Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

ІІІ Міжнародний BIM-форум: GLOBAL REBUILD INITIATIVES

головна6 липня The WALL-Ukraine спільно з EU BIM Task Group провели ІІІ Міжнародний BIM-форум: GLOBAL REBUILD INITIATIVES. Це був найграндіозніший захід за всю історію існування спільноти — з неймовірною концентрацією сили, мудрості і досвіду. На одній локації зустрілися визнані європейські експерти та просунуті «бімщики» з України. Обговорювали передові досягнення цифровізації, спілкувалися офлайн, запитували й обмінювалися думками. На завершення встигли напрацювати партнерські зв’язки, окреслити нові цілі.

 

І знову BIM-форум задав вектори розвитку BIMу в Україні! Цього разу партнером The WALL-Ukraine у проведенні форуму стала провідна BIM-організація Європи EU BIM Task Group. Справді, такої кількості європейських BIM-експертів у межах одного заходу ще не було. 

Фахово, ексклюзивно, конструктивно, випереджаючи час. У такому форматі пройшов III Міжнародний BIM-форум в Україні GLOBAL REBUILD INITIATIVES. Варто зазначити, що своїм успіхом захід завдячує The WALL-Ukraine та зусиллям особисто очільника клубу Віталія Грусевича, а також Андре Поддубному, який взяв на себе інтеграцію в EU BIM Task Group, і Юлії Жулай, яка, як завжди, бездоганно відповідала безпосередньо за організацію та проведення заходу.

Диджиталізація будівельного сектору

Ділова програма форуму складалась із трьох сесій, де присутні змогли обговорити різні аспекти запровадження і використання цифровізації та BIM у процесі відновлення України. 

Зокрема, з учасниками будівельного ринку зустрілася Олена Шуляк, Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Голова Координаційної ради з вирішення проблемних питань у сфері містобудування при Президентові України.3 1

Вона наголосила, що парламент готує до другого читання законопроєкт №6383, який стосується впровадження інформаційного моделювання як обов’язкового для об’єктів класу наслідків СС2 та СС3, що будуються за бюджетні кошти або за кредити під державні гарантії.

За словами Олени Шуляк, на законодавчому рівні пропонується введення таких понять:

Будівельне інформаційне моделювання (BIM) — використання спільного цифрового представлення інформації про об’єкт (у вигляді відповідних наборів даних) для забезпечення процесів його життєвого циклу.

  • Життєвий цикл об’єкта — комплекс послідовних у часі етапів існування об’єкта.
  • Інформаційна модель — набори даних, які містять з урахуванням геоінформаційної системи тривимірну модель об’єкта з багаторівневою деталізацією елементів та цифрову інформацію про їхні фізичні, технічні, технологічні, часові, екологічні та вартісні характеристики.
  • Науково-технічний супровід — послуга щодо архітектурно-планувальних, інженерних і технологічних завдань, що виникають на всіх етапах життєвого циклу будівлі або споруди.
  • Проєктна документація — текстові, графічні матеріали або інформаційна модель (під час використання будівельного інформаційного моделювання).

Пані Олена наголосила, що ВІМ — дуже важлива ініціатива в межах реформи містобудування та поділяє ідею бізнесу щодо необхідності впровадження цифрових інструментів.

1 1Jaan Saar, Голова EU BIM Task Group, під час свого виступу відзначив величезний потенціал України в диджиталізації будівельного сектору. Він впевнений, що наша країна впровадить ВІМ набагато швидше, ніж це зробили інші європейські країни. Тому закликав учасників форуму вже зараз готуватися до змін, які відбуватимуться в наступному році. 

Голова EU BIM Task Group нагадав про «Посібник з впровадження інформаційного моделювання в будівництві», створений Європейським державним сектором. Цей довідник відповідає на виклики, з якими стикаються уряди та державні клієнти, щоб стимулювати економічне зростання і збільшення конкурентоспроможності, одночасно забезпечуючи цінність за державні кошти через ширше впровадження BIM. Його мета — надати необхідні знання, щоб забезпечити лідерство у своєму промисловому ланцюгу поставок і прийняти узгоджені рамки для впровадження BIM.

З досвіду Jaan Saar, представники ринку, які впровадили ВІМ, більше не поверталися до звичайних процесів. BIM Task Group має місію підтримати країни і будівельний сектор, які відповідально створюють навколишнє середовище, впроваджуючи цифрові інструменти. Експерт поділився, що був би радий бачити представників України у складі спільноти BIM Task Group, яка об’єднує 27 країн Європи заради глобального розвитку цифровізації в будівництві.

Під час виступу Олена Воскобійник, директор Департаменту технічного регулювання в будівництві Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, наголосила, що BIM на рівні держави залишається в пріоритеті.2 

Попри війну, Міністерство крокує згідно з планом заходів із реалізації Концепції впровадження технологій будівельного інформаційного моделювання, який передбачається до 2025 року. 

За словами пані Олени, без впровадження інформаційних технологій та цифровізації процесів, якісної проєктної документації відбудова неможлива. Водночас залучення інвестицій в Україну також потребує впровадження сучасного досвіду.

Цього року Міністерство продовжує роботу щодо гармонізації міжнародних стандартів, тому тісно співпрацює з проєктами міжнародної технічної допомоги. Крім того, планує розробити низку стандартів та додатків щодо інформаційного моделювання. 

Керівниця Департаменту звернула увагу на зміни до державних будівельних норм, які встановлюють основні засади та поняття при застосуванні ВІМ-технологій під час розроблення проєктної документації.

4Натомість Anna-Riitta Каllinen, керівниця національного проєкту RAVA3pro та засновниця ARK Consulting, наголосила, що неможливо все цифровізувати, якщо немає визначеної бази понять. Перш ніж автоматизувати процеси, потрібно встановити загальні правила та умови. 

Фінляндія готується до введення в дію нового будівельного закону, згідно з яким IFC (Industry Foundation Classes — формат даних із відкритою специфікацією, розроблений buildingSMART) стане обов’язковим документом для отримання дозволу на будівництво. До цього часу команда має підготувати національну платформу, де зберігатимуться дані та інформація про середовище усієї будівельної системи країни. 

Шлях Фінляндії до впровадження дозволів на будівництво на основі BIM був тривалим. У 2018 році країна працювала над визначенням потреб процесу OpenBIM. Потім місто Вантаа та місто Ярвенпяа представили кілька пілотних проєктів щодо дозволу на будівництво на основі BIM. Упродовж 2020-2021 рр. було зроблено перший національний набір нерухомості для нормативної (мінімальної) інформаційної моделі та досліджено процес отримання дозволу на будівництво на основі BIM. Лише минулого року представили перший національний варіант процесу отримання дозволу на будівництво на основі BIM.6

Зараз триває проєкт RAVA3Pro, який визначає національні набори властивостей, випадки використання, правила перевірки, передбачає автоматичний дозвіл на будівництво на основі BIM та перевірку пілотів. Його головною метою є повністю автоматизований обмін даними з іншими державними системами.5

Зелені та цифрові ініціативи

16Зелені та цифрові ініціативи Європейського Союзу істотно впливають на будівельну екосистему, тому завдання команди Pieter Staelens, офіцера з політики Європейської комісії (Генеральний директорат GROW — екосистема будівництва), — переконатися, що ЄС впроваджує узгоджену політику, яка не завдасть шкоди стратегічній галузі. На цьому експерт наголосив під час свого виступу.

Спікер пояснив, що диджиталізація для Євросоюзу — не мета чи ціль, а засіб для досягнення екологічнішої, стійкішої будівельної екосистеми. Зокрема, вона підвищує прозорість у державних закупівлях, надаючи більш об’єктивне порівняння тендерів. 

Pieter Staelens розповів, що європейці переконані в корисності диджиталізації, адже її переваги для будівництва доведені та продемонстровані багатьма науковими дослідженнями. Також цифровізація є важливим аспектом, який приваблює і залучає молодь в екосистему будівництва.

Кібербезпека є однією з найбільш важливих проблем під час впровадження цифрових процесів, особливо в малих компаніях. Тому доповідач закликав не нехтувати правилом захисту від кіберзлочинців.

Дуже багато пан Pieter розповідав про проєкти та кейси. Серед них — довідник «Розрахунок витрат і вигод для використання інформаційного моделювання будівель у публічних тендерах». Документ спрямований на те, щоб обґрунтувати впровадження BIM у державні закупівлі для окремих державних проєктів, демонструючи витрати та вигоди з точки зору державних клієнтів. Наприкінці свого виступу Pieter Staelens поділився добіркою інших корисних матеріалів.

Іван Шпилевський, директор ДП «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя, під час ІІІ Міжнародного BIM-форуму поділився думкою, що перед відновленням8 населених пунктів України нам потрібно зробити величезний містобудівний аналіз, тобто комплексно зрозуміти, з чого починати. 

Експерт зазначає, коли ми говоримо про відбудову території, треба дивитися в цілому на розвиток країни, враховувати її стратегію. Наприклад, першочергову увагу варто звернути на місця, де зосереджені промислові об’єкти. Саме вони є маркером розвитку, який враховуватимуть громадяни, приймаючи рішення щодо постійного проживання. 

Українці, які повертатимуться з-за кордону, також будуть дивитися на інфраструктуру та перспективу робочих місць. За словами Івана Івановича, процес планування відбудови ускладнений через велику площу замінованих територій. Ніхто не знає, коли ці території будуть доступні для огляду та аналізу містобудівних фахівців.

Практика та досвід

11Олександр Канівець, BIM-менеджер із двадцятирічним досвідом, співвласник компанії ASKansulting, розповів про кейс із використанням GIS — просторової системи, яка створює, керує, аналізує та наносить на карти всі типи даних.

