Прагнення людини зробити життя простішим та адаптувати природу до своїх потреб відобразилося на сучасному будівництві. Щороку асортимент будматеріалів поповнюють яскраві етикетки новітніх універсальних засобів. Однак трапляються рішення, які мають зворотний ефект та призводять до невтішних наслідків. Наприклад, за впровадження клеїв на основі формальдегіду людство поплатилося хронічними головними болями, алергіями та підвищеним ризиком онкозахворювань.
Синдром хворих будівель
За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 30% будівель світу становлять загрозу для людей, які перебувають всередині. Так званий «синдром хворої будівлі» характеризується головними болями й запамороченнями; запаленням слизових оболонок і нежитем; астматичними нападами чи алергічними реакціями; нудотою, свербежем або хронічною перевтомою. Причиною є дія емісії токсичних речовин від будівельних матеріалів, плісняви та інших ознак «нездорової» кімнати.
Геополімерні інновації
У середині ХХ століття були винайдені геополімери – монолітний будівельний матеріал на основі мінералів геологічного походження з надзвичайно високими показниками міцності та стійкості до дії морозу, високих температур і випарів.
Під час виробництва геополімерних засобів застосовується дрібнодисперсна нанотехнологія, що імітує природний процес утворення матеріалів земної кори. За даними польського дослідницького центру, таке виробництво є енергоефективним та має знижені показники викидів вуглекислого газу порівняно з процесом виготовлення традиційного цементу.
Продукти є безпечними під час нанесення, полімеризації та експлуатації. Відпрацьований геополімерний матеріал та невикористаний розчин може застосовуватися як екологічно безпечна вторинна сировина (щебінь).
Близько десяти дослідницьких груп нині працюють над розвитком властивостей геополімерів. Нині наймасштабнішим проектом є аеропорт Brisbane West Wellcamp Airport в Австралії, повністю виконаний з геополімерних бетонів. Геоматеріал характеризується надзвичайною витривалістю та екологічною безпекою, що після затвердіння набуває ознак натурального каменю.
Варто зауважити, що наші співвітчизники також активно експериментують з модифікаціями формули геополімерів, зокрема ТОВ «ГеоФіП» (www.geofip.com.ua).
Шлях до безпеки, вимощений геоматеріалами
За свідченнями експертів галузі, мінеральна основа геополімерів гарантує абсолютну безпеку для здоров’я робітників при нанесенні та користувачів під час експлуатації.
Такі засоби:
• НЕ мають запаху;
• НЕ викликають алергічні реакції;
• НЕ виділяють токсичні речовини в повітря до і після затвердіння.
Геополімери є негорючими або слабкогорючими матеріалами, здатними забезпечувати тривалий захист поверхні від займання. Основним складником геопродуктів є подібний до глини метакаолін, тому під дією вогню вони не руйнуються, а зміцнюються, як кераміка під час запікання.
Окрім цього, люди, що перебувають у будівлі, захищеній геополімерними покриттями, не постраждають від токсичних випарів у разі пожежі. Відомо, що гарячий отруйний дим, який утворюється при горінні легкозаймистих синтетичних матеріалів, призводить до летальних випадків частіше, ніж полум’я.
Чого очікувати в майбутньому?
Поява геополімерів на ринку готує будівельну галузь до нової революції. Сьогодні за допомогою геоматеріалів можна вирішити актуальні проблеми та подовжити експлуатаційний термін будівель.
Учені, що спеціалізуються на геополімерних матеріалах, говорять про близьку перспективу повного заміщення сучасних портландцементів, шпаклівок і навіть теплоізоляційних засобів, таких як поліуретанова піна або пінополістирольні плити.
А отже, геополімери відкривають нову еру будівельних матеріалів, рішуче налаштованих на подолання хвороб ХХ століття.
Ая Дрижирук-Сабельникова