Наші контакти: +38 044 361 92 79 |  +38 067 912 89 29 |    

“Безпека укриттів: міжнародний досвід та українські реалії”

IMG 0984У Львові відбулась конференція, яка об’єднала архітекторів, будівельників, конструкторів, науковців, а також усіх небайдужих.  Метою заходу було знайти новітні практики та опрацювати  кращі сучасні  рішення для  безпеки укриттів.

  Серед питань, які обговорювали: ДБН В.2.2-5:2023 “Захисні споруди цивільного захисту”, доступність укриттів та час підльоту під час ракетної атаки, довгострокове використання укриттів, їхні подвійні функції, проєктування укриттів в історичних будівлях, пам’ятках та при їхній реставрації, проєктування укриттів у м. Львові, а також міжнародний досвід проєктування укриттів (в Ізраїлі, Сінгапурі та США).

 

Безпека - передумова для розвитку економіки, повернення людей, збереження життів. Досвід попередніх воєн не враховує всі виклики, які є перед розвинутим суспільством, змінилося і ставлення до потреб людей та головне розвиток воєнних технологій, якими користується наш ворог.  Особливо цинічне порушення ворогом   всіх законів війни, де цілями стають школи, лікарні, житло вимагає краще опрацьовувати норми безпеки на території України.

 

Укриття та вимоги до будівництва безпечних укриттів - це новий етап розвитку умов безпеки для України та власне новий досвід  для інших країн. Попри нові виклики, є базові поведінкові практики, які залишатимуться незмінними: доступність, ергономіка, автономність, економіка управління та людино орієнтованість.  Як врахувати всі можливі сценарії облаштування безпеки у різних умовах життя людей  та якими напрацюваннями готові ділитися країни з досвідом сучасних воєн та системного підходу до безпеки житла, щоб Україна могла відбудовувати краще, безпечніше та стійкіше, обговорювали та пропонували на конференції “Безпека укриттів: міжнародний досвід та українські реалії».

Львів -  місто, де поєднання традицій, прагнення для розвитку згідно міжнародних стандартів та активна  громадська думка дають результати, які можна наслідувати іншим містам, ще перед початком повномасштабної були розроблені рекомендації на основі ізраїльського досвіду захисних кімнат для проектування новобудов, а з 2022 працює програма відновлення міських захисних споруд цивільного захисту. Антон Коломєйцев, головний архітектор міста Львова виступив з презентацією про позитивну динаміку використання укриттів в підземних поверхах, паркінгах новобудов з забезпеченням необхідних умов для довгого перебування, таких як опалення та відокремлення від решти машин, щодо лікарень -  розташування операційних блоків лікарень в підземних поверхах як стратегічне рішення  а не ситуативне  та посилення інших заходів безпеки, як розташування пожежних гідрантів наземних, збирання дощової води для гасіння пожеж, забезпечення контролю за безпекою через камери спостереження. Антон продемонстрував ряд рішень не тільки з боку архітектури та урбаністики а  й комплексне бачення безпеки жителів міста як системи заходів, де враховуються суміжні міські служби і людина є в центрі уваги. 

Про стан укриттів у області розповіла головна архітекторка Львівщини, Олена Василько (Olena  Vasylko), а саме  про інженерно-технічні заходи цивільного захисту в розробленій містобудівній документації, фонд захисних споруд Львівщини, основні виклики при проектуванні укриттів, зокрема про їхню доступність для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

💬“Безпека населення стане одним із ключових факторів при плануванні нового будівництва на наступні декілька десятиліть. Тому, проектуючи укриття, потрібно враховувати наші реалії й аналізувати світові практики, аби знаходити і втілювати найоптимальніші безпекові рішення. Добре, коли приміщення у постійній експлуатації, з різним щоденним функціональним навантаженням, які легко трансформуються у надійні укриття та мають захисні властивості сховищ. Найважливіше, пам’ятати, що будуємо для людей, з думкою про людей, їхню безпеку та комфорт”, — підсумовує Олена Василько. 

Сергій Распутний, CEO групи компаній Caspian Service Ukraine, закликав уважно поставитися до ризиків, які несе в собі ДБН В.2.2-5:23, як такого, що має багато спільного зі спадком часів холодної війни Радянський ВСН - ДБН В.2.2-5:97 та звернув увагу на розосередження, як більш безпечний спосіб для швидкого реагування, більш швидкий для людини, яка має орієнтуватися та для будівництва таких рішень, щоб якомога якісно і швидко задовольнити потреби в державі великої кількості укриттів.

Свого часу цивільна оборона була структурним підрозділом Міністерства Оборони і цьому є серйозне підґрунтя. Оборона, навіть якщо вона цивільна не перестає бути обороною  і повинна бути одною зі складових системи для ефективного застосування і скоординованого використання. Абсолютно всі наші нормативні документи, закони та підзаконні акти не враховували можливість бойових дій. Це і основний закон у проектуванні і будівництві Закон України 3038-VI Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.2011, і Кодекс цивільного захисту, і ДБН В.2.2-5:97. 

Постає питання, які ж висновки треба зробити після двох років повномасштабної війни з застосуванням самих сучасних військових технологій і чи є міжнародний досвід з якого можна щось запозичити.

Основний висновок яким зараз керуються військові та більшість цивільного населення це розосередження”,  - зазначив Сергій Распутний.

Тетяна Жидкова доцент НАУ, канд.техн.наук,  співавторка ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту» розповіла про роботу фахівців щодо створення ДБН В.2.2-5:23. 

Зазвичай зміни до державних будівельних норм з’являються приблизно раз на 10 років, після узагальнення невідповідності попередньої редакції й на базі накопичення досвіду.

Досвіду такої війни, яка руйнує міста України не знає жодна країна світу. Проте, в склад  робочої групи з розробки ДБН В.2.2-5:2023 Захисні споруди цивільного захисту були залучені найкращі фахівці будівельної галузі й науковці України, які на базі лише теоретичних досліджень відпрацювали основні розділи цих норм. Звичайно цей документ не бездоганний, але він містить рекомендації щодо захисту населення відповідно до потреб воєнного часу.

 У доповіді Тетяна Жидкова проаналізувала принципи й методи організації захисту населення в різних країнах світу,   навела приклади й пояснила, що означає поняття «роза війни» й чому досвід Сінгапуру нам підходить більше, ніж досвід Ізраїлю, пояснила чому важливим є  основний принцип організації захисту дітей в школах США - «Seconds To Safety», запропонувала основний принцип, який має бути покладено в основу забезпечення захисту населення України -  швидкий доступ до укриття в будь-якій час у будь-якій частині міста. 

Висновки та рекомендації, які надала пані Тетяна, крім показового досвіду таких країн як Ізраїль, Сінгапур, США, такі: 

  • необхідно провести інвентаризацію наявних підземних поверхів будинків і підземного простору міст України та пристосувати їх під захисні споруди.  

  • в новому будівництві необхідно змінити традиційну об'ємно-планувальну структуру житлових і громадських будинків зі створенням захищеного простору постійного використання в безпосередній близькості від місця перебування людини – в квартирах на поверхах на сходах, в офісах і закладах освіти, в лікарнях, в громадському просторі.

 

Катерина Поліщук, Олександр Кагал, співзасновники БФ Гуртум поділилися практикою облаштування укриттів з позитивним  дизайном, тематиками комфортними та цікавими для уяви та настрою дітей, щоб перебування було психологічно легшим.

“Мета наших реалізованих проєктів укриттів для шкіл та садочків у київській області, є повернути містян до нормального плину життя. Створити місце в якому діти можуть навчатися, з безпечним укриттям на період повітряних тривог, а їхні батьки можуть у цей час ходити на роботу. До того ж ми приділяємо велику увагу дизайну наших проєктів. Необхідність сидіти у жахливих умовах підвалів, стандартних укриттів, створених лише відповідно до норм - додатковий стрес для дітей, особливо деокупованих територій, дуже важливо створити асоціацію не лише безпеки, а й казкового простору в укритті. Намагаємось показати приклад, що можна докласти ще зовсім трошки зусиль, і створювати гарні, продумані простори, де дітям буде цікаво знаходитись. Ми віримо, що наші проєкти покажуть і вимушеним переселенцям в Україні та за її межами, що наша Україна відновлюється, створюються нові безпечні та красиві простори. І це врешті решт спонукатиме багатьох до повернення додому”, - кажуть волонтери та співзасновники БФ Гуртум.

Архітектор, реставратор, власник компанії Savytskyy Design, Марко Савицький,

поділився досвідом відвідування  укриттів в різних регіонах країни і зауважив про важливість про системного підходу для облаштування безпекових заходів, де людина та її фізичне та ментальне здоров'я - беззаперечна цінність.

Про практику забезпечення безпеки в сфері HORECA розповів Андрій Ігнатюк, архітектор, власник Проектно-архітектурної компанії 5Ф. Він поділився практикою подвійного використання укриття в готелі та зауважив, що мала кількість людей спускається під час тривоги в це п'ятизіркове укриття, яке облаштоване з усіма зручностями та умовами.

Крім виступів експертів з проектування, було надано слово партнерам події, адже кожен проект це комплексне рішення та потребує новітніх сертифікованих матеріалів та сервісів, які відповідають нормам екологічності та якості. Не секрет, що багато рішень, які використовує міжнародна будівельна спільнота, не були широко представлені з різних причин на території України, та принцип “відбудовуємо краще, екологічніше, якісніше” потребує саме високотехнологічних рішень та матеріалів методик, вивчення матеріалів це одна із ознак постійного розвитку професіоналів.

 

Златан Тупекович, менеджер бренду ISOBELL розповів про  методи захисту поверхонь від утворення цвілі та конденсату за допомогою «променевої» ізоляційної потужності, тому в закритих приміщеннях з будь-яким вимкненим опаленням тепло, що виділяється людським тілом, може використовуватися для обігріву самого простору. розповіли про термо геометричне сполучення та підвищення середньої температури стіни завдяки характеристикам ISOBELL.

  

Компанія «Ваш інтер'єр» представила матеріали, які можуть стати оздобленням стін та інтер'єрів укриттів різного призначення, екологічні безпечні та такі, що створюють позитивний настрій  для людей що перебувають у укритті

Сергій Богдан, керівник об'єктного відділу ТОВ «Мапеі Україна»

поділився досвідом застосування сучасних системних рішень від ТМ MAPEI при будівництві нових та ремонту існуючих захисних споруд.

Мірничий, геодезично-геологічна група представила сучасні технологічні рішення  інженерної геології, аерофотозйомки, та послуг лазерного 3D сканування, такий метод пришвидшує виконання робіт в десятки разів, що дає перевагу на реалізацію безпековим рішенням

Організатори події журнал PRIMA INTERIOR, за підтримки НСАУ, Ірина Прима, видавець та Головна редакторка журналу PRIMA INTERIOR, Ольга Терефєєва – керівник проєктів НСАУ

Модератор: Ольга Терефеева, керівник проєктів НСАУ

 

Медіа партнери: Prima Interior, Pragmatika, ProfiBuild, Property Times, HIS.

Ще нове на сайті: