Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Задля спільних напрацювань та об’єднання зусиль щодо відбудови України!

головна8 червня 2023 року відбулося чергове засідання Ради директорів КБУ, під час якого обговорили особливості роботи бізнесу в умовах воєнного стану. В засіданні взяли участь представники влади, народні депутати України, а також керівники будівельних компаній, профільних бізнес-асоціацій та об’єднань.

У зв’язку з нагальністю питання компенсацій за пошкоджене житло в сучасних умовах особливу увагу було приділено обговоренню нещодавно прийнятої постанови КМУ №516 «Деякі питання організації роботи комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». 

Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, зауважила, що вже стартував перший етап впровадження в дію постанови, і завдяки отриманому фідбеку влада зможе вже зараз реагувати на потреби ринку та громадян і змінювати законодавство відповідно до цих потреб. 

12Окрім цього, відбулася дискусія за участі заступниці Міністра економіки України Надії Бігун щодо питань організації закупівель, проведення публічних закупівель, адаптації українського законодавства та процедур до європейських у зв’язку з отриманням фінансування від міжнародних інвесторів та донорів. 

Тема відновлення стане №1 на наступні кілька або навіть десятки років, а на український будівельний бізнес чекає багато можливостей та перспектив. «Якщо ви не працювали зі Світовим банком — треба навчитись!» — наголосила заступниця Міністра економіки України.

Вона також додала, що вже зараз до національних, міжнародних, змішаних фондів та програм надходять тисячі запитів від українських підприємств, але багато з них отримують відмову через недоопрацьовану та неналежно оформлену документацію. Тому існує нагальна потреба у навчанні для бізнесу.6

Зважаючи на загальний інтерес до питання закупівель, тендерів та їх процедур, учасники наголосили на важливості проведення окремого заходу у форматі консультацій або дискусії за участі, зокрема, представників Міністерства економіки України та членів КБУ.

Одним із найбільш перспективних проєктів зараз є державна програма «Доступні кредити 5-7-9%», але вона була запущена зовсім нещодавно, тож, закономірно, буде реформуватись та змінюватись відповідно до реалій. Пані Надія вважає, що калібрувати державну програму треба з фокусом на деокуповані території. 

7Також обговорили перше засідання архітектурно-будівельної (атестаційної) комісії під головуванням Наталії Козловської, яке відбулося 30 травня 2023 року. Завдяки дії комісії рішення щодо сертифікації архітекторів будуть приймати профільні установи. Передбачається, що цьогоріч на отримання кваліфікаційного сертифіката архітектора претендуватимуть близько 200 осіб. Окрім цього, архітектори матимуть змогу підвищувати свою кваліфікацію, аби їхні сертифікати зберігали чинність. 

Наразі в Україні вже чотири ВНЗ мають право проводити атестацію архітекторів:

  • Київський національний університет будівництва і архітектури (КНУБА);
  • Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова;
  • Національний університет «Львівська політехніка»;
  • Придніпровська державна академія будівництва та архітектури.

Заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталія Козловська вважає, що такі зміни сприятимуть підвищенню професійного рівня українських архітекторів та створенню окремих архітектурних шкіл на базі університетів. 

Будівельний бізнес, як і будь-який інший, поступово адаптується до умов воєнного часу та готовий ефективно реагувати на зміни. Сергій Пилипенко, заступник Голови Ради директорів КБУ, Голова Комітету КБУ з питань будівельної продукції, генеральний директор ПБГ «Ковальська», члена Ради директорів КБУ, наголосив на важливості оновлення та створення нових Державних будівельних норм щодо підземних та наземних укриттів, які б відповідали всім вимогам безпеки та можливостям бізнесу. 10

Мейнстримною темою відбудови залишається також і питання утилізації та переробки будівельних відходів. Адже це питання особливо гостро стоїть для європейських донорів та інвесторів, які вже готові вкладати кошти в українську будівельну галузь, але чинні методи роботи з будівельним сміттям в Україні не відповідають міжнародним вимогам. 

«До дискусії про будівельні відходи треба залучати не лише профільне Міністерство і Комітети, а й Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, — вважає Голова партії «Слуга народу», Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк. — Європейці вже давно готові доєднатись до цієї дискусії!».

Ще однією тенденцією щодо відновлення України є цифровізація процесів та усунення бюрократизації, і про це детально розповів тимчасовий виконувач обов’язків Голови Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) Олександр Новицький. Він наголосив, що за 16 місяців війни ДІАМ не припиняє роботи над впровадженням нових механізмів для автоматизації процесу видачі дозволів, що сприятиме ліквідації безпідставних відмов та корупційних ризиків. Саме це і є пріоритетом для ДІАМ, адже мета інспекції — всі послуги з будівництва в смартфоні. 

Пан Олександр особливо наголосив на тому, що оформлення Декларації, яка дозволяє отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів, через державний портал ДІЯ абсолютно безкоштовний. А спеціалісти ДІАМ завжди готові допомогти розібратись у всіх процесах та відповісти на питання, що виникають. Адже багато труднощів та підстав для відмови можуть бути усунені ще на етапі підготовки, що значно спрощує та пришвидшує процес отримання дозволів. 

11Ініціатива «Стандартизація відмов» дає змогу унеможливити внесення вручну причин відмови інспектором, і це сприяє уникненню незрозумілих відмов. Велике значення для інспекції має фідбек від представників галузі щодо того, наскільки корисними та зрозумілими є нововведення, щоб розуміти їхні потреби та запити. 

Водночас максимально важливим для ДІАМ є дотримання норм інклюзивності в будівництві. «Жоден об’єкт не буде прийнятий, якщо він не відповідає всім без винятку нормам інклюзивності, прописаним у законодавстві», — наголосив Олександр Новицький. 

На порядку денному, звичайно, залишається кредитне і донорське фінансування для українських підприємств. Андрій Тарасенко, керівник дирекції кредитних операцій Укрфінжитло, повідомив, що в травні 2023 року було збільшено обсяги кредитування від Укрфінжитло. Завдяки цьому за результатами травня було видано 213 кредитів на загальну суму 305 млн грн. 

Андрій Тарасенко також окреслив ключові особливості взаємодії Укрфінжитло з приватними банками та можливості, які можуть бути реалізовані завдяки співпраці.

До обговорення доєднались народні депутати Євгеній Брагар та Андрій Пузійчук, які висловили сподівання, що кооперація влади і бізнесу дозволить українській будівельній галузі вийти на якісно новий рівень.

Під час засідання Ради директорів КБУ також було підписано Меморандуми про співпрацю з Асоціацією «Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати» (ICC Ukraine) та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад». І традиційно задля спільних напрацювань та об’єднання зусиль щодо відбудови України до лав КБУ доєдналися нові учасники.

Переможемо і все відбудуємо! Разом до перемоги!

Список Статей