Силікатні вироби ‒ «універсальний солдат» в арсеналі будівельної продукції. У сучасному будівництві широко застосовують пазогребневі силікатні блоки. Це порівняно новий для українських будівельників матеріал, проте історія його використання досить тривала. У Республіці Білорусь ‒ «батьківщині» продукції ‒ це одна з найбільш перспективних і затребуваних технологій. Вона дає змогу уникнути вимушених компромісів між якістю, довговічністю та доступною ціною завдяки поєднанню численних переваг. Оптимальні технологічні властивості силікатних пазогребневих блоків і відповідність жорстким стандартам Республіки Білорусь забезпечують належний рівень збудованих об’єктів. Водночас швидкість і простота монтажу та низька матеріаломісткість дозволяють суттєво заощаджувати, мінімізувати «людський» фактор і скоротити терміни будівництва.
Силікатні вироби практичні, застосовуються під час зведення різних об’єктів та споруд, зберігають геометричні й експлуатаційні параметри стабільними протягом тривалого часу, а наявність порожнин зменшує їх вагу та теплопровідність. Матеріал характеризується морозостійкістю і не втрачає міцності за великої кількості циклів замерзання/танення.
Силікатні вироби екологічні. До їх складу не входять шкідливі для здоров’я компоненти, а вапно, яке є одним з основних складників, перешкоджає утворенню плісняви. Низька вартість, естетичність, технологічність – також у переліку характеристик силікатної продукції.
Силікатні блоки vs силікатна цегла Силікатні блоки швидко монтуються і не потребують оштукатурювання, тож є більш практичним та економічно вигідним будівельним матеріалом порівняно із силікатною цеглою.
Висока міцність при стисканні – 10–25 МПа – забезпечує високу несучу здатність стін із силікатних блоків і дає змогу уникнути облаштування монолітних поясів між поверхами, під кроквяну систему й покрівлю.
Силікатні пазогребневі блоки: основні переваги
Силікатні пазогребневі блоки використовують для зведення міжквартирних, міжкімнатних стін у житлових приміщеннях, комерційних будівлях, облицювання фасадів і внутрішніх частин будівлі. Застосування цього матеріалу значно скорочує терміни будівництва об’єктів та споруд, спрощує і прискорює їх подальше оздоблення.
Принцип пазогребневого з’єднання часто порівнюють із сполученням деталей відомого конструктора LEGO. Цей принцип полегшує монтаж і забезпечує міцність з’єднання елементів один з одним. Завдяки гладенькій поверхні та чіткій геометрії немає потреби в додатковій внутрішній обробці. На торцевих гранях силікатних стінових перегородкових блоків є пази, що дає змогу виконувати кладку як із заповненням, так і без заповнення вертикальних швів. Укладаються стінові перегородкові блоки щільно один до одного з товщиною стику до 5 мм. Така система не впливає на несучу здатність, полегшує процес кладки й забезпечує рівну поверхню стіни. Будівлі із цього матеріалу довговічні і не потребують спеціального догляду.
Силікатні стінові перегородкові блоки більші за розміром, ніж бетонні перегородки, тому за умови їх використання трудовитрати і собівартість будівництва значно знижуються. Порівняно з пінобетонними конструкціями силікатні стінові перегородкові блоки тонші, що дає змогу під час будівництва отримувати додаткові квадратні метри житла.
Окрім раціональних аргументів, також можна виділити додатковий «естетичний» бонус – можливість обробки поверхні у будь-який спосіб, як-от фарбування, обклеювання шпалерами, облицювання керамічною плиткою, декоративна штукатурка тощо.
Новітні стандарти як основа основ
Наразі на вітчизняному ринку представлено силікатну продукцію групи компаній SLS Group, до якої входить завод «КварцМелПром» із виробничими потужностями в м. Хотиславі (Брестська обл., Республіка Білорусь).
В Україні офіційним дилером білоруського підприємства є ТОВ «Альфа Сорс» ‒ сучасна компанія, яка застосовує європейські принципи ведення бізнесу та має на меті створення висококласного сервісу із забезпечення партнерів якісними будівельними матеріалами. Брати відповідальність за якість продукції та бути впевненим у її відмінних властивостях дає можливість, зокрема, високоавтоматизоване виробництво «КварцМелПром» і сучасне німецьке обладнання компанії MasaHenke, що забезпечує високу геометричну точність блоків.
Випускаються 3 типи силікатних пазогребневих блоків:
• стінові;
• міжквартирні;
• міжкімнатні.
Залежно від товщини блоку відрізняються параметри тепло- і звукоізоляції, міцності та стійкості до навантажень.
Силікатні пазогребневі блоки мають чимало технологічних переваг.
Кладка з блоків характеризується значною стійкістю (до 9 поверхів за умови ширини несучих стін 250 мм і марочності М150).
Продукція безпечна для здоров’я, нетоксична й екологічна. Вона містить кварцовий намивний пісок (93%) та вапняк (7%), а ці матеріали є біоінертними. Сертифікована за системою УкрСЕПРО.
Вогнестійкість конструкцій, виготовлених із силікатних блоків, ‒ REI240.
Показник зусилля на вирив розпірного анкера ‒ не менше 2,5 т.
Не варто турбуватися, що спокій мешканців квартир із силікатних блоків порушать галасливі сусіди: матеріал забезпечує хорошу звукоізоляцію (43‒55 дБ).
Зовнішня термоізоляція гарантує збереження тепла всередині приміщення в зимовий період.
Завдяки високій геометричній точності блоків і наявності вертикального з’єднання паз/гребінь досягається висока якість кладки й відсутня потреба у штукатурних роботах, що, до речі, дає змогу суттєво зменшити вологість стін перед фінішною обробкою (як відомо, оздоблення – шпаклівку, фарбування та поклейку шпалер – дозволено виконувати при вологості не більше 7%) і сприяє скороченню термінів будівництва.
Слід раціонально планувати послідовність зведення стін (наприклад, спочатку поздовжні, потім – поперечні). Максимально допустима вага силікатних блоків за умови ручної кладки – до 25 кг (при роботі з великоформатними блоками необхідне застосування мобільного крана). Варто зауважити, що на силікатних виробах передбачені ергономічні верхні й нижні ручні захвати. Швидкість кладки силікатних блоків – до 15 хв/м2 (60 хв/м3 за умови роботи двох монтажників та використання крана).
Через консерватизм та недостатню обізнаність майстрів щодо технології силікатні пазогребневі блоки в Україні поки що використовуються обмежено. При цьому виготовлені з них перегородки визнані хорошою альтернативою цегляним стінам та перегородкам із пазогребневих гіпсових плит, особливо на 1‒2-му поверхах офісних приміщень, що характеризуються високим рівнем шуму.
Спеціалісти, які мають досвід застосування матеріалу, зауважують: його переваги беззаперечні. Використання силікатних пазогребневих блоків здешевлює вартість 1 м2 орієнтовно на 10 грн, і вони є більш міцними порівняно з пазогребневими гіпсовими плитами (М150 vs М30 відповідно). Ольга Радучич
Коментар:
Михайло Гураль керівник відділу розвитку ТОВ «Альфа Сорс» У сучасному будівництві продукція силікатних заводів є дуже популярною. Завдяки своїм високим споживчим властивостям такі матеріали незамінні при кладці стін і перегородок у малоповерховому будівництві та під час зведення багатоповерхових комплексів. Сфера застосування цієї продукції практично необмежена ‒ житлові й адміністративні будівлі, виробничі та складські споруди, приватні котеджі і заміські будинки, сільськогосподарські та побутові об’єкти. Силікатні блоки підходять для швидкого монтажу зовнішніх несучих стін, можуть застосовуватися для заповнення зовнішніх ненесучих конструкцій підвищеної міцності. Вони дають можливість швидко і якісно зводити рівні та гладкі стіни навіть тим, хто не має великого досвіду будівельних робіт.