Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського: архітектурна спадщина

бібліотекаНаціональна бібліотека України імені В. І. Вернадського — одне із найважливіших культурних та освітніх центрів України. Її унікальна архітектура головного корпусу та корпусу по вул. Володимирській, а також вражаючий інтер’єр обох будівель — підкреслюють велич і багатство української культури та історії.

Це незамінний ресурс для дослідників, студентів і всіх, хто цінує знання.


Заснована 2 серпня 1918 року Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського в 2023 році відзначила свою 105-ту річницю. Вона є провідною книгозбірнею в Україні, виконуючи роль загальнодержавного центру, що об’єднує бібліотечно-інформаційні, науково-дослідницькі, науково-методичні та культурно-просвітницькі функції.


Бібліотека є однією з найбільших національних бібліотек світу. Монументальний 27-поверховий хмарочос та стародавня будівля в центрі столиці поєднуються в унікальному архітектурному проєкті, який включає корпуси Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.


Футуристична архітектура головного корпусу НБУВIMG 2118


Головний корпус бібліотеки розташований на ділянці площею 3 гектари і був зданий в експлуатацію в 1989 році. Висота будівлі — 76,7 м (78,6 м зі шпилем). Корисна площа – 35 тис м кв. Архітектурний стиль – модернізм радянської епохи.


Будівлю зведено за проєктом архітекторів Вадима Гопкала, Вадима Гречини та Валерія Песковського. Вона складається з двох частин, які утворюють єдине ціле: вертикальної (книгосховище) та горизонтальної (стилобатна частина). Вертикальна частина споруди налічує 27 поверхів. Сталевий каркас висотної частини будівлі, що спирається на суцільну залізобетонну плиту, є основою несучих конструкцій. Цей фундамент було розроблено інститутом “Київпроект”. Максимальне горизонтальне зміщення верху каркаса будівлі від впливу нормальних вітрових навантажень становить 12,3 см у поперечному напрямку будівлі (або 1/700 висоти каркаса) та 7,2 см у поздовжньому напрямку (або 1/1170 висоти каркаса). Ця частина споруди була спроєктована спеціально під книгосховища, з мінімальним доступом світла для запобігання руйнуванню книг.

Це важливий аспект, оскільки світло може призвести до вицвітання та пошкодження документів. IMG 9058Також саме в цій частині розташована спеціальна шахта для транспортування книг із верхніх поверхів, що значно спрощує процес роботи бібліотеки. Завдяки зазначеним особливостям ця частина будівлі особливо пристосована до потреб бібліотеки.


Горизонтальна стилобатна частина становить 4 поверхи, тут розміщуються читальні зали, виставкові зали та службові приміщення. Будівля має 2 підземні поверхи. Інтер’єр приміщення оздоблено творами образотворчого мистецтва значної художньої вартості. У центральному вестибюлі розташоване монументально-декоративне панно «Біль землі» (автори Володимир Пасивенко та Володимир Прядка, площа 300 м²), виконане в техніці енкаустики. Основною темою композиції є розкриття головного призначення науки – захисту життя на Землі. Фойє перед читальними залами прикрашає гобелен-триптих «Витоки слов’янської писемності» (автори Марія Литовченко та Іван Литовченко, розмір 7×3,5 м), виконаний у техніці ручного ткацтва. Матеріали – вовна, люрекс. Композиційне рішення гобелена зумовлене наявністю колон, які не дозволяють сприйняти всю площу полотна одночасно.


Загалом у бібліотеці налічується 14 читальних залів, які призначені для роботи користувачів із документами бібліотечного фонду та іншими інформаційними ресурсами. Освітлення в таких приміщеннях забезпечено завдяки акриловим розсіювачам світла, вмонтованим у стелю, що сприяє максимальному природному освітленню. Додатково вікна розташовані вздовж стіни. Для зменшення рівня шуму використовується килимове покриття підлоги. Ці особливості є спеціальними рішеннями, призначеними саме для бібліотек, щоб забезпечити оптимальні умови для читання та досліджень.


Вишукана архітектура філії на Володимирській2020073016062429


Корпус Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського по вулиці Володимирській, 62 розташований в історичному центрі Києва, становить історичну пам’ятку національного значення України і утворює єдиний архітектурний ансамбль із Головним корпусом Національного університету імені Т. Г. Шевченка. Тут поєдналися 2 архітектурні епохи: до неокласицизму додався радянський модернізм. Інтер’єри прикрашені барельєфами авторства Володимира Климова, антикварними торшерами з
колекції мецената Федора Терещенка, бронзовими скульптурами французької майстерні.


IMG 4286На відміну від головного корпусу, тут книгосховища не так помітні ззовні, проте 4-поверхова будівля має 8 поверхів книгосховищ. Загальна площа архівних сховищ у цій будівлі сягає майже 11 000 квадратних метрів. Центральний читальний зал корпусу теж має скляну стелю. Один із найошатніших читальних залів в Україні – Читальний зал відділу стародруків та рідкісних видань. Шафи та інші меблі в залах цього відділу створено в 1782 році для бібліотеки польського короля Станіслава Августа у Варшавському замку.


Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського – це важливий освітній та культурний центр з унікальною архітектурою, що відображає велич української культури. З її багатим фондом книг та вражаючим інтер’єром, вона є незамінним ресурсом для всіх, хто цінує знання. Бібліотека є популярним місцем для проведення заходів, таких як презентації та конференції, а її приміщення часто з’являються у музичних відео і серіалах. Завдяки ефективним архітектурним та інженерним рішенням бібліотека забезпечує комфортні умови для роботи своїх користувачів і співробітників.

Ще нове на сайті: