизняного виробництва став більшим. Так, практично весь спектр будівельних сумішей виробляється в Україні — штукатурка, шпаклівка, клеї, ізоляція тощо. Частка вітчизняних матеріалів становить понад 90% від загального обсягу продукції цього сегмента. Імпорт переважно стосується специфічних високотехнологічних матеріалів для складних робіт, вітчизняне виробництво яких невигідно організовувати через невеликий обсяг споживання. 

Щодо асортименту СБС, то тут нічого ардинально нового не відбулося. На ринку представлено чимало різновидів сучасних будівельних сумішей. Якщо за основну ознаку брати тип в’яжучого, то в підсумку є два різновиди СБС — цементні і гіпсові. При цьому на гіпсові склади припадає близько третини обсягу виробництва, суміші на полімерних в’яжучих випускаються в невеликих кількостях, а ось найбільшу частку становлять суміші на цементному сполучному.
За оцінками гравців, близько 31% від загальної частки ринку припадає на гіпсові суміші, 69% — на основі цементу та інших в’яжучих. Сегментація ринку на модифіковані та немодифіковані СБС виглядає так: на немодифіковані СБС припадає близько 15-20% ринку, відповідно модифіковані займають нішу у 80-85%. 

Як згадувалося раніше, жоден із сегментів будівельних сумішей не зміг у 2020 році перевищити показники попереднього періоду. Натомість загальне падіння споживання на ринку становило близько 11%. При цьому падіння продажів в лінійному роздробі більш
істотне, ніж для об’єктного будівництва. Із цього випливає, що воно більш інертне, а роздріб — чутливий. 

Якщо розглядати ринок сегментно, то найбільшу частку у споживанні становлять клеї для плитки на цементній основі. За даними аналітичного агентства KorFor, їм належить близько 42% від загального обсягу БС на цементній основі. Пояснити високу частку клеїв у споживанні і випуску можна низкою об’єктивних причин. По-перше — більшість вітчизняних виробників починали свою діяльність саме з випуску клеїв для плитки. Це порівняно нескладний технологічно і доволі рентабельний (принаймні в період найбільш інтенсивного зростання внутрішнього виробництва) продукт. Саме в групі клеїв пропонується найбільш широкий асортимент будівельних сумішей як щодо торгових марок, так і цін, властивостей продуктів. Ще одна важлива обставина — у групі клеїв не дуже інтенсивна конкуренція з боку саморобних розчинів і немодифікованих сумішей. Практично ніхто з будівельників, які виконують укладання плитки, не ігнорує клеї повністю — альтернативні способи укладання застосовуються лише на окремих об’єктах. Для штукатурних робіт або вирівнювання підлог немодифіковані суміші й саморобні розчини використовують набагато частіше.

1 21 site 30 1 21 site ацуыа

На думку низки фахівців, застосовують клеї не за призначенням із тією або іншою частотою близько 10-15% споживачів. Не виключено (хоча і потребує підтвердження), що в регіонах частота нецільового використання клеїв, особливо дешевих, може бути вищою.
Далі йдуть суміші для фасадної теплоізоляції (20%), облаштування підлоги (13%) та гідроізоляції (1%).

Цікавим виявився той факт, що найбільше просідання відбулося в сегменті сумішей для фасадної теплоізоляції та становило майже 14%. Частково на це вплинуло призупинення будівельних робіт на стадії утеплення та оздоблення в період локдауну, а також «заморожування» частини ринку новобудов через збанкрутування деяких забудовників. Також на ринок сумішей для фасадної теплоізоляції вплинуло короткотривале призупинення видачі «теплих кредитів». Хоча, за оцінками уряду, у 2020 році понад 100 тис. родин залучили більше 1 млрд грн «теплих кредитів»,
а за 6 років дії цієї програми близько 850 тис. українців інвестували понад 8,6 млрд грн в енергоефективні заходи; держава підтримала їх у цьому, надавши 3,2 млрд грн «теплих кредитів». У 2021 році програму подовжили.


