Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Recovery Forum Ukraine 2022

головнаСьогодні вкрай важливо діяти разом, адже лише завдяки злагодженості роботи всіх гілок влади та бізнесу можна швидко реагувати на потреби, що виникають через повномасштабне вторгнення російської федерації. Так, саме консолідація механізмів та обмін інформацією задля прискорення фінансування на потреби відбудови інфраструктури громад, зруйнованої внаслідок воєнних дій, стали основною метою Recovery Forum Ukraine 2022, що відбувся 19 жовтня 2022 року в готелі Hilton Kyiv.

 

 

Організаторами Recovery Forum Ukraine 2022 виступили Конфедерація будівельників України, KyivBuild Ukraine, Aquatherm Kyiv та ReBuild Ukraine, за підтримки Мінрегіону, Міністерства інфраструктури України і Фонду енергоефективності. Журнал Prof Build традиційно став медіапартнером заходу.

Формат заходу передбачав не тільки offline комунікацію, а й online трансляцію із синхронним перекладом. Це дало можливість залучити до форуму громади з різних куточків України, міжнародні фінансові організації та потенційних інвесторів.

 

Владна дискусійна панель

 

Перша дискусійна панель була присвячена ініціативам державної політики у питанні відновлення зруйнованих територій. Керівництво Мінрегіону, Мінінфраструктури, профільного Комітету ВРУ (Комітет держвлади, місцсамоврядування, регрозвитку та містобудування), ДІАМ (Державна інспекція архітектури та містобудування України), Фонду енергоефективності, Київської обласної військової адміністрації (КОВА) розповіли про напрацювання, які вже сьогодні дають змогу прискорити фінансування для відновлення зруйнованих громад, що постраждали від російської агресії, та почати процес відбудови.

 

ПарцхаладзеМодератором панелі виступив президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. У своєму вітальному слові він висловив подяку всім партнерам за підтримку та понад 300 учасникам, які попри напружену ситуацію в країні приєдналися до заходу.

«Ворог зараз змінив свою тактику й почав завдавати удари по соціальній та критичній інфраструктурі, що говорить про слабкість російських загарбників. Тому сьогодні вкрай важливо обєднатися та продумати конкретні кроки відбудови України. Хочу нагадати, що Конфедерація будівельників України входить до Федерації європейської будівельної промисловості, де зібрано близько 32 країн. Разом із ними ми створили робочу групу, постійно проводимо консультації та працюємо над розробкою стратегії щодо відновлення нашої країни. Найбільше ми очікуємо від такої співпраці на технічну й фінансову підтримку від відповідних фондів та асоціацій, яка вже частково відбувається. Більше того, зараз, окрім теоретичного, стартував і практичний етап відновлення зруйнованого. Наприклад, Європейський інвестиційний банк, який уже виділив Україні кошти, презентуватиме, як це працює. Не менш активно діє сьогодні ЮНІСЕФ. Основна мета нашої конференції — консолідувати всі можливості для якнайскорішого відновлення України. І саме такі заходи дають можливість на практиці побачити взаємодію різних структур і джерел фінансування. Запрошую всіх до активної участі в обговореннях!» — наголосив Лев Парцхаладзе.

 

Андрій Клочко2Далі до владної дискусійної панелі доєднався Андрій Клочко, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

«Перш за все хочу подякувати усім присутнім та КБУ за такий форум і побажати конструктивної дискусії. Щоб кожен із присутніх усвідомив та реалізував свою частинку великої спільної місії — ініційованого Президентом України Володимиром Зеленським Плану відновлення України, який напрацьований Національною радою відновлення України від наслідків війни. Президентська ініціатива передбачає реалізацію протягом 10 років близько 850 проєктів, які потребуватимуть фінансування в розмірі ~$750 млрд та результатом виконання яких має стати щорічний приріст ВВП на рівні більше 7%. Для виконання такого амбітного плану необхідна висока синергія влади, бізнесу та громадського сектору. Потрібен постійний діалог, який допоможе нам віднайти найоптимальніші рішення, що будуть враховувати і державний інтерес, і очікування бізнесу, і, насамперед, інтереси громад, які постраждали внаслідок російської агресії. У цьому процесі велике значення має соціально відповідальний бізнес.

 

 

Також, попри російське вторгнення, ми наполегливо продовжуємо працювати над питанням швидкої інтеграції до Європейського Союзу. Статус кандидата офіційно запускає процес набуття Україною членства в ЄС. Ми вже активно працюємо над подальшими кроками та реформуванням країни попри війну, аби не втрачати темпи нашої інтеграції. Адже подальша підготовка до членства передбачатиме завершення всеохопної трансформації всіх сфер, що створюватиме умови, коли країна житиме за принципами Євросоюзу та його законами, які спрямовані на захист кожного громадянина та бізнесу. Я вірю, що спільними зусиллями ми змінимо країну!» — зауважив представник влади.

 

ШкураковУ продовження теми ініціатив від держави у питанні відновлення зруйнованих територій Василь Шкураков, перший заступник Міністра інфраструктури України, розповів, що Міністерство інфраструктури України завершує розробку програмного продукту — Державного реєстру зруйнованого майна, що надасть органам місцевого самоврядування, фізичним та юридичним особам право на внесення інформації про руйнування, яких вони зазнали внаслідок російської агресії. Це забезпечить процес відновлення або відшкодування за рахунок коштів репарацій, фондів тощо. Також представник Мінінфраструктури зазначив, що з початком збройної агресії російської федерації транспортна система України зазнала суттєвих змін. Насамперед відбулися зміни в пріоритетності логістичних напрямків, адже з початку війни країна потерпає від колосальних руйнувань. «На жаль, на сьогодні не можна провести повну оцінку кількості та протяжності зруйнованих об’єктів транспортної інфраструктури, адже до деяких наразі навіть немає доступу. Проте, за попередніми підрахунками Світового банку, шкода, завдана транспортній галузі, становить понад $127 млрд, збитки і потреба на відновлення — $73,8 млрд, для відбудови транспортного сектору потрібно приблизно $14,8 млрд упродовж наступних 18 місяців і $59 млрд протягом наступних 10 років. Якщо подивитися на вже зафіксовані руйнування, то це близько 6 тис. км автомобільних доріг загального користування державного значення, понад 130 мостів; завдано шкоди 4468 об’єктам залізничної транспортної інфраструктури, постраждало 13 аеропортів та аеродромних комплексів тощо. Як бачимо, навіть ці дані свідчать про те, що Україні знадобиться не один рік для відновлення. Але ми українці, а значить, зможемо все подолати і побудувати ще краще, ніж було. Яскравий приклад — темпи зведення нових мостових переходів та розчищення і ремонт автомобільних доріг», — підсумував Василь Шкураков.

 

 

КозловськаДалі Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад та територій України, проінформувала, які ж заходи наразі виконує Мінрегіон та загалом Уряд України в питанні відбудови, аби учасники мали розуміння, чого очікувати та як виглядатимуть процеси відновлення. Зокрема, звернула увагу присутніх на те, що наразі пріоритетним є відновлення об’єктів критичної інфраструктури. Також не менш важливе завдання уряду на сьогодні це забезпечення внутрішньо переміщених осіб усім необхідним, особливо дахом над головою. І завдяки нашим міжнародним партнерам було започатковано проєкт «Прихисток», який дозволяє домашнім господарствам, що прихистили ВПО, отримати компенсацію.

«Враховуючи колосальні обсяги збитків, завданих рф, усі ми маємо розуміти, що підходи до відновлення країни будуть трохи інші. Це буде не просто відбудова зруйнованого, а модернізація, що дозволить застосовувати новітні напрацювання у будівництві. Уже на сьогодні Уряд затвердив важливий документ, який допоможе областям та громадам розробляти програми комплексного відновлення їхніх територій. Такі програми передбачатимуть заходи для забезпечення відновлення території відповідної області, громади чи її частини, які постраждали внаслідок збройної агресії росії. Зокрема, це соціально-економічні питання, інфраструктурні, екологічні, містобудування тощо. Безперечно, положення програм комплексного відновлення територій мають сприяти впровадженню таких сучасних підходів, як людиноцентризм, раціональне просторове планування, забезпечення балансу розселення та розміщення робочих місць, стала міська мобільність, інклюзивність, енергоефективність та екологічність. Також такі програми мають відповідати Цілям сталого розвитку України до 2030 року. Незважаючи на воєнний стан, будівельна галузь разом з урядом продовжують удосконалювати нормативну базу, впроваджувати європейські стандарти в Україні та шукати нові шляхи для відновлення. Я вірю, що зовсім скоро ми перейдемо від планування відновлення до практичного застосування. Віримо в перемогу та наближаємо її!» — на завершення виступу додала Наталія Козловська.

