Україна стоїть перед безпрецедентним викликом — відбудова зруйнованої інфраструктури та житла. Чи можливо це зробити швидко, якісно і з використанням сучасних технологій? Ці та інші питання провідні експерти будівельного ринку змогли обговорили на конференції «Індустріальні технології та залізобетон: новий вектор розвитку», що пройшла 15 жовтня в рамках виставки «ЄвроБудЕкспо». Організатором заходу виступила редакція журналу Prof Buil за підтримки партнерів.
Конференція стала справжнім майданчиком для обміну думками та обговорення перспектив і технологій у відбудові інфраструктури України із застосуванням індустріальних технологій та залізобетону. Основними учасниками зібрання стали виробники та постачальники будівельних матеріалів, техніки та обладнання, девелопери, будівельні компанії, архітектори, представники фінансових установ і міжнародних фондів, проєктанти та експерти суміжних ринків.
Програма заходу складалась з декількох блоків, які містили як доповіді, так і дискусійні панелі. Таке поєднання дало можливість присутнім ознайомитись з новими підходами у будівництві та прийняти активну участь в обговоренні важливих тем та спірних питань.
Індустріальне домобудування: швидкість, якість, ефективність.
Під час першого блоку учасники розглянули перспективи індустріального будівництва при відновленні зруйнованого житла внаслідок військової агресії, імплементацію європейського досвіду проєктування та будівництва по технології prefab для відбудови України, сучасні технології індустріального будівництва на прикладі готових стінових модулів ТМ «Роял Хауз» та тотальну прозорість як основу prefab-будівництва.
З вітальним словом на початку конференції виступила Світлана Шах, головна редакторка й засновниця журналу Prof Build. Вона презентувала присутнім журнал, переваги та можливості від співпраці, ознайомила з майбутніми заходами редакції Prof Build, подякувала партнерам за підтримку та ЗСУ за захист.
В свою чергу, Олена Воскобійник, директор Департаменту технічного регулювання у будівництві Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, подякувала за такий тематичний захід та підкреслила важливість використання індустріального методу будівництва у майбутній відбудові країни. Адже той масив руйнувань, який вже має Україна на сьогодні буде потребувати швидкого, сучасного та надійного підходу в будівництві. Саме тому наразі активно розглядається доцільність та переваги того чи іншого методів будівництва.
Також пані Олена нагадала про затверджений Порядок розроблення, здійснення експертизи та застосування проектів повторного використання у будівництві. Адже використання такої документації дозволить значно скоротити строки та зменшити вартість будівництва. Вона призначена для багаторазового застосування під час розроблення проєктної документації на будівництво об’єктів або їх відокремлених частин Це сприятиме якнайшвидшій відбудові зруйнованої соціальної та житлової інфраструктури громад, зокрема шкіл, лікарень, дитячих садочків, житлових будинків.
До привітань приєднались Олександр Ротов, голова Ради директорів КБУ та Олександр Червак, виконавчий директор КБУ. Вони подякували редакції та особисто Світлана Шах за співпрацю та проведення спеціалізованих бізнес-зустрічей, анонсували заплановані заходи Конфедерації будівельників України, підкреслили важливість професійний об’єднань та побажали всім присутнім гарної роботи, скорішої Перемоги та мирного неба.
Василь Андрєєв, заступник голови ФПУ, голова Профспілки будівельників України, звернув увагу присутніх на питанні кадрів та підтвердив намір до активної дискусії між роботодавцями і Профспілкою для підготовки робітників, які зможуть працювати з залізобетоном та бути залученими в індустріальному будівництві. При цьому, активно триває робота по монолітно-каркасному будівництву, де головний акцент робиться на кадрах, які здатні працювати з бетоном. Також пан Василь навів основні програми підтримки, що реалізуються наразі командою та запросив присутніх до співпраці.
Геннадій Фаренюк, директор ДП «Держаний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій», розповів про визначення шляхів розвитку на сучасному етапі та перспектив індустріального будівництва при відновленні зруйнованого житла. Зокрема, він зауважив, що у світі спостерігається тенденція до зростання використання конструкцій із залізобетону як в житловому, так і нежитловому будівництві.
Також пан Геннадій повідомив, що інститут провів аналіз сучасного стану індустріального домобудування в Україні, порівняння за стійкістю до пошкоджень внаслідок військових дій будинків різних конструктивних систем, економічних показників варіантів та відповідних розрахунків.
При цьому, він звернув увагу на досить обмежену кількість підприємств, які сьогодні можуть виготовляти елементи для залізобетонних конструкцій. Так, якщо раніше в Україні налічувалось близько 85 таких підприємств, то наразі їх не більше 10.
Тему продовжив Олександр Лісений, канд. техн. наук, завідувач відділу ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій». На реальних прикладах він показав присутнім порівняння за стійкістю до пошкоджень внаслідок військових дій будинків різних конструктивних систем та навів приклади їх відновлення. Зокрема, пан Олександр зазначив, що в ході порівняльного аналізу фахівці прийшли до висновку, що панельні будинки загалом стійкі до вибухових пошкоджень помірної інтенсивності (артилерійські або мінометні обстріли, пожежі), стійкі до прогресуючого обвалення у разі надійної конструкції стиків та не витримують ракетних або бомбових уражень.
На завершення виступу Олександр Лісений підсумував, що сучасні панельні житлові будинки можуть забезпечувати принаймі не гірші умови стійкості до руйнувань внаслідок військових дій та надзвичайних ситуацій, зокрема до прогресуючого руйнування, ніж будинки інших конструктивних систем. Але загалом, вимогами чинних в Україні будівельних норм не передбачено проєктування багатоповерхових житлових будинків стійкими до вибухових навантажень, що спричинені прямим влучанням або вибуховою хвилею артилерійських снарядів, авіаційних бомб або ракет.
Водночас проєктування багатоповерхових будівель з дотриманням чинних вимог сейсмостійкості, вогнестійкості і стійкості до прогресуючого обвалення підвищує їх стійкість до руйнування внаслідок вибухових навантажень.
Олексій Мурашко, д.т.н., керівник відділу RnD Well-being contech, професор кафедри інформаційних технологій, проектування та дизайну Національного університету «Одеська політехніка», присвятив свою доповідь темі імплементації європейського досвіду проєктування та будівництва по технології prefab для відбудови України. Зокрема, пан Олексій до основних принципів європейського префабу відніс максимальну префабрикацію (в умовах української логістики до 4-го рівня), використання тришарових стін у різних варіантах та плит перекриття з широкими можливостями.
При цьому, враховуючи ті вимоги, які висуваються до конструкцій за кордоном, за словами пана Олексія, Україна має відповідні альтернативи та конкурентні рішення. Як приклад — Well-Being ConTech — технологія швидкого модульного будівництва багатоквартирних будинків, що базується на принципах енергоефективності та сейсмостійкості. Елементи майбутніх будівель заздалегідь виготовляються на заводі за принципом prefab і в потім «збираються» на будівельному майданчику, що скорочує терміни будівництва та трудомісткість робіт на 50%. В залежності від вимог до конкретної будівлі швидкість зведення може сягати від 40 до 120 квартир на місяць. Ця технологія може допомогти у відновленні зруйнованого житла на деокупованих територіях.
Олексій Білоконь, комерційний директор компанії «Роял Хауз», продовжив знайомити учасників конференції з сучасними технологіями індустріального будівництва на прикладі готових стінових модулів ТМ «Роял Хауз». Серед переваг — компанія сертифікувала виробництво несучих залізобетонних конструкцій (модулів) відповідно до норм і стандартів ЄС. Важливо відзначити, що Royal House — перший український девелопер, який отримав Сертифікат СЄ, що підтверджує відповідність характеристик і складу стінового модуля ТМ Royal House стандартам і законодавчим документам Європейського Союзу. До переваг збірно-монолітної технології пан Олексій відніс, зокрема, те, що вартість будівництва при використанні збірних стінових модулів знижується на 25-35% (у порівнянні із монолітно-каркасною технологією); терміни спорудження будівель скорочуються удвічі; використання клінкеру на фасаді подовжує термін експлуатації будинків; спорудження та монтаж можливі у будь-яку пору року, адже всі «мокрі» процеси відбуваються заздалегідь у цехах заводу та інше.
Марк Кестельбойм, СЕО Well-Being contech, Budova, на прикладі застосування prefab-будівництва показав цілком реальну можливість тотальної прозорості в будівельних процесах. Наприклад, скорочення і фіксована кількість робочої сили, задіяної в процесах виробництва і будівництва, звужує можливості для маніпуляцій і корупції. Також, стандартизація виробів унеможливлює маніпулювання кількістю і якістю матеріалів з метою корупції. Пан Марк ще підкреслив значимість контролю над звітами і кошторисами на кожному етапі будівництва. Так, компанія розробили програмне рішення, яке з’єднує BIM-модель об’єкта будівництва з ERP-системою компанії. Це дозволяє досягти прозорості у формуванні вартості, тривалості та трудомісткості проєкту, зводячи ручну роботу (людський фактор) до мінімуму — тим самим мінімізуючи помилки та збільшуючи швидкість прийняття правильного рішення. До всього, технологія Well-Being contech потребує на 40-50% менше будівельних матеріалів порівняно з традиційними методами будівництва.
Дискусійна панель: Відбудова за принципом build back better методом індустріального будівництва можлива
Друга частина першого блоку проходила у форматі дискусії, модератором якої виступила Наталія Дюжилова, заступник голови ДІАМ. Спікерами панелі стали:
Анатолій Беркута, віце-президент Будівельної палати України, віце-президент Академії будівництва України, віце-президент КБУ;
доктор Іма Хренова-Шимкіна, проєктний менеджер, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH, Регіональний офіс Німеччина-Південь;
Андрій Каташов, технічний радник, представництво Nordic Environment Finance Corporation;
Олександр Стеценко, старший менеджер з питань розбудови інфраструктури пунктів пропуску в Проєкті USAID «Економічна підтримка України»;
Антон Черкашин, архітектор, CEO büro A24D;
Марк Кестельбойм, СЕО Well-Being contech, Budova.
Кожен із запрошених спікерів висловив свої думки стосовно переваг та недоліків індустріальних технологій та залізобетону для відбудови інфраструктури України. Зокрема, Анатолій Беркута підкреслив важливість співставлення економічних показників при виборі того чи іншого методу будівництва. Саме «математика» має стати одним з основних важелів. Адже в основі відбудови буде лежати фінансове питання та спроможність держави повернути людям втрачене житло. Не менш важливим буде питання наявності робочого та інженерно-технічного потенціалу. Ці та інші фактори, за словами пана Анатолія, мають бути враховані при визначенні підходів у відбудові країни.
Натомість Іма Хренова-Шимкіна звернула увагу на важливість питання про повторне використання будівельного сміття. Адже це дуже актуально для України, яка наразі перебуває у стані війни, що призводить до значних руйнацій. Також пані Іма навели для прикладу ряд практичних кейсів, де враховані сучасні підходи до будівництва, зокрема, енергоефективність, яка має стати основою для зеленого відновлення України. «Потрібно не просто відбудовувати, а мати новий концепт розвитку країни на базі заходів з енергоефективності та декарбонізації, — зауважила Іма Хренова-Шимкіна.
Андрій Каташов продовжив питання використання енергоефективних технологій та відновлюваних джерел енергії у будівництві. Так, на прикладі концепції школи з майже нульовим споживанням енергії, що має бути збудована замість пошкодженої будівлі в с. Микуличі Київської області пан Андрій показав проблемні аспекти з якими стикнулись при розробці проєкту. Наприклад, для досягнення цільових показників енергоефективності згідно принципів NZEB, надзвичайно важливо ефективно використовувати простір у будівлі. Діючі українські норми, на жаль, цього не дозволяють. Окремі обмеження накладає конфігурація наявної ділянки, оскільки в її межах потрібно розташувати, окрім самої будівлі, всі інженерні мережі та обладнання, геотермальне поле, спортивні майданчики, бомбосховище, бойлерну та інші компоненти. Однак є ще окремий регламент щодо розташування цих компонентів та мінімальних відстаней між ними та інше.
В свою чергу Олександр Стеценко відзначив, що в Україні та Європі трохи інший підхід до технології prefab. Тут це поняття має більш узагальнене значення і стосується майже всього, що виготовляється в заводських умовах, а потім монтується на місці. Тому, з огляду на такий підхід, в Європі дійсно є дуже поширеним будівництво за технологією prefab. І тут питання не в грошах, а, перш за все, в контролі якості, швидкості та енергоефективності.
Антон Черкашин приділив увагу розвіюванню загальноприйнятого міфу, що індустріальне будівництво — це однотипні та сірі будинки, які не можуть мати архітектурної виразності. За словами пана Антона все залежить від архітектора та виробника. Як показує практика — наразі більшість виробників намагається змінити свої підходи та перейти на більш сучасне оформлення будівель.
На завершення дискусії Марк Кестельбойм ще раз підкреслив практичність та доцільність використання типових проєктів. При цьому, варто враховувати і різноманітність в типових проєктах. «Це те, до чого ми прийдемо в найближчий час. Звичайно, такі заходи потребуватимуть змін в законодавстві країни, але часткові напрацювання вже є», — підсумував пан Марк.
Виробнича база та технології для відбудови
Наступний блок ділової програми конференції містив доповіді, які стосувались таких питань, як досвід відновлення зруйнованого житла за допомогою сучасних інформаційних технологій та використання індустріальних елементів заводського виробництва; переваги та недоліки застосування архітектурного бетону; фінські рішення компаній East Office of Finnish Industries для підтримки України; швидкі, зручні, надійні рішення для залізобетону на прикладі рішень від Peiko та інше.
Владислав Гоц, генеральний директор ТОВ «ЦЕНТРБУДПРОЕКТ», корпорація «ДБК-ЖИТЛОБУД», у своїй презентації показав учасникам заходу реальний кейс відновлення будинку в Умані після ракетного удару із застосуванням індустріального методу будівництва. Зауваживши, що при розробці проєкту по відновленню
зруйнованого будинку використовувалися сучасні методи інформаційного проєктування і тільки за рахунок їх можливо було добитися швидкого результату та якості виконання проєктних рішень. Також швидке відновлення було можливе завдяки використанню новітнього обладнання по виробництву залізобетонних елементів, які відповідають сучасним європейським стандартам якості.
Віталій Чайковський, продукт менеджер «МС-Баухемі», максимально інформативно розповів про архітектурний бетон. Зокрема, про те, де його використовують, які вимоги мають бути дотримані для отримання якісного продукту та яке місце може посісти ви
користання архітектурного бетону в процесі відбудови України. Приміром, перед використанням архітектурного бетону варто переконатись, що він відповідає таким вимогам, як: здатність до текучості БС і щільного заповнення форми; висока в'язкість; здатність до проходження скрізь елементи арматурного каркасу без блокування крупного заповнювача та відсутність здатності до розшарування та розчиновідділення.
Янне Харйунпаа, виконавчий директор East Office of Finnish Industries, представив фінські рішення компаній East Office of Finnish Industries для підтримки України. Нагадаємо, East Office of Finnish Industries є унікальною спільнотою бізнес-лідерів Фінляндії, яка спрямовує свої ресурси на збір інформації, координацію роботи та підтримку своїх компаній-членів щодо діяльності в Україні та співпраці з українським бізнесом.
Юрій Тромса, керівник компанії «Пейкко Україна» та Олександр Паливода, менеджер зі збуту, розповіли про швидкий, безпечний та екологічний спосіб проектування і будівництва з використанням продуктів Peikko. Перш за все, звернули увагу присутніх на постійний розвиток продуктової лінійки та безкоштовні інструменти для проєктування, які пропонує компанія, щоб допомогти проєктувальникам вибрати правильні продукти. Щодо лінійки продукції, то основу бізнесу складають чотири категорії, в яких працює компанія: рішення для тонких конструкцій перекриття, з’єднання для збірних і монолітних конструкцій (наприклад, елементи для збірного залізобетону, які використовуються на виробництві, елементи для підсилення і підйомні механізми) та рішення для вітроенергетики. Окремою групою товарів стоїть продукція для промислових підлог. Всі ці, без винятку, рішення цікаві будівельному ринку України та можуть бути застосовані при реалізації інфраструктурних проєктів різного спрямування (від об’єктів дорожньо-інфраструктурного будівництва до критичної інфраструктури), у житловому та комерційному будівництві, а також на об’єктах вітроенергетики.
Матті Сілвеннойнен, операційний директор Elematic, представив рішення, які дозволять реалізувати будівельні проєкти швидко та продуктивно завдяки Elematic. Адже, завдяки 4 000 поставок збірних конструкцій Elematic реалізовано сотні тисяч будівельних проєктів у більш ніж 100 країнах світу.
Мільйони людей живуть у безпечних будинках, які служать багато десятиліть завдяки технології та можливостям Elematic. Зокрема, до вагомих переваг збірних конструкції спікер відніс:
• висока якість будівництва;
• краща продуктивність будівництва;
• швидкість будівництва;
• більш ефективне проектування будівлі;
• менша потреба в транспортуванні;
• безпека на заводі та на будівельному майданчику.
Дискусійна панель: Стале будівництво
Завершенням ділової програми конференції стала дискусія, де експерти будівельного ринку та наукової спільноти України обговорили нові вимоги до проєктів сталого будівництва, стандарти та методи підтвердження відповідності, переваги для людей і громад та інше.
Наприклад, Тетяна Ткаченко, завідувачка кафедри технологій захисту навколишнього середовища та охорони праці КНУБА, серед переліку проблем, що має наразі будівельна галузь України детально зупинилась на «зеленому будівництві» та зауважила, що сьогодні існують досить великі вимоги до якості будівель, але поряд з цим спостерігається катастрофічна нестача коштів. Також, серед причин обмеженого розповсюдження зелених фасадів в Україні пані Тетяна назвала недостатню поінформованість, недостатню нормативну базу та безсистемність упровадження. При цьому, вітчизняні розробки та результати досліджень дозволяють науково обґрунтовано і системно впроваджувати зелені конструкції для досягнення максимальної ефективності. Адже, за словами спікерки, серед перспектив технології зелених конструкцій: підвищення енергоефективності (подолання енергетичної бідності та посилення енергонезалежності країни); відведення дощових вод з автошляхів та міських територій (підвищення надійності транспорту, уникнення затоплення підвалів); шумопоглинання (висадження рослин задля зменшення шуму); поліпшення якості повітря приміщень (очищення від забруднення, пилу та хвороботворних мікроорганізмів і вірусів, насичення киснем); покращення екологічної ситуації (очищення повітря населених пунктів, збільшення природного різноманіття, організація шляхів міграції біоти вглиб щільно забудованих районів тощо); пасивна післявоєнна реабілітація завдяки максимальному наближенню середовища до природного, що знижує рівень стресу і заспокоює.
Кулінко Євген, асистент кафедри теплотехніки, заступник керівника відділу маркетингу, організаційно-технічної роботи та планування NZEB Hub КНУБА та Посікера Андрій, керівник Молодіжного центру інноваційних технологій в архітектурі та будівництві NZEB Hub, а також аспірант кафедри архітектурних конструкцій КНУБА, продовжили тему сталого будівництва. Зокрема наголосили на доцільності повторної переробки. Було розглянуто життєвий цикл будівельних матеріалів та вплив будівельної галузі на екологію. Приміром, на прикладі «зелених будівель» можна побачити, що, хоча такі споруди мають більшу початкову вартість, але середньорічні витрати на їх обслуговування при комфортному перебуванню в них на 25% менше.
Також було представлено проєкт відновлення загальноосвітньої школи в Охтирці з використанням екологічно сертифікованих будівельних матеріалів та дотриманні принципів енергоефективності.
Підсумовуючи результати виступів запрошених спікерів та коментарі від учасників конференції з впевненістю можна сказати, що Україна стоїть на порозі нових якісних змін, тому сьогодні надважливо об’єднувати зусилля аби забезпечити швидку та якісну відбудову на засадах стійкості, ефективності та інновацій.
Дякуємо всім, хто долучився до конференції та чекаємо на нові зустрічі.