Продовжуючи тему енергоефективності, варто згадати і про Фонд гарантування кредитів на енергое-фективність у промисловості. Наразі розмір фонду становить 1,5 млн дол. Завдяки фонду українські промислові підприємства мають можливість залучити кредити без застави та за нижчою відсотковою ставкою на впровадження систем енергоменеджменту та заходів з енергоефективності. Ставки за цими кредитами становлять 13% у гривнях, 4,5% — у доларах, 4% — в євро. Максимальна сума кредиту для одного підприємства — 150 тис. дол., термін кредиту — до 18 місяців. Очікується, що завдяки впровадженню системи енергоменеджменту підприємства можуть зекономити до 25% витрат на енергоресурси протягом 2 років.

Менш оптимістично виглядає ситуація в сегменті полімерних фасадних декоративних штукатурок. У 2020 році падіння обсягів відбулося в кожному типі й утримувалося в межах 15%. При цьому частка присутності на ринку в кожної ніші збереглася на рівні 2019 року. Так, акрилові штукатурки втримали 65%, силіконові — 30%, силікатні — 5%. 

Перспективи та основні точки росту 

Сьогодні більшість населення відходить від «дідівських» розчинів і переходить на готовий промисловий продукт. Це, безсумнівно, впливає на обсяги продажів і, відповідно, випуску будівельних сумішей. Що стосується більш тривалих прогнозів, то тут слід враховувати певну інертність у сегменті облицювальних матеріалів. Адже ті об’єкти, які вже закладені, в будь-якому випадку через рік або два будуть вводитися в експлуатацію, а
значить, відбудеться перехід до оздоблювальних робіт із застосуванням СБС. Також на зростання ринку вплине і наявний зараз у країні курс на підвищення енергоефективності як наявного житлового та нежитлового фонду, так і того, що будується. З урахуванням вищеперерахованого можна припустити, що в середньостроковій перспективі динаміка почне знову переходити в стадію позитивної та, швидше за все, будемо спостерігати подальший перерозподіл ринку серед великих гравців, що мають системний підхід і потужну виробничу базу, а також підлаштовуються під трансформації ринку.

При цьому найбільш важливими точками для зростання в умовах пандемії експерти називають такі:
1. Зміцнення бренду. Адже вважається: якщо бренд впізнаваний, то можна нічого не робити протягом півроку і все одно буде прибуток.
2. Активний пошук нових можливостей та застосування інновацій.
3. Прояв максимального креативу, щоб вигідно вирізнятися серед конкурентів.
4. Дослідження та визначення найбільш ефективних точок зіткнення із цільовою аудиторією через медіа-ресурси та інтернет-спільноти.
5. Торгівля та досвід клієнта.

Важливо розуміти не те, де продажі, а де прибуток від продажів. Для успішної компанії дуже важливо правильно вести цінову політику. Найоптимальніше — встановити так звану «безшовність» ціни, коли немає різниці у вартості продукції, яка реалізується онлайн чи офлайн. Головне, щоб покупець цінував сам бренд і рекомендував його іншим. Стосовно прогнозу щодо популярності продуктів, більшість виробників схиляються до того, що найближчим часом дедалі більш затребуваними будуть матеріали, які мають поліфункціональну спрямованість (наприклад, одночасно гідроізоляція і наливна підлога).

Огляд створено за матеріалами конференції BUDMIX-2020

(17-18 листопада 2020 року в м. Одесі)

                                                                                                                                                                                                    

BUDMIX — це єдина щорічна міжнародна спеціалізована конференція для виробників будівельних сумішей, елементів фасадної теплоізоляції, постачальників сировини, хімії, представників будівельного рітейлу, пакувальних матеріалів та обладнання, яка збирає майже 200 учасників ринку (у тому числі представлені 40 підприємств — виробників СБС та ЛКФ). Тематика конференції сфокусована на тенденціях ринку будівельних сумішей України, організації ефективного маркетингу та збуту, технологічних рішеннях для рентабельного виробництва будівельних сумішей.

IMG 7270 1 1 IMG 6905 1 1

Список Статей