Упродовж двох років пан Олександр та його команда супроводжували містобудівний проєкт у Швейцарії. Завдання полягало в тому, щоб концептуально перепланувати частину міста, а саме великий медичний кампус у центрі Цюріха. 

Для виконання окремих завдань доводилося працювати в великою кількістю інформації та на її основі оптимізовувати модель. Роботу над проєктом спрощувала доступність до геоінформаційних даних, які були розміщені на спеціальному порталі. Вся інформація про кадастри, інженерні мережі, дороги, будівлі різного призначення була відкритою та безоплатною. Дані ресурсу систематично оновлювалися. 

За словами експерта, завдяки поєднанню BIM та GIS вдалося за тиждень зробити значну частину містобудівних завдань. Працюючи над проєктом, було легко зрозуміти закономірності, взаємозв’язки та географічний контекст; оцінити придатність і можливості будівель. Покращена комунікація та ефективність даних заощадили час, сприяли кращому управлінню та прийняттю рішень.

Європейський проєкт підкреслив професійну візію Олександра Канівця: перед впровадженням BIM потрібно обов’язково освоїти GIS. Адже GIS можна вважати первинною системою, яка дозволяє швидко отримати корисну інформацію з усіх типів даних і потім використовувати їх у BIM.9

Rick Klooster, засновник та CCO у Future Insight, на прикладі кейсу м. Роттердам (Нідерланди) розповів про застосування GIS та BIM у цифровій видачі дозволів на будівництво. Так, разом із муніципалітетом Роттердама команда Rick Klooster працювала над створенням відкритої міської платформи, яка є чітким осередком бази даних у 3D. На сьогодні місто має вдосконалену цифрову модель. У вільному доступі є інформація не тільки про будівлі, а й також про дерева, світлові стовпи, підземні комунікаційні мережі, екологічні зони. Усі функції повністю засновані на відкритих даних.

У налаштуванні платформа універсальна, її можна інтегрувати у власний локальний механізм процесів. За словами доповідача, досвід Роттердама зараз переймають близько дев’яти міст у Нідерландах. Також Rick Klooster зазначив, що систему як базу для покращення процесу отримання дозволів можуть використовувати інші країни, незалежно від законодавчих норм чи стандартів. Наприклад, Естонія вивчає досвід команди Rick Klooster для вдосконалення перевірок дозволів у країні.

7Tiit Hion, Голова правління Estonian Digital Construction Cluster (EDCC), Генеральний директор Hades Geodeesia (Таллінн) і член правління Hades Invest (Таллінн), переконаний, що ключ до успіху полягає в обміні кращими практиками та співпраці.

На Форумі він представив, як Естонський кластер цифрового будівництва разом з експортно-орієнтованими компаніями та університетами працює над розробкою інноваційних рішень для будівельної галузі. А також навів приклади тісної співпраці між промисловістю будівельних матеріалів та урядом Естонії. Кожна ініціатива кластера відповідає трьом принципам: прозорість, відповідність та ефективність. 

Голова правління Estonian Digital Construction Cluster від імені об’єднання запропонував українським компаніям навчання, обмін знаннями та інноваціями для забезпечення ефективної відбудови України.

Ebby ADHAMI, директор Corporate Solutions Ltd та керівник проєкту ЄС «Допомога органам влади України в удосконаленні менеджменту10 інфраструктурним циклом в Україні», наголосив, що в роботі над змінами в управлінні інфраструктурними проєктами BIM був базою для всього, що було зроблено його командою в Україні.

Ідея інформаційного моделювання полягала у спробі підвищити передбачуваність, прозорість і підзвітність у плануванні та управлінні проєктами, а також зменшити корупцію і подолати адміністративні перешкоди.

Ebby згадав, як у 2017 році процеси та стандарти розвитку інфраструктури в Україні суттєво відставали від міжнародних і європейських. Але спільними зусиллями вдалося представити першу Національну дорожню карту BIM, а також відмовитися від деяких початкових правових актів.

Серед інших результатів роботи Ebby було створення першого в історії відео про BIM українською мовою.

На думку експерта, Україна справді має унікальну можливість побудувати інфраструктуру світового класу. Війна в Україні — страшна реальність, проте міжнародна підтримка надає величезні можливості для того, щоб Україна була більш рішучою у майбутньому. Ebby ADHAMI вважає, що автоматизація та ВІМ будуть займати центральне місце в зусиллях відбудови.

Як бачимо, навіть на прикладі цих небагатьох виступів Форум підкреслив аксіому The WALL-Ukraine — тільки офлайн-заходи заряджають на успіх, дають сили, швидше розвивають бізнес. 15

Дякуємо прес-службі The WALL-Ukraine за допомогу в підготовці матеріалу

Ще нове на сайті: