Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

СЕКТОР СОНЯЧНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ: ПОТОЧНИЙ СТАН ТА НОВІ ВИКЛИКИ

344343r3r4r4Сонячна енергетика є відносно новою галуззю електроенергетичного сектору України, але вона має досить високі шанси на активний розвиток. Адже, за оцінками фахівців, понад 80% території України є придатними для розвитку системи СЕС.Про поточний стан української сонячної енергетики, ключові виклики та ризики, а також про перспективи галузі розповіли учасники ринку.

Загальний стан та перспективи
Без стабільної роботи енергетики неможливе ефективне функціонування економіки. До початку повномасштабної агресії українська енергетична галузь була однією з найбільших у Європі. Встановлена потужність електростанцій, що входять до об’єднаної енергосистеми України, у лютому 2022 року становила приблизно 37 ГВт. У якому стані нині перебуває сонячна енергетика в Україні, чи є зараз перспективи для «зеленої» енергетики, як можливо вийти з кризи та як цьому може сприяти Асоціація сонячної енергетики? На ці та інші питання відповів Владислав Соколовський, голова правління Асоціації сонячної енергетики України:23rewv4t5v
— Починаючи з 24 лютого 2022 року об’єкти української енергетики перебувають під постійними нападами російських військових. Енергосистема витримала сотні таких атак і навіть пережила перший у своїй історії блекаут. Загалом пошкоджено більше половини енергетичної інфраструктури України. За спільною оцінкою Програми розвитку ООН (ПРООН) і Світового банку, збитки, нанесені енергетичній інфраструктурі України, у минулому році вже перевищували $10 млрд. Станом на квітень 2024 року ситуація значно погіршилася. Сонячна енергетика є частиною об’єднаної енергосистеми України, тому поточну ситуацію необхідно розглядати комплексно.
Не менше 13% промислових сонячних електростанцій зазнали руйнувань або пошкоджень. Також більше 950МВт встановленої потужності СЕС опинилися на окупованих територіях. Це 62 промислові сонячні електростанції, не рахуючи малі, до 30 кВт домашні СЕС. На вільній території України розташовані близько 5900 МВт промислових СЕС та понад 1200 МВт домашніх малих СЕС, які також зазнають суттєвих втрат унаслідок бойових дій.
На початок 2022 року було приблизно 45 тис. просьюмерів. Ідея просьюмерської енергетики полягає в тому, щоб кожне домогосподарство виробляло власну енергію, тим самим стаючи незалежним від постачання електроенергії. Водночас надлишки, вироблені просьюмерами, повертаються в мережу, щоб у момент підвищеного попиту споживачі могли використати електроенергію. Наразі, за оцінками нашої Асоціації, кількість просьюмерів збільшилася орієнтовно на 9 тис. і перевищила 54 тис.
Протягом 2022 року було введено 220 мВт потужності сонячних електростанцій, з яких 22 об’єкти до 1 мВт та 206 мВт СЕС домогосподарств. У 2023 році, за неповними даними, побудовано 115 мВт СЕС. Минулого року багато нових СЕС забезпечувалися системами акумуляції енергії (energy storage). Однак оцінити загальну та відповідну ємність energy storage, встановленої на конкретній СЕС, наразі важко.
Серйозною проблемою для всієї енергетики України стало накопичення дебіторської заборгованості на ринку електричної енергії. На сектор сонячної енергетики серйозно впливає заборгованість державного підприємства «Гарантований покупець» перед промисловими виробниками відновлюваної енергії за «зеленим» тарифом. Це зумовлено воєнними діями, застосуванням не ринкових механізмів для формування ціни на електроенергію для населення, зниженням платоспроможності споживачів і затримками у розрахунках. Рівень оплати державного підприємства за 2022 рік становив 55,5% від передбаченого українським законодавством. У 2023 році обсяг розрахунків збільшився до 77,3%.

завантаження

 

На кінець вересня 2023 року загальний борг компанії «Гарантований покупець» перед виробниками відновлюваної енергетики перевищував 35 млрд грн. Однак на початку цього року ситуація покращилася, і борги зменшилися до рівня 23 млрд грн. Ускладнює можливість розвитку непростий, формалізований порядок приєднання до електромереж та збільшення потужності енергоустановок. Також проблеми посилюються наявними пошкодженнями обладнання, спричиненими воєнними діями. Це, у свою чергу, зменшує обсяги виробництва електроенергії СЕС та призводить до зростання заборгованості перед вітчизняними й іноземними інвесторами, які вклали кошти у розвиток відновлюваної енергетики (ВДЕ).
34t4g3tft«Енергетична стратегія України» передбачає до 2050 року встановлення 94 ГВт сонячних електростанцій. Інститут відновлюваної енергетики Національної академії наук України оцінює загальний потенціал потужності всіх джерел відновлюваних джерел енергії в Україні у розмірі приблизно 874 ГВт.
Найближчі цілі:
● Розвиток розподіленої генерації на основі у тому числі «зеленої» генерації. Це має забезпечити стійкість, надійність та, в перспективі, екологічність енергетики України.
● Повна інтеграція української енергетики в енергосистему ЄС.
● Впровадження гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Це потужний інструмент для розвитку «зеленої» енергетики та економіки України загалом. Вкрай важливим є визнання українських гарантій походження в країнах ЄС. У разі остаточного впровадження цього механізму продукція, вироблена в Україні та експортована до ЄС, не буде додатково оподатковуватися «карбованим» податком на території Євросоюзу.
Досягненню поставлених цілей допоможуть:
● Повний перехід на ринкові механізми формування цін на електроенергію на всіх сегментах ринку.
● Синхронізація українського законодавства у галузі енергетики з відповідними нормативними актами ЄС.
● Впровадження державним Регулятором (НКРЕКП) більш дієвих стимулів для операторів системи розподілу (колишніх Обленерго) з метою зацікавлення останніх збільшувати можливості для приєднання сонячних електростанцій до електромереж.
● Зменшення монополізму операторів системи розподілу.
● Звільнення окупованих територій. Впровадження механізму фінансової компенсації за нанесені збитки та страхування сонячних електростанцій від пошкодження під час воєнних дій.

Асоціація сонячної енергетики України (АСЕУ) постійно стежить за поточною ситуацією в енергетичній галузі та залучена до більшості важливих процесів у секторі відновлюваної енергетики. Спілка — найбільша неприбуткова громадська організація учасників сонячного ринку в Україні. Ми представляємо інтереси промислових сонячних станцій; українських та іноземних інвесторів; компаній, які здійснюють проєктування, будівництво й обслуговування СЕС; виробників та імпортерів обладнання для сонячних станцій та власників домашніх СЕС. Спільнота АСЕУ налічує понад 7 тис. осіб.
Наша громадська організація реагує на складні виклики, насамперед спричинені воєнними діями. Йдеться про юридичну та експертну допомогу пошкодженим СЕС, розроблення подальшої програми дій задля «лікування хвороб» галузі, підготовку умов для сталого розвитку. Спілка не може залишити своїх учасників без підтримки.
Сонячна енергетика, як і вся країна, перебуває під значним тиском через воєнну агресію. Однак завдяки внутрішнім резервам, євроінтеграційним процесам та міжнародній підтримці українська сонячна енергетика зможе розкрити весь наявний потенціал. Енергосистема України витримує потрясіння війни і має стати «антикрихкою».

Оцінка від гравців ринку
Попри шалені збитки, пошкоджені об’єкти генерації і відтік кадрів у галузі, більшість українських компаній намагаються зробити все можливе для відновлення роботи свого бізнесу, збереження робочих місць та своєчасної сплати податків. У доповнення до оцінки галузевої асоціації ми опитали гравців ринку, щоб краще зрозуміти реальний стан галузі та дізнатися їхні думки щодо перспектив.
5v4t5vt54vt4

Віктор Кондратюк, компанія «Екотехнік Україна»:
— Незважаючи на активні воєнні дії в Україні, сонячна енергетика активно розвивається. Основні напрями розвитку — це сонячні станції для власних потреб на підприємствах, у торгових центрах, школах, лікарнях. Зокрема, дуже багато сонячних станцій встановлюється в торгових мережах та на АЗС, де основне споживання припадає на світлий період доби.
Встановлення сонячних станцій дає змогу економити кошти на електроенергії. Середня окупність проєктів — близько 3 років, а в подальшому підприємство користується власною електроенергією і стає менш залежним від постачальників електроенергії. Крім того, встановлення автономних систем дає змогу працювати у разі аварійних відключень електроенергії.
Одним з основних ризиків, які гальмують розвиток сонячної енергетики, є наш «неадекватний сусід», який розпочав війну. Багато підприємств готові ставити сонячні станції, але не можуть цього зробити через ризики втрат у результаті ракетних обстрілів чи атак дронів. У південних та східних областях, які наближені до лінії розмежування, розвиток сонячної енергетики фактично зупинився. Та і в центральних регіонах є ризики знищення та пошкодження обладнання. З цієї ж причини іноземні інвестори не готові вкладати кошти в сектор сонячної енергетики України, що також гальмує її розвиток.
На мою думку, на цьому етапі, доки триває війна, сонячна енергетика буде більше розвиватися в західних та центральних областях України, де ризики значно нижчі. Але після перемоги України сонячна енергетика буде активно розвиватися по всій країні. Я вважаю, що під час відбудови України в кожному проєкті будуть закладатися енергоощадні технології та сонячні електростанції. Будуть встановлюватися автономні сонячні системи, які дадуть змогу підприємствам та організаціям бути енергонезалежними. Перспективним напрямом розвитку є встановлення сонячних станцій на дахах шкіл, лікарень та інших закладів бюджетної сфери.
Україна має можливість стати лідером у Європі з використання альтернативних джерел електроенергії.

rvt5vt54tvt45Ірена Брик, компанія ISO Company:
— За прогнозами європейських експертів, сонячна енергетика у Європі у 2024 році вперше буде лідером за приростом вироблення електроенергії в усьому енергетичному секторі. Чи може похизуватися такими показниками Україна? Поки що ні. У нас, у принципі, з енергетикою ситуація мегаскладна, і ми всі це бачимо і розуміємо. Щоб зрозуміти, як охарактеризувати загальний стан сонячної енергетики в Україні, потрібно домовитися спочатку про те, від чого ми відштовхуємося і з чим порівнюємо показники.
З огляду на те, що у нас — неоголошена війна, я вважаю, що із сонячною енергетикою все набагато краще, ніж могло б бути в цій ситуації: «зелена» енергетика точно розвивається динамічно.
Забери в людини електроенергію, і вона автоматично стане первісною — з цим важко посперечатися чи щось додати. Саме блекаути й енергетична нестабільність мотивують українців шукати альтернативні способи жити більш-менш комфортно, і сонечко тут є одним із перших помічників — сонячні електростанції продемонстрували свою ефективність і створили важливий енергетичний баланс у загальній енергосистемі в ці важкі часи.
Україна взяла курс на ЄС і автоматично наближає законодавство в цілому і альтернативки зокрема до його норм. Нарешті, хоч і не скрізь, та все ж таки з’явився наразі працюючий закон про нетбілінг — механізм, на який давно чекав бізнес, що добряче потерпає від тарифів на електроенергію. Саме СЕС є ідеальним помічником і пігулкою в цій ситуації для підприємств, адже окупність сонячних систем знизилася втричі — від 6-8 років до 1,5-2,5 року. Передбачені законом зміни дозволять домоволодінням та підприємствам розпоряджатися електроенергією, яку вони виробляють.
«Сонце» сьогодні активно кредитують банки, є безліч грантових програм від різних фондів і фундацій, активно впроваджують сонячну альтернативку на об’єктах критичної інфраструктури — в лікарнях, амбулаторіях тощо. Уже є перший учасник ринку з ліцензією на зберігання енергії, і це лише старт в історії Storage Systeм, яка так необхідна нині Україні. Попереду багато важливих проєктів — наприклад, ПрАТ «Укргідроенерго» запланувало встановлення систем накопичення обсягом 212 МВт та сонячних станцій потужністю 63,9 МВт як додаткового джерела для забезпечення потреб ГЕС.
Станом на сьогодні встановлена потужність відновлюваних джерел в країні перевищила позначку в 10 ГВт, і лише СЕС за останній рік встановлено на близько 500 МВт енергетичних потужностей.
Ми живемо в країні, яку щодня атакують ворожі ракети, цілячись саме в енергетичний сектор найбільше. Тож ризик номер один оголошувати, думаю, немає сенсу. Якщо дивитися на нинішню ситуацію загалом і глобально, то не лише Україна розвивається стрімко в цій ніші. Наразі сонячна енергетика — це глобальний тренд, і інтерес та апетити до «сонця» зростають щодня дедалі більше. Ми часто можемо спостерігати дефіцит обладнання, яке досить важко сьогодні потрапляє в Україну, а виробництва свого ще довго не буде. До того ж основним лідером-виробником обладнання для СЕС є Китай, і частина топових китайських компаній підпадає під санкції, що звужує можливості отримати потрібні продукти в принципі.
Та і з законодавством України ще не все ок — воно тільки починає свій шлях до адаптації до міжнародних стандартів, і трансформація ринку «зеленої» енергетики ще попереду.
Насправді у нас суттєво змінилися і продукт, і клієнт порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення. Тож, я вважаю, що якщо ми не братимемо до уваги тих ситуацій, де було багато втрат у «сонці», сьогодні із сонячною енергетикою у нас усе відносно добре, і перспективи бути однією з «найзеленіших» держав Європи — дуже реальні. Попереду цікаві й буремні часи водночас — це безсумнівно.

354vt54t4vr

 

Олексій Колесніков, компанія IQ Solar:
— Сонячна енергетика в Україні пережила значний ріст в останні роки. Країна має великий потенціал у цьому секторі завдяки сприятливим кліматичним умовам та відносно низьким витратам на встановлення сонячних електростанцій. Реалізація різних програм підтримки відновлюваної енергетики також стимулювала розвиток цієї галузі.
На сьогодні одним із головних викликів є нестабільність законодавства та регуляторних умов, що може зумовлювати невизначеність для інвесторів. Також зміни ціни на енергію та нестабільність в енергетичній політиці можуть вплинути на прибутковість сонячних проєктів. Важливими факторами є інфраструктурні обмеження, зокрема технічні, а також недостатній розвиток мережі.
Щодо перспектив сонячної енергетики в Україні, то вони великі. За наявності правильних стратегій розвитку, підтримки з боку держави та технологічного просування сектор сонячної енергетики може стати важливим компонентом енергетичної системи України, сприяючи її економічному зростанню та стабільності.

45t45b45y

 

Роман Кузнєвий, компанія Suncloud:
— На жаль, Україна переживає дуже складні часи. Це стосується не лише енергетики, а й усіх інших сфер. Унаслідок повномасштабного вторгнення збільшився обсяг насамперед сонячної енергетики. Вдалося зробити домашні електростанції більш доступними та більш простими в користуванні по всій Україні. Тепер сонячна електростанція — це не просто «пасивний» дохід від «зеленого» тарифу, а передусім система безперебійного живлення. Сонячна енергетика невпинно збільшує свої обсяги, з кожним роком стає все більше приватних та юридичних осіб, які «користуються» сонцем задля комфорту й економії.

Підпис під даними
Джерело: ДП «Гарантований покупець»

Ще нове на сайті: