Фотографувати телефоном, писати фотоапаратом, дзвонити smart-годинником – ці, здавалося б, дивні дії вже стали звичними завдяки смартфонам. А будівельники закликають звикати до «опалювання утепленням» і «охолоджування опаленням». Це стало можливим завдяки запатентованій системі Ecocolt™, яка вже впроваджена у багатьох приватних будинках. Ця технологія поєднує опалення з рекордно низьким споживанням енергоресурсів; економне охолодження без потреби в установці додаткового обладнання; безпечне утеплення, яке не призводить до появи плісняви і захищає будівлі від втрат теплової енергії. Встановлення цієї мультифункціональної системи ‒ доступний і демократичний спосіб здолати «вічну мерзлоту» у власному помешканні і, як запевняє автор інноваційної технології, наш співвітчизник Анатолій Мачулко, значно зменшити навантаження на сімейний бюджет.
«Відомо, що одним із найважливіших критеріїв у сучасному світі є енергоефективність, тобто співвідношення отриманого результату до кількості витрачених енергоресурсів і коштів. За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, наразі близько 85% житлових будівель у нашій державі є енерговитратними та потребують термомодернізації/енергосанації», ‒ зазначив автор технології Анатолій Мачулко. Дуже важливо, що ця технологія розрахована у тому числі на житловий фонд, який залишився нам у спадок від Радянського Союзу, підходить для житлових приватних і багатоквартирних будинків, адміністративних та промислових споруд.
Ковдра для стін
«Обгорнувши зовні холодну кам’яну чи бетонну будівлю низькотемпературною оболонкою та утеплювачем, вдається обігрівати її так званим низькотемпературним теплом (18‒25°)», ‒ розповів Анатолій Мачулко. Ecocolt™ монтується виключно зовні будівлі і певною мірою нагадує систему «тепла підлога». На зовнішній поверхні стіни встановлюється теплообмінний контур, де циркулює низькотемпературний теплоносій (найчастіше – звичайна вода), та фасадний утеплювач. Подача теплового потоку до теплообмінних контурів забезпечується різними системами опалення ‒ від централізованих мереж теплопостачання, газових котлів, теплових насосів, інших нагрівальних елементів та альтернативних джерел (сонячні колектори та ін.). У режимі опалення система Ecocolt™ створює захисну теплову оболонку, яка не дає будівлі охолоджуватися, чим повністю змінює її теплову динаміку (стіни й елементи конструкції використовуються як термоакумулятор). Також Ecocolt™ контактною передачею надає теплову енергію в кількості, достатній для компенсації теплових втрат через вікна, двері, вентиляцію. Для порівняння: при опаленні конвективними системами в будівлях без термоізоляції цей показник сягає 60‒70%. Ecocolt™ може використовуватися не тільки як додаткова (резервна) технологія утеплення, а й як повноцінна заміна системі опалення. Припустимо, у старих будинках («хрущовках») зі зношеною системою внутрішнього опалення її заміна не потрібна; встановлення лише Ecocolt™ забезпечить обігрів та зниження фінансових витрат у 5‒6 разів. Температура всередині приміщення залишатиметься на заданому мешканцями будинку рівні.
Зігріває, захищає, охолоджує
Проте обігрів приміщення – лише одна із численних корисних функцій системи Ecocolt™. Також вона може врятувати від літньої спеки, оскільки здатна працювати в різних режимах: опалення (зима); захист від промерзання будівлі (зима); охолодження будівлі (літо). Вони відрізняються температурою теплоносія в теплообмінному контурі. Під час опалення (основний період) цей показник у межах +18...+22 °C, при сильних морозах (температура -15 °C і нижче) зростає до +25°C; якщо потрібно терміново прогріти будівлю після понаднормових теплових втрат через довготривалі відключення або швидкі зміни погоди, передбачено підвищення температури теплоносія до 35 °С; захист від промерзання (дачні будинки, туристичні об’єкти, які рідко використовуються) можливий у діапазоні +3...+8 °С; охолодження – +14...+16 °С.
Зменшує і втрати, і витрати
Вартість встановлення Ecocolt™ обчислюється при проектуванні будівлі на основі її теплотехнічних параметрів і варіює залежно від форми будинку, матеріалів стін і кількості втрат, які потрібно компенсувати. Наприклад, для цегляного будинку зі стандартними вікнами ціна є значно нижчою порівняно зі спорудою з газобетону з панорамними вікнами. Середня вартість системи активного опалення з утепленням з мінеральної вати – 55 доларів за 1 м2. Термін окупності становить від 4 до 8 років. «Бонус» для новобудов – відсутність потреби у проведенні високовартісних комунікацій та підключенні до газу, що дає змогу економити вже на етапі будівництва.
На розмір економії коштів впливає те, яке джерело енергії використовується. Ecocolt™ + традиційні джерела тепла = зменшення витрат у 4–6 разів. Якщо система застосовується сумісно із сонячними колекторами, до 70–80% опалювального сезону опалення є безкоштовним. Особливо ефективною система активного утеплення є при підключенні до теплових насосів, дозволяючи останнім працювати з безпрецедентно високим коефіцієнтом теплового перетворення (1 кВт‧год витраченої електроенергії = 7–12 кВт•год отриманої теплової енергії). Споживання енергії для опалення будівель у таких випадках може знижуватися до 5‒40 кВт•год/м2 на рік. При цьому в режимі охолодження (у разі підключення до ґрунтових теплообмінників) енергія витрачається лише на циркуляцію теплоносія. Завдяки набутій будівлями з активним утепленням тепловій інерційності опалення можна вмикати тільки в денний (сонячні колектори) або лише в нічний час (теплові насоси; орієнтовна розрахункова вартість для споживача за нічними тарифами електроенергії ‒ 2‒8 копійок за 1 кВт ‧год теплової енергії). «Якщо порівняти дев’ятиповерховий будинок із встановленою системою активного утеплення зі звичайним, то за 10 років вдасться заощадити близько 50 млн грн на оплаті опалення. Рахунки за комунальні платежі зменшуються щонайменше у 4 рази», ‒ наголосив Анатолій Мачулко.
Зброя проти плісняви На думку Анатолія Мачулка, звичайні системи утеплення (їх можна назвати пасивними порівняно з Ecocolt™) – краще, ніж нічого. Проте утеплення, що візуально знайоме нам як строкаті клаптики на фасадах, має низку суттєвих недоліків. Таке вибіркове утеплення – короткий шлях до руйнування будівлі, адже будинок має бути утеплений повністю (у граничних зонах перепаду температур виникають морозні тріщини). Доцільніше замовити утеплювач меншої товщини на всю поверхню будівлі, аніж точково «якісно» утеплити окремі квартири.
Система Ecocolt™ передбачає щільне встановлення утеплювача (без вентиляційного проміжку) і використання низькотемпературного тепла, що виключає дифузію вологи, появу точки роси, а згодом ‒ і плісняви.
Як матеріал для термоізоляції в системі Ecocolt™ рекомендується фасадна мінеральна вата товщиною 150 мм зі щільністю 135‒160 кг/м3. Вона нейтральна за хімічними властивостями, негорюча, довговічна. Фасад, утеплений мінеральною ватою, може експлуатуватися 50‒100 років без потреби в ремонтних роботах, якщо зовнішнє декоративне захисне покриття відповідає цьому терміну служби. До речі, із системою Ecocolt™ сумісні різні варіанти фасадного оздоблення та фасадних систем, як-от покриття звичайною штукатуркою, монтаж HPL-панелей, кварцевого каменю та ін. Крім того, виконати внутрішнє утеплення неможливо без втручання в простір приміщення. Доводиться переміщати меблі, демонтувати навісні конструкції, змінювати розташування розеток тощо. При внутрішньому монтажі зберігається більш високий ризик пошкодження (навіть коли потрібно просто розмістити картину чи зафіксувати годинник), осідання фундаментів, тріщин і т. д. Тож для мешканців «панельок» чи «хрущовок» Ecocolt™ ‒ простий і безпечний спосіб лише за кілька тижнів модернізувати своє енерговитратне житло без потреби у перерві його цільового функціонування.
Схематичний розріз конструкції Ecocolt