Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

BIM — Каталізатор змін в управлінні, дизайні та розробці будівельних проєктів

Building Information ModelingСьогодні недостатньо просто звести будинок. Це має бути раціональний та стабільний життєвий простір, для створення якого потрібні більш доцільні та ефективні способи проєктування і будівництва. Одна з альтернатив —Building Information Modeling або, простіше, BIM.

 

 

 

 

Переваги та можливості


Інформаційне моделювання будівель (BIM) — це процес, який починається зі створення інтелектуальної 3D-моделі і забезпечує можливості керування документами, координації та моделювання протягом усього життєвого циклу проєкту (планування, проєктування, будівництво, експлуатація та обслуговування).


Воно не тільки підвищує ефективність роботи фахівців з проєктування та будівництва, а й дає змогу зберігати створювані під час роботи дані для оптимізації експлуатації та обслуговування. Дані BIM також можна використовувати для організації планування та забезпечення ресурсами на рівні проєкту, міста або країни. Саме тому інтерес до технології BIM стає дедалі більшим.

Окрім того, зазначена технологія дає змогу моделювати будь-які будівельні об’єкти, зокрема будівлі, залізничні дороги, мости, тунелі, порти тощо. Подібність BIM і 3D-моделювання полягає в тому, що в обох випадках проєкт будівлі виконується в тривимірному просторі. Але на відміну від 3D моделі, BIM безпосередньо пов’язане з базою даних. Така модель містить не тільки несучі лінії і текстуру матеріалів, а й інші дані (технологічні, економічні тощо), які стосуються будівлі.

Наприклад, BIM враховує фізичні характеристики об’єкта, варіанти розміщення в просторі, вартість кожної цеглини, плафона, труби. Тобто BIM дає змогу уявити будівлю як єдиний об’єкт, у якому всі елементи пов’язані і взаємозалежні. У разі якщо якийсь показник системи зміниться, система перерахує нові дані. BIM-проєктування може також бути корисним у процесі експлуатації будівельного об’єкта. У багатьох розвинених країнах застосування технології BIM до існуючих будівель і споруд стає пріоритетом.

BIM перебуває на стику різних дисциплін. За допомогою цього методу моделювання в одному проєкті можна об’єднати всеосяжні дані щодо архітектури, дизайну, інженерних, економічних рішень і багато іншого, що в комплексі дає змогу уникнути помилок, збільшити окупність та ефективність проєкту. 

Дані вносяться відповідно до встановлених стандартів, є точними і оновлюються регулярно. Одна з головних переваг моделі — скорочення часу і витрат з боку замовника, а також можливість виправляти і покращувати проєкт на перших етапах його формування. Технологія інформаційного моделювання робить замовника повноправним учасником будівництва.

Аеропорт ХітроуВін може візуалізувати те, яким буде об’єкт, і вносити корективи під час роботи. Буває так, що задумка архітектора, дизайнера або замовника не завжди здійсненна на практиці, і лише в BIM-моделі це можна побачити на початкових етапах проєктування. За такого типу проєктування ще не побудований будинок «оживає» на екрані, завдяки чому стають помітними будь-які недоліки і можливі проблеми.


До цифрової BIM-моделі прив’язаний величезний масив даних, а сучасні мобільні додатки здатні демонструвати віртуальну реальність, що дає змогу відтворити будівельний об’єкт у реальних умовах і оцінити хід будівництва, перебуваючи при цьому в будь-якій точці світу.

 

Використання ВІМ-технології у світі
 

 Україна не є першопрохідницею у застосуванні BIM-технологій. Ідея BIM-моделювання бере свій початок з 1970-х
років. Словосполучення «будівельна модель» вперше згадав у 1985 році Саймон Раффл, а згодом Роберт Айш —розробник програмного забезпечення, 

192532670 5510683802306418 3770885650808246501 n

яке використовувалося для реконструкції аеропорту Хітроу. У широкий ужиток термін «інформаційна модель будівлі» увійшов лише у 2002 році і почав використовуватися для назви цифрового уявлення будівельного процесу. Родоначальниками сучасних BIM-програм були додатки RUCAPS,

Sonata і Reflex, ArchiCAD. Абсолютним лідером із застосування BIM є Велика Британія. Це стало можливим завдяки підтримці на рівні держави. У США теж активно впроваджують інформаційне моделювання будівель. Як результат, сьогодні в США близько 72% будівельних фірм використовують BIM для значної економії коштів на проєктах. Низка американських штатів, університетів і приватних організацій також застосовують стандарти BIM. Так, штат Вісконсін зробив обов’язковим застосування BIM для держпроєктів, якщо їх загальний бюджет починається від $ 5 млн. У Німеччині уряд також впливає на просування технології BIM. Акцент робиться більше на комерційні та житлові будівлі, щоб до 2020 року впровадити BIM в усі інфраструктурні проєкти. В Іспанії BIM застосовують для проєктів державного сектора з 2018 року, а з 2019-го впроваджується обов’язкове використання технології в інфраструктурних проєктах. Цей перелік можна і далі продовжувати, але варто зауважити, що навіть в економічно сильних країнах BIM впроваджується поступово з низки причин. Однак все-таки простежується прискорення в цифровізації будівельної галузі та велика зацікавленість забудовників у сучасних довгострокових рішеннях, таких як будівельне інформаційне моделювання.


Реальні кейси ВІМ на практиці


Ретельне вивчення існуючих світових практик, досвіду, стандартів спрощує процеси власних розробок, дає змогу уникнути критичних помилок. Ключем до успіху є органічне поєднання зусиль експертів, практиків, бізнесу та держави. 27 травня 2021 року The Wall-Ukraine провела у Києві Перший міжнародний ВІМ-форум, де керівники проєктних, будівельних і девелоперських компаній, архітектори, проєктувальники, фахівці інжинірингових і керуючих компаній дізналися більше про нові можливості рішень інформаційного моделювання будівель. Журнал Prof Build виступив медіапартнером заходу. 

193330497 5507091185999013 1613121289027083751 n Ткачук і Шах 

 

BIM-форум охопив усе різноманіття сучасних інформаційних технологій. Дискусії експертів BIM країн ЄС та Азії, кейси від лідерів українського ринку, кращі практики застосування технології інформаційного моделювання об’єктів будівництва у сфері інфраструктури, промислового та цивільного будівництва, безпосереднє спілкування в режимі реального часу… Вагомість заходу полягала ще й у тому, що на прикладі реальних кейсів експерти визначили не тільки переваги застосування BIM-технології для будівельної галузі України, а й основні помилки, яких припускаються вітчизняні фахівці.

Зокрема, представники ARCHIMATIKA на прикладі проєктів компанії показали, що застосування BIM, окрім якісного перерозподілу зусиль, дає змогу розблокувати додаткові переваги та можливості, особливо в контексті всього життєвого циклу. При цьому, створивши і оптимізувавши гнучке та адаптивне BIM-середовище, можна отримати вагомі плюси. Наприклад, проєктування навіть великих і складних об’єктів — від трьох місяців. Так, стадія «Проєкт» житлового комплексу із соціальною інфраструктурою «Республіка», з площею близько 1 200 000 м2 була розроблена за 3 місяці.respublika2

Водночас фахівці підкреслили, що деякі з технологій неможливо застосувати в рамках традиційних підходів. Адже принципи BIM перебувають не в площині програмного забезпечення або комплексів, а в організації робочого процесу та інтероперабельності між усіма учасниками проєкту.


Натомість складнощі в провадження ВІМ на операційному рівні команда UDP пов’язує з недостатнім досвідом проєктувальників у реалізації проєктів за допомогою ВІМ, вкрай низькою освіченістю кадрів будівельної галузі щодо використання ВІМ та відсутністю єдиних стандартів роботи з ВІМ для компаній, що працюють над спільним об’єктом.

У тому, що вітчизняний ринок знає про можливості ВІМ, впевнені всі, але, на жаль, використовують їх одиниці.


Серед причин:
• зростає вартість проєкту для замовника;
• дорога ліцензія;
• мало кваліфікованих кадрів;
• укорінені звички компаній, «і так працює»;
• відсутність стимулювання на законодавчому рівні та ін.


Серед кроків, що допоможуть забезпечити якісне впровадження ВІМ на рівні компаній та держави: визначити стандарти створення, передавання та збереження електронної проєктної документації, в тому числі ВІМ-моделей організація/забезпечення навчання ВІМ спеціалістів у ВНЗ; проходити державну експертизу на базі електронного проєкту/ВІМ-моделей; розпочати роботу або забезпечити підтримку зі створення єдиного кваліфікатора

ВІМ-елементів для подальшого розвитку ВІМ-технологій на рівні 4D- та 3D-моделей.; формувати ВІМ-вимоги до проєкту під час державних закупівель та ін.

Сьогодні будівельна галузь рухається до того, що без BIM буде важко побудувати щось сучасне. Таке передбачення висловив головний конструктор ДАКК, виступаючи на Першому міжнародному ВІМ-форумі. Водночас він зауважує, що ВIM-проєктування не є панацеєю для проєктних робіт — їх терміни мегашвидкими не стануть. Найімовірніше, BIM дає не кількісні, а якісні переваги.
Враховуючи досвід компанії, серед основних проблем BIM-проєктування в Україні доповідач насамперед назвав пострадянський менталітет, у якому проєктування не є ключовим процесом для досягнення результату.


Також пострадянський менталітет проявляється у традиційній неповазі до дотримання стадійності проєктування — коли стадія П розглядається не як ключ до успішної розробки та бюджетування проєкту, а як якесь непорозуміння, яке треба зробити нашвидкуруч, зайти в експертизу, вийти й отримати дозвіл.

Ще одна проблема — висока вартість ліцензійного програмного забезпечення відносно традиційно низької вартості проєктних робіт. І навіть там, де вартість ПЗ відносна невелика, в українських виробників справи з ліцензуванням все одно погані. Також у нашій країні невисокий, м’яко кажучи, рівень підготовки спеціалістів та молодих спеціалістів. У цілому всіх цих факторів достатньо, щоби мати проблему з утриманням у проєктуванні спеціалістів високого рівня, які потрібні BIM-проєктуванню.

Спікер зауважив, що у міру того як компанія ДАКК розвивалася в BIM, зростала і складність об’єктів. Спочатку 3D-модель була корисна, потім без неї стало складно порозумітися з архітекторами. А зараз незрозуміло, як проєктувати без BIM-сумісної моделі.

 

Як BIM може перетворити бачення майбутнього на реальність


BIM — це середовище, без якого проєкт «Музей майбутнього» в Дубаї був би неможливий. Таку важливу ідею проілюстрував Нажі Аталлах, директор департаменту індустріальних рішень Autodesk під час свого виступу на форумі.Музей майбутнього в Дубаї


Музей майбутнього відомий як один із найскладніших будівельних проєктів, який коли-небудь реалізовувався — від неймовірно складного дизайну до власне будівництва. Хоча команда з управління будівництвом та інспектори щодня витрачали значну кількість часу на BIM, але загальна продуктивність підвищилася до 50%. За словами учасників процесу, рівень відходів знизився та контролювався завдяки просторовій координації перед будівництвом.

Використання QR-кодів для контролю якості, безпеки та відстеження матеріалів сприяло скороченню переробки на місці до 65%. Відомо, що ініціатор створення музею із самого початку вимагав від архітектора та підрядників BIM та повністю цифровий робочий процес протягом життєвого циклу проєкту.

Михайло Підвисоцький, Віталій ГрусевичСвітлана Шах, Дмитро Папук, Юлія Жулай

Ще нове на сайті: