Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Ще кілька кроків – і будівельна галузь матиме якісні будматеріали

IMG 0649

2 вересня 2020 року було прийнято Закон України «Про надання будівельної продукції на ринку» (Регламент 305 ЄС), який опубліковано 3 жовтня 2020 року – це початок відліку часу щодо впровадження положень зазначеного документа. Вступ у дію всіх положень Закону – з 1 січня 2023 року. Основною метою прийняття цього Закону є забезпечення будівельної галузі якісними будівельними матеріалами та створення умов для їх конкурентоспроможності як на вітчизняному, так і на зарубіжному ринках. З 4 жовтня 2020 року вступило в дію перше положення Закону – щодо основних вимог до будівель та споруд.

 

За ініціативи Асоціації «Укрцемент» безпосередньо в цю редакцію Закону було внесено 2 положення, які є в оригіналі Регламенту 305 ЄС: «у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону КМУ затвердити: перелік категорій будівельної продукції; системи оцінки та перевірки стабільності показників будівельної продукції». 

Було створено урядовий План заходів, необхідних для впровадження Закону України «Про надання будівельної продукції на ринку» № 850-IX від 02.10.2020 р. (дорожня карта). Загалом необхідно розробити та прийняти близько 30 нормативно-правових актів.

 Одним із базових кроків є нормативно-правове регулювання щодо регламентних технічних специфікацій. 

Згідно із Законом у грудні 2020 року мали прийняти дві постанови КМУ щодо затвердження:
• систем оцінки та перевірки стабільності показників будівельної продукції;
• переліку категорій будівельної продукції.

Проєкти цих постанов доопрацьовані за результатами громадського обговорення та погодження ЦОВВ. Чекаємо на їх прийняття.

Багато положень закону планується прийняти у квітні 2021 року, зокрема:
• перелік національних стандартів для цілей застосування Закону (ідентичних відповідним гармонізованим європейським);
• перелік національних стандартів для будівельної продукції, що надається на ринку та не охоплюється або не повністю охоплюється національними стандартами для цілей застосування Закону; 

форму, інструкцію та порядок складання декларації показників. Виробник декларацією бере на себе відповідальність за відповідність задекларованим показникам;

порядок і правила внесення інформації про небезпечні або шкідливі хімічні речовини та суміші.

Разом із декларацією до електронної системи у сфері будівництва вноситься інформація про небезпечні або шкідливі хімічні речовини та суміші, що містяться у будівельній продукції. Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Технічного регламенту щодо безпечності хімічної продукції» проходить публічні обговорення. Це Регламент ЄС № 1907/2006 Європейського парламенту та Ради від 18 грудня 2006 року щодо реєстрації, оцінки, авторизації і обмеження хімічних речовин (REACH) з урахуванням положень Виконавчого регламенту Комісії (ЄС) 2016/9 від 5 січня 2016 року. 

OShuliak Закон про Регламент 305 24092020 3

Пунктом 25 преамбули Регламенту (ЄС) № 305/2011 встановлено, що декларація про експлуатаційні характеристики має супроводжуватися інформацією про вміст небезпечних речовин у будівельній продукції з метою поліпшення можливостей для сталого будівництва та сприяння розвитку екологічно чистої продукції. Але спочатку має обмежуватися лише речовинами, зазначеними в статтях 31 і 33 Регламенту (ЄС) № 1907/2006 Європейського Парламенту та Ради від 18 грудня 2006 року. Згідно зі статтею 31 Комісія в тісному співробітництві з промисловістю, державами-членами та іншими зацікавленими сторонами повинна розробляти посібники для виконання вимог відповідно до цього Регламенту. Зазначені посібники мають бути доступними доти, доки цей Регламент почне застосовуватися. Європейська директива 2000/53/ЕС обмежує використання чотирьох основних важких металів (кадмію, свинцю, ртуті, шестивалентного хрому). Дозволена кількість шестивалентного хрому для фасованого цементу — 2 мг на 1 кг цементу. Ця Постанова вступає в дію з 1 січня 2023 року, як і Закон України «Про надання будівельної продукції на ринку». 

Визначення органу державного ринкового нагляду та сфери його відповідальності для здійснення державного ринкового нагляду у сфері будівельної продукції.

У липні 2021 року будуть прийняті акти щодо:
• призначення органів з оцінки відповідності;
• призначення органів з визначення технічної прийнятності. Ці акти пройшли громадське обговорення у лютому 2021 року.

У жовтні 2021 року передбачається утворення національної організації органів з визначення технічної прийнятності.


Прийняття Закону України «Про надання будівельної продукції на ринку» наближає нас до підписання Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислової продукції (англ. Agreements on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Goods (ACAA). 

Реалізація цієї Угоди дасть змогу вітчизняним експортерам маркувати свою продукцію європейським знаком відповідності та вільно продавати її на ринку ЄС без додаткової сертифікації, а також перебувати в конкурентоспроможних умовах під час міжнародних тендерів як за кордоном, так і на території України. 

Доки не буде підписана Угода АСАА, і вітчизняні, і зарубіжні виробники будівельних матеріалів повинні складати декларацію показників на відповідність Закону України «Про надання будівельної продукції на ринку» з 1 січня 2023 року, тобто імпортери також повинні складати українську декларацію та проходити випробування своєї продукції в українських акредитованих лабораторіях.

Після вступу в дію закону Асоціація «Укрцемент» домовилась із заступником Голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Оленою Шуляк щодо серії круглих столів у міру впровадження положень закону з роз’ясненням, як це буде працювати. 

24 вересня 2020 року було проведено перший такий круглий стіл із представниками Мінрегіону, Мінекономіки, Національного органу стандартизації, а також виробників будівельної продукції, на якому відбулася презентація самого закону, сфера його застосування, кроки запровадження положень закону від 3 місяців до 2 років. Була представлена дорожня карта Мінрегіону щодо імплементації положень закону.OShuliak Закон про Регламент 305 24092020 912 січня 2021 року було проведено друге онлайн-засідання щодо обговорення плану заходів із впровадження Закону України «Про надання будівельної продукції на ринку» за участю заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, народної депутатки України Олени Шуляк; Голови Асоціації «Укрцемент» Павла Качура; т.в.о. генерального директора департаменту технічного регулювання у будівництві Мінрегіону Олени Воскобійник; начальник управління оцінки відповідності та технічних регламентів департаменту технічного регулювання та інноваційної політики Мінекономіки Валентини Янович; в.о. Генерального директора ДП «УкрНДНЦ» (НОС) Олега Швидкого; Міждержавної гільдії інженерів консультантів, профільних технічних комітетів, представників виробників будівельних матеріалів та виробів: цемент, бетон ніздрюватий, сухі будівельні суміші, лаки та фарби, вікна; науково-дослідних інститутів, офісу підтримки реформ Мінрегіону, Громадської ради при Мінрегіоні, Громадської ради при Укравтодорі, ГО «Розвиток інфраструктури», Асоціації УЦСБ, Всеукраїнської Асоціації виробників Автоклавного Газобетону, ДП «ДерждорНДІ», НДІБМВ, НДІБК, ДП «Сепроцем», НАДУ, Глобал Сертифік, Центру розвитку якості, Асоціації «УКРЕЛЕКТРОКАБЕЛЬ» та усіх зацікавлених.

 Було представлено план заходів щодо положень ЗУ «Про надання будівельної продукції на ринку», які планується впроваджувати у квітні 2021 року, а саме йдеться про:

• декларацію виробника (вимоги до неї прописані у самому законі);
• перелік категорій будівельної продукції та затвердження систем оцінки й перевірки стабільності показників будівельної продукції – проєкти постанов щодо їх прийняття пройшли первинне публічне обговорення, наразі обробляються пропозиції та зауваження.

138111610 463959018326058 8575663930603507508 nБули висловлені пропозиції щодо деталізації цих категорій, а також прохання пов’язати їх із класифікатором, який використовується в кошторисних програмах і в Держзакупівлях, та кошторисним ціноутворенням. Також було розглянуто питання щодо ДБН та ДСТУ. Олена Воскобійник повідомила, що планується робота з оновлення нормативного забезпечення у будівництві. 

Олег Швидкий розповів, що згідно з Регламентом ЄС № 305/2011 прийнято 452 стандарти методом підтвердження, 92 — методом перекладу та 37 — не прийняті. Ще 16 документів перебувають на опрацюванні в профільних ТК. Експерт наголосив, що з моменту прийняття стандарту минає 6 місяців до його опублікування. 

На сьогодні в Україні працює 21 Технічний комітет (ТК) у будівельній сфері. З них активні 11 ТК, експерти 5 національних ТК у будівельній сфері мають статус спостерігача у 17 відповідних європейських ТК.

 Оскільки стандарти, що міститимуться в Переліку національних стандартів для цілей використання Закону як доказова база відповідності його вимогам, носитимуть обов’язковий характер для застосування, вони мають бути зрозумілими для всіх учасників ринку, тобто перекладеними. Але як стандарти, що діють в Україні, можна використовувати документи, прийняті методом підтвердження. Таким шляхом пішли багато країн, які переходили на європейські стандарти. Наприклад, Туреччина та Румунія прийняли стандарти англійською мовою та надали 2 роки технічним комітетам для їх перекладу. 

У 2021 році будуть прийняті переліки стандартів під ЗУ «Про розміщення будівельної продукції на ринку» (Регламент 305 ЄС). 

Створення електронної бази нормативних документів, яка буде постійно актуалізуватися та не потребуватиме друку, — це кращі практики, які потрібно застосовувати. 

Мінрегіон із Мінцифрою створюють Портал електронної системи (електронний кабінет). До системи в майбутньому будуть внесені перелік обов’язкових стандартів, декларації виробників, висновки про технічну прийнятність, переліки національних документів України з визначення прийнятності.


Керівник департаменту науково-технічної
і юридичної інформації Асоціації «Укрцемент»
Людмила Кріпка

 

Список Статей