Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

BIM-Форум: підсумки та висновки

IMG 34162 листопада в UNIT.City відбувся IV Міжнародний BIM-Форум, організований The WALL Ukraine та EU BIM TASK GROUP. Захід, що зібрав світових експертів, залишається основним каталізатором цифровізації та інтеграції української будівельної галузі в Європу. Учасники обмінювалися ідеями й досвідом під час сесій, презентацій та панельних дискусій. Обговорення охоплювали широкий спектр тем – від використання BIM для підвищення ефективності проєктування до його ролі в сталому будівництві. Представлені випадки використання BIM демонстрували його потенціал для трансформації галузі. Цей відкритий процес є частиною шляху України до цифровізації та інтеграції в європейську спільноту.

Ділова програма форуму складалася з трьох сесій, де присутні змогли обговорити різні аспекти запровадження і

Віталій ГРУСЕВИЧ2

 використання цифровізації та BIM у процесі відновлення України. Перша сесія форуму була присвячена темі викликів будівельної галузі та чинників інвестиційної привабливості України.

У вступному слові Віталій Грусевич, голова правління The WALL UKRAINE, зазначив, що тема ВІМ-технологій набирає популярності в Україні, і з кожним роком до заходу долучається все більше учасників, а технологію починають впроваджувати дедалі більше компаній.

133133re3r23Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, у своєму виступі розповіла про успішний досвід впровадження цифрової системи DREAM; проаналізувала найбільші корупційні ризики, які можуть виникнути на різних рівнях; представила рішення для сприяння мінімізації таких ризиків, зокрема законодавчі зміни щодо відбудови. Пані Олена наголосила на важливості активної участі громад у процесі ухвалення рішень та необхідності боротьби з корупцією для ефективного відновлення України.

 

 

 

Ірина Лагунова, начальник відділу нормування Департаменту технічного регулювання та науково-технічного43t4t3 розвитку Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, висвітлила ключові напрями розвитку сучасного будівництва, акцентуючи увагу на важливості використання новітніх технологій. Спікерка зазначила, що цифровізація будівельних норм стає все більш актуальною. Пані Ірина підкреслила важливість відновлення інфраструктури для будівництва та необхідність містобудівного кадастру. Експертка відзначила успіхи Єдиної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ), яка вже має понад 70 тис. користувачів і 119 тис. послуг, отриманих замовником в електронному вигляді, і 2 млн електронних документів, наявних у системі. Пані Ірина окреслила здобутки та плани на найближче майбутнє. Вона також згадала про важливість формування декларацій показників будівельної продукції для раціонального використання природних ресурсів і можливості повторного використання цієї продукції: «Ми відбудовуємо і для себе, і для наших дітей, тому Україна має бути екологічною та енергоефективною».

На другій сесії розглядали вартість та переваги BIM. Долучилися партнери з Європи, які ділилися своїм досвідом. З України виступали спікери на рівні викладачів та виконавців. Модератором був Віталій Мельник, член правління The WALL Ukraine, віцепрезидент UDP, керівник напряму інноваційних парків.

334r43r43t34r

 

 

t4t4t3

Milena Feustel, архітекторка, заступниця голови EU BIM Task Group, Федеральне агентство Німеччини з питань нерухомості (BImA), розповіла, як організація працює над підтримкою цифрової трансформації в будівельному секторі ЄС. Для прикладу, організація розробила вказівник із 5 пунктів:

 1. забезпечити найкраще співвідношення ціни та якості для державних коштів;
 2. покращити прозорість та загалом результат громадського проєкту;
 3. підтримувати продуктивний та сталий Єдиний ринок ЄС;
 4. забезпечити безперешкодний обмін цифровою інформацією;
 5. сприяти прихильності державних органів до відкритого BIM.

Було проведено дослідження для перевірки цієї моделі та видано посібник для її використання. Модель успішно виконано за 9 місяців за допомогою італійської консалтингової компанії RINA Consulting. Інструмент уже використовується, і до нього є значний інтерес. Організація планує його оновлювати, щоб він залишався актуальним.

Dmitrijs Kots, Head of Building Information Modeling and Management Division at VAS «Valsts nekustamie īpašumi»,3rr34r3r4 Латвія, розповів про економію державних коштів і покращення виконання проєкту за допомогою BIM. Як найбільший державний менеджер нерухомості, вони використовують BIM з 2018 року і наразі мають 20 таких проєктів: «Ми використовуємо BIM у великих проєктах, які охоплюють різні типи будівель: офісні будівлі, театри, музеї та інфраструктурні об’єкти». BIM використовують у всіх процесах – від проєктування до управління об’єктом, для підтримки сталого та «зеленого» будівництва, порівняння технічних рішень, розрахунку витрат на життєвий цикл будівлі та розрахунку впливу на навколишнє середовище. Розроблено власні вимоги до BIM відповідно до міжнародних стандартів, таких як ISO та BSI, а також національного досвіду інших країн. У 2019 році в Латвії було створено національну дорожню карту BIM та власні вимоги до сталого будівництва. Загалом це демонструє, як BIM можна використовувати для підвищення ефективності та сталості в будівельній галузі.

3r3rr4rwЮрій Смирнов, член правління The WALL Ukraine, директор «Албау-Україна», показав, як Open BIM заощаджує кошти для всіх зацікавлених сторін. Він зазначив, що хмарні технології дають змогу забезпечити версіонування файлів, розмежування доступу та інші аспекти управління даними. Open BIM та Building Smart забезпечують стандартизацію та взаємодію відкритих форматів і хмарних технологій, що дозволяє зменшити витрати на будівельні проєкти.

 

 

 Основні принципи Open BIM:

 • взаємодія між зацікавленими сторонами проєкту не має використовуватися як підстава для конкуренції;
 • слід сприяти розробці та підтримці відкритих стандартів;
 • суворі критерії тестування та сертифікації є обов’язковими для підтримки якості відкритих стандартів;
 • мандати власного формату не мають використовуватися для виключення кандидатів із проєктної роботи;
 • вільний вибір програмного забезпечення в проєктній роботі має бути основним правом будь-якої зацікавленої сторони проєкту;
 • зацікавлені сторони галузі повинні публічно схвалювати та просувати Open BIM у спільноті.

2023 11 02 Levchenko CAD vs BIM for Ukraine 15

Спікер зазначив: «Якщо ми говоримо про правильне впровадження інформаційного моделювання, то це формати, це процеси, тобто впорядковані дані, які працюють впорядковано на налаштованих певних правилах, бо без правил це буде, в кращому випадку, іграшка». Впровадження Open BIM може відкрити нові можливості для українських інженерів та спеціалістів у міжнародних проєктах.

er43fw4Олексій Левченко, кандидат архітектури, доцент, керівник BIMcenter (Київський національний університет будівництва і архітектури), розповів про дослідження вартості апаратного та програмного забезпечення CAD проти BIM в Україні. Було виявлено, що проблема полягає не в розробці, а в сприйнятті того, що таке CAD та ВІМ. Вартість програмного забезпечення стає менш важливою, коли враховуються поточні витрати на апаратне забезпечення та периферійні пристрої. В КНУБА студенти вивчають різні програми, такі як AutoCAD, ArchiCAD, Revit тощо. «Проведені серед студентів опитування виявили, що ВІМ дозволяє швидше формувати експлікації креслень, але він також вимагає більше налаштувань», – зазначив спікер. Олексій Левченко акцентував увагу на важливості впровадження технології ВІМ у процес проєктування, зазначивши, що, хоча CAD та ВІМ мають свої переваги та недоліки, ВІМ дозволяє більш ефективно управляти процесом проєктування, надаючи більше контролю та якості.

3r3r4rTea Kookmaa, адвокат NJORD Advokaadibüroo, Таллінн, спеціалізується на ІТ, захисті даних, договірному та комерційному праві і є запрошеним викладачем Талліннського технологічного університету.

Наведемо основні тези його виступу.

 • BIM може значно покращити будівельний проєкт, але треба розуміти, як його використовувати і хто має доступ до моделі.
 • Авторські права поділяються на моральні та економічні, де моральні передбачають право автора вказувати, що він є автором, і вносити зміни в моделі BIM.
 • Є проблема незаконного використання моделей BIM третіми сторонами, тому рекомендується включити в основний договір зобов’язання замовника не розголошувати дані про модель.
 • Автором роботи, у тому числі моделі BIM, завжди є фізична особа, тому компаніям потрібно переглянути угоди про найм.
 • Важливо розробити систему ліцензування для передачі прав відповідно до вимог проєкту.
 • Факти та дані можуть бути конфіденційними й захищеними як комерційна таємниця.
 • Застосування BIM може створити юридичні виклики, тому важливо розробити відповідні угоди, які враховують авторські права, захист бізнес-секретів та інші юридичні питання.

Сергій Майко, керівник BIM-відділу ТОВ «Ковальська Нерухомість», у своїй презентації розповів про важливість4ty35gr BIM у сучасному будівництві. За словами пана Сергія, мета девелопера – побудувати якісний проєкт швидко і в межах бюджету. Висновки базуються на реальних об’єктах ТОВ «Ковальська Нерухомість» із використанням BIM: 1 введений в експлуатацію проєкт, 2 – побудовані, 4 – будуються (загальною площею 170 345 м кв.). BIM дає змогу отримати правильні обсяги специфікацій, ухвалювати управлінські рішення на основі даних, зменшити тривалість реалізації об’єкта, забезпечити прозорість процесу. За словами спікера, якісний проєкт – це мінімізація ризиків і зайвих витрат, і якісний проєкт можна отримати за допомогою BIM.

Результати інвестицій у проєктування: виправлених перетинів – приблизно 15 000, виправлених проєктних зауважень – приблизно 7500; пришвидшення проєктування на 2 місяці; зменшення тривалості будівництва на 5%.

Переваги BIM на етапі будівництва:

 • спрощене візуальне сприйняття;
 • диджиталізація процесу управління;
 • зв’язка моделі з графіком та бюджетом;
 • використання моделі для фіксації виконання робіт.

Переваги для девелопера: зменшення кількості помилок, пришвидшення будівництва, контроль процесу, мінімізація витрат.

Економічні показники: вартість проєкту в ВІМ вища на 30-50%; економія на відсутності перероблювання та змін – 100 000 000 грн; зменшення витрат на управління – приблмзно 10%; зменшення витрат на утримання будмайданчика – приблизно 5%; швидше повернення інвестицій.

BIM полегшує процеси проєктування та будівництва, дає змогу ухвалювати обґрунтовані рішення, зменшує витрати, забезпечує якість проєкту. Це підкреслює важливість BIM у сучасному будівництві.

Модератором третьої сесії виступив Олександр Канівець, член правління The WALL Ukraine, BIM-менеджер, співвласник компанії ASKansulting. Темами обговорення стали цифрова експертиза та цифрові дозволи на будівництво.

34rtrgt45Jaan SAAR, Голова EU BIM Task Group та керівник цифрового будівництва Міністерства клімату Естонії, підкреслив значення цифровізації в будівництві для підвищення продуктивності та вирішення проблеми фрагментації. Він визначив два підходи до підвищення продуктивності: «зверху вниз», що передбачає урядові дії, законодавство та суспільну користь, і «знизу вгору», що орієнтоване на промисловість, ефективність та бізнес-вигоди. Основні функції держави в цьому контексті – законодавча роль, освітні ініціативи та вдосконалення процесів. Доповідач також висвітлив концепцію автоматизованих BIM-дозволів як ключового інструменту для поліпшення процесу отримання дозволів на будівництво. Спікер висловив переконання, що Україна може стати лідером у цифровізації будівництва, закликаючи країну використовувати наявні технології та стандарти для того, щоб бути «світловим маяком» у цій сфері для Європи.

1 37 2024 32r324r

 

Основні технічні виклики у впровадження цифрових дозволів на будівництво на основі BIM окреслив Rick KLOOSTER, засновник та CCO of Future Insight (NL), переможець нагород «Технологія» від Building SMART International 2022 та «Найбільш перспективне цифрове рішення» від World of Digital Built Environment 2023. Компанія Future Insight розробляє відкриті рішення для покращення співпраці у просторових проєктах, використовуючи веб-технології, API та відкриті стандарти. Вони створюють цифрові двійники для міст і BIM-проєкти для інфраструктурних проєктів, підкреслюючи важливість відкритих стандартів для міжнародної роботи, особливо в Естонії та Фінляндії. Система компанії забезпечує прозорість, швидкість та зручність і може бути використана в урядових процесах.

45r34t43

Вадим Парницький, BIM-менеджер, UDP, акцентував увагу на ролі 2D- та 3D-моделювання в BIM, зазначивши, що 2D-креслення важливі для розуміння розташування об’єктів, а 3D-моделювання дає краще уявлення про їх вигляд. Він наголосив на значенні версійності файлів та федеративних моделей для точності даних. 4D-моделювання, яке передбачає календарне планування, допомагає розуміти процес будівництва, а лазерне сканування забезпечує відповідність конструкцій проєкту. Пан Вадим розповів про важливість стандартів даних та використання EIR і BEP для зрозумілості проєктів учасниками. Він висловив надію на створення єдиної системи найменування на державному рівні, щоб уникнути «власного велосипеда» в

43r3443r

 кожному проєкті. Підсумовуючи, Вадим Парницький заявив: «З кожним новим рівнем цінність

 інформації та її обсяг геометрично зростають. Через це я не впевнений, що можна помістити всю цю інформацію у 2D-формат. Ми точно повинні використовувати BIM і продовжувати розвиватися».

Захід завершив Андре Поддубни, директор з розвитку The WALL Ukraine, член UA BIM Сommunity, озвучивши пропозиції The WALL Ukraine щодо реалізації проєкту впровадження BIM-експертизи та цифрових дозволів в Україні і підсумувавши обговорені теми.

Сподіваємося, що ці обговорення та ідеї будуть впроваджені в практику найближчим часом, і з нетерпінням чекаємо наступного форуму. Prof Build буде інформувати вас про останні новини та оновлення, про майбутні BIM-Форуми. Дякуємо всім учасникам за їх внесок і допомогу в реалізації цього успішного заходу.

408758906 778417407632358 2269891713697865915 n

Ще нове на сайті: