Наші контакти: +38 044 361 92 79 | +38 067 912 89 29

Вітчизняний ринок будівництва: підсумки та поточний стан

головнаНавіть не віриться, що вже другий рік триває повномасштабна війна в Україні. Але життя продовжується, економіка працює, і будівельна галузь теж. Звичайно, теперішні умови змусили багатьох по-новому налаштовувати роботу свого бізнесу, «виживати» в нових реаліях та шукати альтернативні канали постачання/збуту. 

 

 

 

Промислове виробництво та ринок будматеріалів

Перш ніж перейти до більш «свіжих» показників, давайте згадаємо ситуацію 2021 року. Адже він мав стати своєрідним трампліном до відновлення стабільності. Так, якщо подивитись на загальні темпи промислового виробництва в Україні, то, за даними Державної служби статистики, за підсумками 2021 року обсяг зріс на 1,9% порівняно з 2020 роком. 

У 2022 році показник промислового виробництва в Україні знизився на 36,9%. Обвал індексу промвиробництва стався торік у березні-травні — до -30,5% р./р. У наступні місяці динаміка падіння майже вирівнялася і становила до кінця 2022 року -36,9% у річному вираженні. Погіршення ситуації спостерігалося в жовтні-грудні минулого року — після початку ракетних атак на енергоінфраструктуру та, як наслідок, перебоїв у постачанні електроенергії. У тих умовах промислові підприємства тимчасово припинили роботу чи скоротили виробництво. 

Якщо ж аналізувати промислове виробництво за сегментами, то найглибшого падіння зазнало виробництво будматеріалів, яке у 2022 році продемонструвало просідання на 65,4%. 

Далі, з показниками падіння в межах 70-60%, йдуть металургія, хімічна промисловість та видобуток металевих руд. Для порівняння, галузі з видобування вугілля, нафти та газу змогли не перетнути позначку в 10%.1 

Загалом, за оцінками експертів проєкту «Росія заплатить» KSE Institute (аналітичний центр при Київській школі економіки), за підсумками 2022 року щонайменше 109 великих та середніх підприємств в Україні зазнали прямих збитків унаслідок повномасштабного вторгнення, розпочатого росією 24 лютого 2022 року. 

Загальна сума прямих збитків підприємств, включно з державними, та приватних осіб-підприємців оцінюється в $13 млрд. З них $9 млрд — частка збитків великих та середніх підприємств. Загальні непрямі втрати сягають $33,1 млрд. А необхідна сума для відновлення підприємств — $24,9 млрд.

«Більшість зруйнованих та пошкоджених підприємств сконцентровані в шести областях — Київській та Донецькій (по 17% від загальної кількості), Запорізькій (14%), Харківській (13%), Луганській (10%) та Миколаївській (8%). Зазвичай область реєстрації підприємства збігається з областю, в якій підприємство зазнало прямих збитків, але є і винятки», — зазначає Дмитро Горюнов, керівник напряму економічних втрат проєкту «Росія заплатить», старший економіст Центру економічної стратегії. 2

До найбільших підприємств за розмірами активів, що зазнали прямих збитків від збройної агресії росії у 2022 році, увійшли Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, «Азовсталь», «Нібулон», «Мотор Січ». Згідно з оцінками експертів проєкту 19 приватних та державних підприємств (17%) з-поміж великих і середніх зруйновано повністю, ще 90 (83%) пошкоджені частково.

Щодо ситуації з цінами, то вона була цілком прогнозованою для України, навіть без такого фактора, як війна. Адже хвиля подорожчання, яка здійнялася ще у 2020 році, продовжувалася і в 2021-му. Насамперед йдеться про метал та деревину. Їх захмарне подорожчання у 2-4 рази призвело до зростання цін на всі будматеріали. Плюс до всього спричинені пандемією збої в ланцюжку поставок внесли корективи у звичний ритм, що теж позначилося на вартості кінцевої продукції. На ціни вплинула і криза в енергетичному секторі. Як результат, у ціні виросли абсолютно всі будівельні матеріали, але в деяких категоріях подорожчання, скоріше, нагадувало некерований зліт. Приміром, вартість «лісу» демонструвала один із найзначніших стрибків — 300%. Рекордні цифри демонстрував і метал (у періоди найбільш активного будівництва зростання цін на металопродукцію сягнуло 70% порівняно з 2020 роком). Також, залежно від марки, вартість бетону, наприклад, зросла на 42-46%, керамоблоку — на 52-96% (залежно від характеристик), мінвати — на 56-80% (залежно від властивостей) та ін.

Більшість експертів прогнозували продовження збільшення вартості будматеріалів у 2022 році ще до 40%, а в деяких позиціях — на всі 80%. Але, як то кажуть, «не все так сталося, як гадалося». Сьогодні більшість гравців ринку оговтались та відновили виробництво. На жаль, з початком відновлення темпів будівництва ринок зіткнувся з дефіцитом будматеріалів. Серед найуразливіших матеріалів опинились ті, виробництво яких сконцентровано на сході України, а саме метал, скло, алюміній. Також є певні труднощі з тими матеріалами, які в Україні вироблялися на заводах, що зазнали серйозних руйнувань від ворожих бомбардувань (наприклад, мінеральна вата). При цьому увесь інший обсяг імпортувався з Білорусі, яка наразі є країною-агресором. Звичайно, існує варіант придбання цього матеріалу у європейських компаній, але тут одразу треба враховувати його більшу вартість.3

Крім дефіциту, спостерігається підвищення цін. Деякі позиції мають приріст у вартості на 20-30% порівняно з довоєнними цінами, а деякі — більш відчутний приріст ціни, що здебільшого зумовлено значним попитом на певні матеріали. Збільшилась і вартість будівельних робіт. Тут кілька причинних складових. Зокрема, перебої з електроенергією та її дорожчання, а також наявний дефіцит ресурсу — багато фахівців задіяні в обороні України, виїхали за кордон або тимчасово залишили свої домівки.4 

Говорячи про вартість будівництва та будматеріалів, варто звернути увагу на ще один негативний факт, що є частиною українських реалій — більша частота перегляду цін на продукцію. Так, якщо раніше вони оновлювалися раз чи двічі на рік, то зараз це може відбуватися щомісяця чи навіть раз на два тижні. 

Усі ці умови суттєво вплинули на співвідношення між будматеріалами українського походження та імпортом. До війни була чітка тенденція до зменшення частки імпорту. Наразі ситуація змінюється не на користь локального виробника. До всього додається і збільшення імпорту у вигляді готових матеріалів в якості допомоги країн-партнерів у межах благодійної та фінансової підтримки. Але, якщо говорити про перспективу, то більшість експертів будівельного ринку вбачають у цьому тимчасове явище, і з поверненням у мирний час багато забудовників знову користуватимуться будматеріалами українського виробника. Адже це дешевше, значно простіше відбувається логістика, що дозволяє чітко планувати закупівлі.5

Нині основний попит на будівельні матеріали формують два напрями. Перший — це відновлення пошкодженої нерухомості. Другий напрям — це добудова об’єктів нерухомості, що мали високий ступінь готовності. 

Якщо ж розглядати ринок будматеріалів з точки зору сегментації ринку будівництва, то певне пожвавлення спостерігається з боку компаній аграрного сектору, які розташовані на заході України. В основному тут відбувається розширення потужностей для виробництва та зберігання продукції. Також деяке пожвавлення демонструє і медичний ринок. Тут бачимо розширення клінік та складів. Але в цілому завантаження компаній-виробників і постачальників ще надто низьке. 

Обсяг будівництва

Для порівняння, знову подивимось на показники 2021 року. Так, за підсумками зазначеного періоду будівельні підприємства України збільшили обсяг виконаних робіт на 5% порівняно з 2020 роком. У грудні 2021 року показник зріс на 19,8%. Будівництво житлових будівель за рік зросло на 16,8%, нежитлових — на 19,8%, а інженерних споруд — на 3,1%.

Найвищі темпи зростання виконаних будівельних робіт за рік спостерігалися у Тернопільській (37,3%), Вінницькій (20,1%) та Черкаській (17,6%) областях. Найбільше падіння показали Чернівецька (-38,9%), Закарпатська (-26,1%) та Кіровоградська (-22,3%) області.

70Звичайно, картина 2022 року була катастрофічна. Скорочення всіх показників перетнуло позначку в -60%. Зокрема, обсяги будівництва інженерних споруд знизилися на 67,1% р./р. Це найглибше падіння серед складників будівельного ринку у 2022 році. Далі йде нежитлове будівництво (-63,6% р./р.) та житлове будівництво, яке скоротилося на 60,3% р./р.

Обсяг виконаних будівельних робіт в Україні 2022 року скоротився на 65,1% порівняно з 2021 роком — до 113,8 млрд грн. 

Через повномасштабну війну в Україні змінилися не лише обсяги будівництва, а і його пріоритети. Наприклад, у структурі будівельних робіт частка витрат на ремонт та будівництво мостів зросла з 1,8% у 2021 р. до 8% у 2022 р. Водночас питома вага витрат на будівництво та ремонт доріг за аналогічний період знизилася з 54,1% до 263%.

При цьому загальна площа прийнятого в експлуатацію житла у 2022 році скоротилася на 37,8% — до 7,1 млн. кв. м. У свою чергу, площа прийнятих нежитлових приміщень минулого року знизилася на 49,6% — до 2,5 млн. кв. м.

Частка нового будівництва до загального обсягу виконаних будівельних робіт становила 37%, ремонту — 38,6%, реконструкції та технічного переоснащення — 24,5%.

Обсяг будівництва житлових будівель за підсумками 2022 року зменшився на 51,9% порівняно з попереднім роком — до 19,83 млрд грн. Обсяг будівництва нежитлових будівель знизився на 53,5% у річному обчисленні — до 29,61 млрд грн. Показник інженерного будівництва за цей період скоротився на 58,5% р./р. — до 64,39 млрд грн.

Щодо перших показників поточного року, то за підсумками січня-березня 2023 року будівельні підприємства України збільшили обсяг виконаних робіт на 8,4% порівняно з аналогічним періодом 2022 року — до 22,12 млрд грн. Так, у березні 2023 року показник зріс у 2,8 раза порівняно з березнем 2022 року — до 3,37 млрд грн. При цьому, порівняно з лютим 2023-го обсяг робіт зріс на 38,7%.

Обсяг будівництва житлових будівель за підсумками першого кварталу зменшився на 13,6% порівняно із січнем-березнем 2022 року — до 3,88 млрд грн. Обсяг будівництва нежитлових будівель знизився на 0,2% р./р. — до 5,74 млрд грн. Показник інженерного будівництва за цей період зріс на 23,1% р./р. — до 12,49 млрд грн.

Частка нового будівництва в загальному обсязі виконаних будівельних робіт за цей період становила 46,5%, ремонту — 31,3%, реконструкції та технічного переоснащення — 22,2%.

Таке співвідношення спричинене тим, що після російської військової агресії потрібно було відновити пошкоджені транспортні та промислові споруди, мости, естакади, дороги, залізниці, трубопроводи, комунікаційні системи, лінії електропередач та інші інфраструктурні й інженерні споруди. Значна частина нового будівництва необхідна, щоб відновити розміри руйнувань, які не можуть бути виправлені частковим ремонтом або реконструкцією. 

6При цьому в ТОП-5 областей із введення в експлуатацію згідно з даними Держстату України увійшли:

Вінницька область — 342,376 м²;

Київська область — 299,838 м²;

Львівська область — 170,365 м²;

Івано-Франківська область — 135,404 м²;

Закарпатська область — 98,896 м².78

 

КОМЕНТАР ВІД ГРАВЦІВ РИНКУ

169Ольга Ворона, директорка компанії «Penetron Україна»:

— 2022 рік став для всіх нас роком трансформації. Ми змінилися: стали стресостійкими, навчилися виживати в складних умовах. Навіть не виживати, а повноцінно жити! Зима без світла була найсвітлішою для України: всі ми врешті-решт зрозуміли, хто ми, чого хочемо, а чого не хочемо ні за яких умов! Український бізнес — унікальний. Він не просто встояв. У складних умовах багато в чому розвинувся, став кращим! Звісно, не минулося і без крахів, банкрутства, але в цілому ми втрималися на плаву! Наша компанія не стала винятком: трансформація була радикальною. Колись заснований на російській інтервенції бізнес пішов у небуття, натомість зʼявилася нова компанія — українсько-американська! Це дозволило нам втримати на плаву мережу дилерів, які всі до одного лишилися в державі і продовжили працювати.

Щодо запитів на матеріали та зміни вподобань у споживачів, то наші матеріали є необхідними за будь-яких умов, адже ми постачаємо технології захисту бетону. Звісно, зменшилися обсяги продажу, адже в цілому зменшилися обсяги будівництва по Україні. Але споживач зацікавлений у нашому продукті, тим паче, що з літа 2022 року ми постачаємо суто американську продукцію, яка є більш якісною.

Також ми встигли вивести на ринок кілька нових позицій, як-то матеріали для відновлення і ремонту залізобетонних конструкцій; матеріал для захисту бетону від біоруйнування та матеріали для захисту й опорядження бетонних підлог. Повторюся, ми постачаємо технології захисту бетону, тому попит на наші матеріали буде завжди, тим паче в період відбудови!

Щодо проблем, то найбільшою наразі проблемою є відсутність достатнього попиту, багато проєктів заморожені, немає фінансування. Зараз потрібно просто чекати, допомагати державі на шляху до перемоги та вірити в ЗСУ.

Сподіваємося, що у 2023 році буде наша перемога, і країна почне відновлюватися, а отже, почне зростати і бізнес.

Список Статей