 

Семен КривоносНіхто не заперечуватиме, що успішна відбудова країни можлива лише в разі прозорих дій влади, а також за ефективної взаємодії державного керівництва, забудовників та органів місцевого самоврядування. Так, Семен Кривонос, голова Державної інспекції архітектури та містобудування України, наголосив на необхідності створювати сприятливі для залучення інвестицій умови, спрощувати процедури у будівництві та усувати перешкоди. Саме в цьому напрямку ДІАМ спільно з Мінрегіоном уже працює над змінами для стимулювання будівництва в умовах воєнного стану. І така робота триватиме й надалі. Зокрема, вже запроваджено можливість будівництва об’єктів площею до 500 м2 без необхідності отримання будівельного паспорта. Це особливо актуально в рамках майбутнього відновлення. Також на завершальному етапі перебуває така послуга, як автоматичне отримання дозволу на будівництво. Це ще один крок до максимальної діджиталізації будівництва та відхід від бюрократії.

 

 

Голова Державної інспекції архітектури та містобудування України із впевненістю наголосив, що кожна з українських громад має великий потенціал і з допомогою інвестицій та за підтримки держави зможе не лише відновитися після завданих ворогом руйнувань, а й створити нові можливості для розвитку економіки. Спільними зусиллями це обов’язково вдасться! Віримо в ЗСУ та якнайшвидшу відбудову України!

 

Єгор ФареннюкЄгор Фаренюк, директор Фонду енергоефективності України, під час виступу презентував основні положення проєкту нової грантової програми «ВідновиДІМ», яка розроблена Фондом енергоефективності спільно з міжнародними партнерами.

«Програма передбачає надання ОСББ грантів на безоплатній та безповоротній основі в розмірі 100% вартості матеріалів та робіт на проведення першочергових ремонтних робіт у будинках, пошкоджених унаслідок воєнних дій. На реалізацію першого етапу цієї програми ЄС надав згоду виділити фінансування в розмірі 5 млн євро, а в наступному році планується виділити ще 20 млн євро з мінімальним співфінансуванням з боку держави», — повідомив Єгор Фаренюк.

Також директор Фонду енергоефективності поінформував учасників Форуму про те, що спочатку програма «ВідновиДІМ» у вигляді пілотного проєкту буде поширюватися на окремі регіони, зокрема на Київську, Житомирську, Чернігівську та Сумську області, де вже проведено розмінування й підготовлено звіти про обстеження пошкоджень. На першому етапі планується відновити близько 60-100 будинків. Кількість будинків залежатиме від ступеня їх пошкодження. А основний етап програми розпочнеться в наступному році, за умови збільшення обсягів її фінансування.

 

до виступу Фаренюка3до виступу Фаренюка4

 

 

БойкоЗавершив першу панель виступ заступника голови Київської обласної військової адміністрації з питань ЖКГ та регіонального розвитку. Микола Бойко розповів про поточну ситуацію в Київській області та поділився планами відбудови пошкодженої інфраструктури Київщини.

«Сьогодні на Київщині зафіксовано близько 26 тисяч об’єктів, які зазнали ушкоджень. Як бачимо, цифра досить велика, особливо коли серед цього переліку тільки багатоповерхівок більше 1500 об’єктів, закладів освіти — більше 208, закладів охорони здоров’я — 123, приватних будинків — більше 22 тисяч, із яких 5 тисяч зруйновані вщент. Але незважаючи на всі ці збитки, Київщина активно відбудовується. Звичайно, переваги першочерговості мають об’єкти критичної інфраструктури, але ведеться відновлення і житлового фонду. У свою чергу, такі заходи, як Recovery Forum Ukraine 2022, є своєчасними та вкрай важливими. Це не лише можливість поділитися з колегами своїми напрацюваннями та здобутками, а й знайти нових партнерів, які можуть долучитися до відбудови нашого регіону. Зараз ми маємо вчитися одночасно і воювати, і розвиватися. Просто відбудувати зруйноване вже замало. Бо тільки так можемо розраховувати на скорішу перемогу та побудову дійсно сучасного та успішного регіону», — зазначив Микола Бойко.

                                          Панель постраждалих територіальних громад

 

 

громади

Співорганізатором панелі постраждалих територіальних громад виступила Всеукраїнська Асоціація обєднаних територіальних громад. У рамках програми форуму громади Київщини та Сумщини презентували плани щодо подальшої відбудови та свій інвестиційний потенціал щодо відновлення зруйнованого. Голови громад представили ролики зі своїх населених пунктів, на яких продемонстрували, якими вони були до і після вторгнення окупантів, та виділили пріоритети відновлення і навіть представили вже готові проєкти. Адже до війни кожна громада прагнула до розвитку та дотримання європейських стандартів, проте все змінилося з 24 лютого 2022 року.

 

 

Маркушин

Так, Олександр Маркушин (міський голова, Ірпінська міська територіальна громада, Київська область), окрім детального опису масштабу всіх руйнувань, закликав присутніх не лишатися байдужими та долучатися до відбудови: «Кожна квартира, кожен будинок, який ми відбудуємо — цим ми врятуємо чиюсь людську долю. Сьогодні ми розповіли, скільки будинків приватного сектору та багатоповерхівок у нас зруйновано, і наскільки місто-герой Ірпінь потребує допомоги. У нас потреба дуже велика — в рази більша, ніж дають коштів. Через це ми звертаємося до донорів і меценатів, які хочуть і можуть допомогти. Будь ласка, допомагайте нашій громаді!»

 

 

 

РознайІван Рознай (Бишівський сільський голова, Бишівська територіальна громада, Київська область) детально окреслив усю гостроту ситуації в громаді: «До складу Бишівської територіальної громади входять 15 сіл. Із 27 лютого ми стійко тримали оборону дороги до Києва регіонального значення Р04, з боку Макарова з Житомирської траси та сіл Копилів і Мотижин через Ясногородку. Села громади Ясногородка та Бишів були під постійними обстрілами в березні 2022 року. На сьогодні у громаді зафіксовано близько 250 пошкоджених та зруйнованих обєктів, серед яких 193 обєкти житлового сектору, з яких 35 підлягають демонтажу. Але я вірю, що ми зможемо все відродити та знову повернути собі інвестиційний потенціал Київщини».

 

 

Ірпінь2 2Бишів

 

 

ЄркоГеоргій Єрко (в.о. Бородянського селищного голови, Бородянська ОТГ, Київська область) у своїй презентації звернув увагу присутніх на те, що Бородянська громада має конкурентоспроможну економіку, що базується на розвитку бізнесу у сфері сільського господарства, екологічно чистому виробництві і зберіганні агропромислової продукції з глибоким ступенем переробки, а також потужній логістичній мережі. На жаль, після початку повномасштабної війни громада не стала винятком і зазнала руйнувань та жахіть. Не рахуючи знищених будівель та об’єктів соціальної інфраструктури, промислової та комерційної сфер, без житла залишилися 8827 людей.

 

 

 

Скорик ШкарівськаМісто Буча стало відомим великою кількістю жертв і зруйнованих будівель. Після звільнення від російських окупантів, які контролювали громаду 36 днів, усі населені пункти поступово відроджуються. За словами Михайлини Скорик-Шкарівської (заступниця Бучанського міського голови, Бучанська міська рада, Київська область), першочергова мета громади — повернути всіх своїх жителів додому, задля чого Бучанська міська рада затвердила місцеву програму VDOMA KRASHCHE, яка передбачає комплекс заходів із відбудови та розвитку інфраструктури на 2022-2027 роки.

 

 

 

 

БорисюкГостомель був однією з ключових цілей Росії на шляху до Києва. Його обстрілювали та бомбили з повітря, а в аеропорту «Антонов» намагався висадитись ворожий десант. За місто точилися важкі бої, а звільнити населений пункт від окупантів вдалося 2 квітня. Сергій Борисюк (начальник Гостомельської селищної військової адміністрації, Гостомельська селищна рада, Київська область) задекларував, що війною знищено 40% міста. При цьому сума завданих росіянами збитків у місті, що захищало українську «Мрію», становить 9,5 млрд грн, згідно з оцінкою KSE в межах проєкту RebuildUA. Вартість збитків житлової забудови становить понад 3 млрд грн і перевершує річний дохід усіх юридичних осіб та ФОПів, зареєстрованих у населеному пункті. Пошкодження зазнали 4553 будівлі із 11 874 наявних, без житла залишилися понад 6000 людей. У місті серйозно постраждали заклади освіти та охорони здоровя. Грошова оцінка збитків — 177 млн грн. Через руйнування будівель адміністративної інфраструктури люди втратили 1310 із 1791 робочих місць. Промислову забудову зруйновано та пошкоджено на 5,3 млрд грн.

 

 

СвириденкоДосить емоційним був виступ Тетяни Свириденко (Іванківська селищна голова, Іванківська селищна рада, Київська область). Іванківська селищна територіальна громада з першого дня війни перебувала в окупації, яка тривала 36 днів, що призвело до гуманітарної катастрофи. Найбільше зазнали руйнації населені пункти Тетерівське, Кухарі, Підгайне, Захарівка, Слобода-Кухарська, Варівськ. 47 із 81 населеного пункту напівзруйновані; серйозно пошкоджено 1767 приватних будинків, повністю зруйновано — 481. Серед пріоритетних проєктів громади: облаштування будинку-інтернату для літніх людей у селі Кропивня, побудова укриття для Центру розвитку дитини «Веселка» та завершення добудови очисних споруд.

 

 

 

КузьменкоУ своїй доповіді Павло Кузьменко (Охтирський міський голова, Охтирська міська рада, Сумська область) пригадав усі ті страшні події, коли протягом 30 днів територію громади обстрілювали з важкої артилерії та скидали бомби на житлові квартали. Охтирка прийняла на себе величезний удар російської армії та дивом, точніше, титанічними зусиллями українських захисників, вистояла. Окупанти не взяли місто й не пройшли крізь нього далі. Втім, як околиця, так і центр міста зазнали значних руйнувань від авіаударів. Окрім адміністративних, соціально-оздоровчих та промислових об’єктів, в Охтирці зареєстровано майже 2000 пошкоджених приватних домоволодінь і квартир.

 

 

 

Юрій БоваЗавершив панель виступ Юрія Бови (Тростянецький міський голова, Тростянецька міська рада, Сумська область). Так, під час повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року місто було атаковано та окуповано російськими військами. Тростянець перебував в окупації протягом 30 днів та був звільнений українськими військами 26 березня 2022 року. Зруйновано та пошкоджено близько 800 приватних будинків, 250 квартир у багатоквартирних будинках, 10 шкіл, 4дитячих садочки, 1 лікарня, 1 центр первинної медичної допомоги та ін. Пріоритетом номер один Тростянецький міський голова назвав відновлення лікарні, далі — ЗЗСО І-ІІІ ступенів №5.

Загалом у всіх громад схожі потреби: першочергово потрібно відбудувати соціальну інфраструктуру лікарні, дитячі садочки, школи та житлові будинки, а також критичну інфраструктуру й підготуватись до зими.

 

                                                   Міжнародна дискусійна панель

 

Спочатку міжнародна панель планувалася як окрема частина програми, але через тривалу повітряну тривогу порядок дещо змінився, і її об’єднали з попередньою. Незважаючи на обмеження за часом, панель міжнародних фінансових організацій і потенційних інвесторів вийшла досить інформативною та цікавою.

 

Надія БондарчукНадія Бондарчук, директор Департаменту впровадження пріоритетних проєктів регіонального розвитку Мінрегіону, розповіла про вимоги до проєктів, які можуть фінансуватися коштом «Програми з відновлення України». Вона зазначила, що відібрані проєкти фінансуватимуться на безповоротній основі як субвенція.

Пріоритетність надається об’єктам будівництва за територіальним принципом у такій черговості:

✔️Пріоритет 1. ДЕОКУПОВАНІ (Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська області) та м. Київ.

✔️Пріоритет 2. ОПОРНІ (Одеська, Вінницька, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська області).

Представники міжнародних організацій, своєю чергою, акцентували, що засуджують агресію рф та готові вже зараз налагоджувати звязки з українською стороною, аби чітко зрозуміти, чим саме вони зараз можуть бути корисними. Зокрема, до панелі приєдналися:

Філіп Кремптон, президент Федерації європейської будівельної промисловості (FIEC);

Іма Хренова-Шимкіна, директор проєкту GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні»;

Бесім Небіу, директор Центральної та Східної Європи, Habitat for Humanity International (неурядова некомерційна організація США);

Рішана Ханіффа, директор регіонального реагування в Україні, Habitat for Humanity International (неурядова некомерційна організація США).

Програма заходу також передбачала нетворкінг, який учасникам довелося провести в укритті через оголошення повітряної тривоги. Але попри складнощі, присутні змогли познайомитися ближче, поділитися досягненнями у відбудові об’єктів та обмінятися власними напрацюваннями.

164252 1 largeОхтирка

Разом до перемоги!

 

Одне із завдань, яке ставили перед собою організатори Recovery Forum Ukraine 2022— перерахувати частину зібраних коштів до Фонду Президента України Володимира Зеленського UNITED24. І їм це вдалося! Хоча, точніше сказати, — всім учасникам Форуму. Адже кожен, хто придбав квиток на Recovery Forum Ukraine, зробив свій внесок у компенсацію понесених витрат та на організацію участі постраждалих міст і містечок. Попри складну ситуацію в країні, до форуму приєдналися 300+ офлайн та 100+ онлайн учасників. Нагадаємо, що UNITED24 збирає кошти за трьома напрямами: оборона та розмінування, медична допомога та відбудова України. Тому організатори форуму, Конфедерація будівельників України та виставковий партнер Premier Expo Ukraine (виставка KyivBuild Ukraine, Aquatherm Kyiv, ReBuild Ukraine) вирішили пожертвувати частину із зібраних коштів до Фонду UNITED24 саме для напряму «Відбудова України».

Дякуємо КБУ та партнерам за змістовний і цікавий захід та підтримуємо думку, що не треба чекати на Перемогу — потрібно діяти вже зараз, відбудова потрібна вже сьогодні.

 

Коментар експерта

Єланцев       Сергій Єланцев, ТОВ “Центр Гідроізоляції і Покрівлі”

Завдяки Recovery Forum 2022 нам вдалося зустрітися з представниками громад, які потребують допомоги у відновленні постраждалої інфраструктури, цивільної забудови та промислових обєктів.

Разом із представниками влади, архітектурними бюро і провідними будівельними та інжиніринговими компаніями ми поділилися баченням щодо шляхів реалізації та фінансування проєктів. Було обговорено питання правового врегулювання процесу відбудови, забезпечення якісними та новітніми технологіями і матеріалами, які будуть застосовуватися під час реконструкції та реновації пошкоджених обєктів.

На форумі було досягнуто низки критично важливих рішень і візій, які мають позитивно посприяти розвитку будівельного сектору України в найближчому майбутньому. «Центр Гідроізоляції і Покрівлі» усвідомлює важливість та невідкладність подібних заходів. Ми, у свою чергу, готові надавати необхідну підтримку та будемо й надалі брати участь, допомагаючи залучати висококваліфікованих фахівців для вирішення питань, що є на часі.  

 

Коментар експерта

Юлія Шульгіна, директор компанії Sanstore

Юлія Шульгіна1

Щиро дякуємо організаторам Recovery Forum Ukraine за змогу долучитися до масштабного заходу із прискорення фінансування для відбудови зруйнованих громад. Завдяки тому, що на одному майданчику зібралися державні та місцеві органи влади, міжнародні фінансові установи, інвестори й постраждалі громади, захід вийшов насиченим та інформативним. Але головне – вдалося досягти поставленої мети, а саме надати можливість постраждалим громадам презентувати масштаби руйнувань та проєкти щодо подальшої відбудови, а також представити свій інвестиційний потенціал, своє бачення щодо відбудови та познайомитися з фінансовими донорами, потенційними інвесторами і представниками будівельної галузі.

Натомість ми, український бізнес, змогли зустрітися, обмінятися знаннями, практичним досвідом та згуртуватися в цей нелегкий для всіх час.

Ми обов’язково все відбудуємо разом із нашими будівельниками та ні на хвилину не маємо сумніву, що наша Україна була і буде найкращою державою, про яку заговорять в усіх куточках світу! Адже ми – українці, а значить, незламні та знаємо собі ціну!

Наближаємо Україну до перемоги разом!

 

Ще нове на сайті: