Україна стала 77-м членом світового некомерційного руху популяризації робітничих спеціальностей WorldSkills International, заснованого в Іспанії. Під його егідою організовуються різні заходи: регіональні й національні змагання, континентальні першості, світовий чемпіонат робітничих професій. Із 30 листопада по 2 грудня у Києві проходив конкурс професійної майстерності WorldSkills Ukraine серед учнів закладів професійно-технічної освіти, кваліфікованих робітників і фахівців віком 18‒22 роки. Базами для проведення творчого змагання стало сім столичних закладів профосвіти. Зокрема, майданчиком для змагань за компетенцією «Зварювальні роботи» вже вдруге було обрано Міжрегіональне вище професійне училище автомобільного транспорту та будівельної механізації.
Змагання за компетенцією «Зварювальні роботи»: що, де, коли
У 2016 році під час дебютного WorldSkills Ukraine цей заклад, який неодноразово приймав чемпіонати міського, всеукраїнського і міжнародного рівнів, продемонстрував справді рекордні показники щодо оперативності підготовки. Лише за 1,5 місяця вдалося облаштувати конкурсні майданчики, розробити технологічні карти, визначити критерії оцінювання, забезпечити конкурсантів належним обладнанням і матеріалами…І неабияк, а відповідно до суворих міжнародних стандартів. Професійними зварниками провідних вітчизняних підприємств проводяться майстер-класи для педагогів закладу. Вони завжди у курсі модних тенденцій і максимально наближають навчальні програми до реальних потреб ринку.
Очікування виправдалися: завдяки вдалому поєднанню інтелектуальної та технічної складових «дубль-2» також виявився бездоганним. Тепер трансформація під час змагань аудиторій та класів у «цехи заводів» чи, приміром, «машинобудівні підприємства» ‒ закономірне явище, яке поступово стає для Міжрегіонального вищого професійного училища автомобільного транспорту та будмеханізації хорошою традицією.
Куратор конкурсу ‒ викладач спеціальних дисциплін, майстер виробничого навчання училища Рустам Кур’язов зазначив, що відчутну підтримку організаторам надали спонсори.
«Будівельна палата України забезпечила учасників додатковим інструментарієм (щітки, зубила, окуляри та ін.), компанії Fronius Ukraine та «Саміт» ‒ зварювальним обладнанням, «Метінвест» ‒ металом, підготовленим відповідно до технологічних карт. Представники Федерації металургів та Федерації роботодавців України, Одеського обласного товариства зварників України, Українського атестаційного центру зварників увійшли до складу журі», ‒ наголосив Рустам Кур’язов.
Цьогоріч звання кращих за компетенцією «Зварювальні роботи» виборювали 26 учасників. Конкурсантам необхідно було виконати 3 контрольних з’єднання пластин із вуглецевої конструкційної сталі товщиною 10 мм ручним дуговим зварюванням плавким електродом. Для цього застосовували сучасне обладнання та електроди діаметром 2,5 і 3,2 виробництва ESAB (Швеція).
Нововведенням стало завдання «Аргон» (аргонне зварювання), а заохоченням за перемогу в ньому ‒ поїздка до Чехії, де навесні відбудеться міжнародний конкурс «Золотий кубок Лінде».
Зварювання «вищої проби»
Варто зауважити, що під час підготовчого етапу та в рамках проведення конкурсу WorldSkills Ukraine використовувалося сертифіковане обладнання австрійської компанії Fronius, визнане провідними країнами. Такі технології запроваджені і на багатьох вітчизняних підприємствах – від перспективних представників середнього бізнесу до потужних «гігантів» (АНТК ім. Антонова, КДАЗ «Авіант», «Мотор Січ», металургійні підприємства та комбінати). Для аргонного зварювання застосовували обладнання Kemppi, надане ТОВ «Самміт». І це ще одне підтвердження високого рівня організації заходу.
«Мета проведення подібних конкурсів і нашої участі у них як спонсора – популяризувати зварювання. Нині в Україні катастрофічно не вистачає робітничих кадрів, спостерігається зниження їх кваліфікації та, відповідно, якості зварювальних робіт, гостро стоїть проблема відтоку фахівців за кордон. Наша компанія підтримувала й підтримує училища та інститути, які готують спеціалістів-зварників. І не лише в столиці, а й в західних, центральних областях на базі наших філіалів організовуються тренінги, конкурси, презентації новинок, зустрічі з експертами. Ми переконані, що можливість «протестувати» сучасні технології, які дозволяють з легкістю виконувати якісні шви, ‒ найкраща мотивація для спеціалістів до подальшої діяльності у сфері зварювання», ‒ зазначив директор компанії Fronius Ukraine Віктор Слюта.
«Золоті руки» вітчизняного зварювання
Попри чітку регламентацію часу на виконання конкурсних завдань (півтори години), з ними чудово впоралися усі майстри. Імена переможців WorldSkills Ukraine-2017 було оголошено 2 грудня під час урочистої церемонії нагородження, що відбулася у КНУБА.
Перше місце у компетенції «Зварювальні роботи» виборов учень Луцького ВПУ будівництва та архітектури Іван Войтович, друге місце посів Андрій Аксьонов, який представляв Кам’янське вище професійне училище (Дніпропетровська обл.), третє місце ‒ за Віталієм Кмітьом із Вищого професійного училища № 20 м. Львова.
Учні ДНЗ «Міжрегіональне вище професійне училище автомобільного транспорту та будівельної механізації» Юрій Гавриленко і Ярослав Омельченко посіли відповідно 6-те та 9-те місця.
За відгуками голови журі ‒ представника Асоціації зварників України, головного зварника Одеського припортового заводу Олександра Воробйова, цьогоріч рівень підготовки конкурсантів суттєво покращився: «Переможців можна сміливо рекомендувати до участі в міжнародних профільних конкурсах, які відкривають нові горизонти для фахівців-початківців. Ми вже маємо позитивний досвід співпраці у цій площині з вихованцями училища автомобільного транспорту та будівельної механізації і майстром Рустамом Кур’язовим».
Крок до професійного визначення
Мотивація до участі й перемоги у WorldSkills Ukraine в учнів і справді серйозна. Це чудова нагода не лише отримати приємні подарунки, а й презентувати себе потенційним роботодавцям, одержати запрошення на виробничу практику та навіть налагодити подальшу співпрацю. Наприклад, лише на промислових потужностях ТОВ «Метінвест Холдинг» у 2017 році здобули свій перший професійний досвід понад 3 тис. учнів ПТУ, третина з них працевлаштувалися на підприємстві.
Попри певну позитивну динаміку (за словами віце-прем’єр-міністра В’ячеслава Кириленка, у 2016-му понад 90% випускників закладів професійно-технічної освіти працевлаштувалися за обраним ними фахом), загалом цей сегмент у нашій державі перебуває в занепаді, спостерігаються відчутний дефіцит кваліфікованих кадрів і відсутність конкуренції на ринку. Директор Міжрегіонального вищого професійного училища автомобільного транспорту та будівельної механізації Віктор Коваленко висловив сподівання, що WorldSkills Ukraine сприятиме підвищенню престижності робітничих спеціальностей, зокрема зварника, серед молоді і стане стимулом до вдосконалення професійної майстерності.
Ольга Радучич